Domowy monitoring, czyli co to są kamery IP

Domowy monitoring, czyli co to są kamery IP

Systemy alarmowe i monitoring to często duży wydatek, który wymaga współpracy z firmą ochroniarską albo chociaż specjalistami, którzy zajmą się odpowiednim rozprowadzeniem niezbędnych instalacji w domu. Jednak jak się okazuje każdy z nas może na własną rękę zadbać o bezpieczeństwo swojego domu, biura czy innego szczególnie ważnego miejsca. Żeby to zrobić wystarczy zaopatrzyć się w kamery IP.

Co to jest kamera IP

Kamery IP to nic innego jak rodzaj urządzenia, które łączy w sobie funkcjonalność tradycyjnego sprzętu rejestrującego, czyli kamery z dogodnymi cechami komputera. Co wyróżnia kamery sieciowe od swoich tradycyjnych zamienników? Jedna szczególna właściwość zaczerpnięta z dobrze znanych urządzeń sieciowych, czyli adres IP. Dzięki temu kamery IP mogą nie tylko rejestrować obrazy i dźwięki, ale w czasie rzeczywistym transmitować je za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu kamery sieciowe nie muszą być podłączone do komputera – funkcjonują samodzielnie, jedynie wymagając dostępu do źródła zasilania oraz połączenia z siecią, aby w pełni korzystać z ich możliwości technicznych.

kamery-sieciowe-ip-sklep

Po podłączeniu kamery IP do sieci lokalnej z dostępem do sieci rozległej można przystąpić do obserwacji wybranego terenu. Emitowany obraz i dźwięk można podglądać niezależnie od czasu i miejsca, w którym jesteśmy – o ile oczywiście mamy dostęp do Internetu, tak aby połączyć się z kamerą. Jeśli chodzi o źródło energii dla takich urządzeń zazwyczaj można się spotkać z zasilaniem tradycyjnym, przez zasilacz sieciowy. Alternatywą jest zasilanie przez wtyczkę PoE, czyli Power over Ethernet.

Jakie funkcje mają kamery IP

Na rynku jest obecnie dostępnych wiele modeli kamer sieciowych przeznaczonych zarówno do użytku profesjonalnego, jak i bardziej prywatnego. W zależności od ilości funkcji dodatkowych i specyfikacji technicznej, przyzwoite kamery IP mogą nas kosztować od ponad 100 do ponad kilku tysięcy złotych.

Jeśli planujemy obserwować dom czy biuro za dnia i w nocy niezbędna okaże się funkcja działania kamery IP w trybie nocnym. W takim przypadku urządzenie będzie posiało promiennik podczerwieni czy tak zwany filtr IR, który pozwoli na uzyskanie wyraźnego obrazu i dobrej jakości nagrań nawet w całkowitej ciemności. Taką opcję posiada między innymi kamera IP Overmax Camspot 3.2.

overmax-camspot-3.2

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest funkcja elektronicznej niani, jaką posiada na przykład kamera IP Overmax Camspot 3.1. Dzięki temu kamera może służyć nie tylko jako element monitoringu, ale także urządzenie, które zapewni bezpieczeństwo naszym pociechom i bezcenny spokój każdego rodzica.

overmax-camspot-3.1

Warto też szukać takich kamer, które posiadają dedykowane oprogramowanie lub specjalne aplikacje służące do obsługi urządzenia, tak jak kamera IP Blow 78-706. Tego typu programy pozwalają na łatwe zarządzanie nagraniami, wygodny dostęp do zarejestrowanych filmów na dowolnym urządzeniu – tablecie, smartfonie lub oczywiście za pośrednictwem komputera.

blow-kamera-ip-sieciowa

Planowanie monitoringu

Jak widać funkcje, jakie posiadają ogólnodostępne kamery IP pozwalają na stworzenie naprawdę bezpiecznego systemu monitoringu. Kamery sieciowe można coraz częściej spotkać nie tylko w prywatnych domach i mieszkaniach, ale także w biurach, na terenach przemysłowych czy w placówkach handlowych. Bardzo ważne jest to, aby wybierając kamery IP kierować się potrzebami i warunkami, w jakich będą one używane. Na przykład planując monitoring terenu na zewnątrz trzeba szukać modelu kamery, która będzie odporna na działanie wilgoci czy innych wiatru, czyli interesuje nas wtedy kamera IP zewnętrzna.

kamera-zewnetrzna


logo-sklep