Czym dogrzać to co niedogrzane?

Czym dogrzać to co niedogrzane?

Kiedy nadchodzą chłodne dni okazuje się, że praca w garażu nie jest już przyjemnością a majsterkowanie w przydomowym warsztacie przestało sprawiać przyjemność. Nawet w domu zdarzają się pomieszczenia w których grzejące kaloryfery to za mało. I wtedy zaczynamy się rozglądać za czymś co pomoże nam dogrzać wybrane pomieszczenie. Do wyboru mamy mnóstwo sposób zwiększenia temperatury. Począwszy od grzejników elektrycznych, termowentylatorów poprzez nagrzewnice aż do piecyków olejowych. Ciężko się zdecydować bo zawsze istnieje obawa, że grzać będzie słabo za to energii pobierze mnóstwo.

Promiennik gazowy co to za cudo?

Promiennik podczerwieni to urządzenia przetwarzające energię elektryczną w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. Najprostszy promiennik to zwykła grzałka elektryczna rozgrzana do kilkuset stopni Celsjusza. Promienniki mogą być w postaci żarówek, elementów metalowych i ceramicznych, ale i  jako panele grzewcze. W zależności od tego, jak są zasilane występują 

  • promienniki gazowe (zasilane gazem);
  • promienniki elektryczne (zasilane energią elektryczną);
  • promienniki wodne (ogrzewane ciepłą wodą).

W niektórych pomieszczeniach to idealne rozwiązanie dogrzania, elementy grzejne promienników natychmiast po włączeniu rozgrzewają się i oddają ciepło przez promieniowanie. Ten rodzaj ogrzewania jest jednak według wielu przeznaczony do krótkotrwałego ogrzewania pomieszczeń, na przykład łazienki. Dlaczego? Bo w  odróżnieniu od termowentylatorów i konwektorów nie ogrzeją powietrza, tylko przedmioty znajdujące się w zasięgu działania emitowanych przez nie fal i problemem może być taki rozkład temperatury w pomieszczeniu, że przedmioty spoza „pola widzenia” promiennika długo pozostaną zimne. 

To może termowentylator będzie lepszy?

Termowentylatory (farelki) posiadają moc od 600 do 2000 W. Najczęściej występują z dwoma poziomami mocy. Elementem grzejnym w urządzeniu jest grzałka spiralna lub ceramiczna, która rozgrzewa się  wskutek płynącego przez nią prądu. Potem powietrze przepływające przez urządzenie pobiera ciepło od grzałki podgrzewając się. Na końcu drogi mamy nawiew ciepłego powietrza do pomieszczenia. Niektóre farelki posiadają funkcję dodatkową jak zimny nawiew, co przydaje się upalnego lata. Termowentylatory sprzedawane w sklepie Wasserman posiadają przechyłowy wyłącznik bezpieczeństwa, zabezpieczenie przed przegrzaniem i termostat. Dużymi zaletami termowentylatorów są małe rozmiary i ich niska waga. Kupując termowentylator staniemy przed wyborem: brać termowentylator ceramiczny czy zwykły. Ta różnica polega na zastosowaniu innego materiału w elemencie grzewczym. Termowentylatory ceramiczne są bardziej trwałe i bezawaryjne dodatkowo pozwalają zaoszczędzić więcej energii. Jeżeli potrzebujecie czegoś małego, niewidocznego i cichego a do tego żeby można to było łatwo ze sobą zabrać to wystarczy przyjrzeć się bliżej  termowentylatorom, które podłączamy bezpośrednio do kontaktu. Są nieduże, mają małe zużycie energii a ogrzeją pomieszczenie do 30 metrów kwadratowych. Takie urządzenia są prócz tego, że są niezwykle mobilne to do tego całkowicie bezpieczne, ponieważ posiadają nienagrzewające się obudowy i ceramiczne elementy grzejne.

Popularny „olejak” ma wielu zwolenników, może będzie to i Twój wybór

Grzejniki olejowe postawisz gdziekolwiek by le był tam dostęp do kontaktu. Takie grzejniki  wypełnione są olejem w ich wnętrzu znajduje się jedna lub kilka grzałek elektrycznych. Grzałki  podgrzewają olej, który magazynuje ciepło i nagrzewa ścianki grzejnika. Właściwości oleju sprawiają, że nagrzewa się on długo, ale za to też  i wolno stygnie. Gdy olej osiągnie zadaną temperaturę to termostat wyłącza grzałki elektryczne, a grzejnik jeszcze przez pewien czas oddaje nam swoje ciepło. Pamiętajmy, że ożebrowanie zwiększa powierzchnię wymiany ale za to ten bez żeberek składający się z dwóch płaskich płyt będzie dużo tańszy. Takie grzejniki zasilane są z sieci 230 V. W tych najprostszych modelach uruchomienie grzejnika  następuje po wetknięciu wtyczki do gniazda w większości jednak grzejników służy do tego przycisk na obudowie. Kiedy zdecydujesz się na zakup grzejnika z timerem, to będziesz mógł zaprogramować czas, w którym grzejnik zacznie działać. Grzejniki olejowe mają moc od 700 do blisko 2500 W. Moc grzejnika dobierajmy do zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu, w którym będzie zamontowany. 

A co to za diabeł ta nagrzewnica?

Nagrzewnic jest parę rodzajów. Jest nagrzewnica elektryczna przeznaczona do ogrzewania niewielkich powierzchni takich jak: mały kiosk czy sklepik, szopa, pakamera. Niewielka wydajność względem dużego zużycia mocy. Urządzenie to jest najbardziej efektywne, przy ogrzewaniu pomieszczeń o powierzchni do 5m2. A mają jakąś zaletę? Mają, nagrzewnice elektryczne bardzo szybko ogrzewają temperaturę całego pomieszczenia a ich kolejną zaletą to, że w  przypadku awarii nagrzewnicy nie istnieje niebezpieczeństwo zaprószenia ognia bądź wybuchu samego urządzenia. Są proste w obsłudze przystosowane do pracy ciągłej, mobilne, nie zużywają tlenu i nie emitują spalin.

Nagrzewnica gazowa z kolei posiada  najlepiej zachowane proporcje pomiędzy ceną a wydajnością . Nagrzewnice gazowe są niezwykle wygodne w użyciu ponieważ nie potrzebują podpięcia do instalacji elektrycznej. Najlepiej zdają egzamin w dużych pomieszczeniach ponieważ paliwo, które wypala się w środku zabiera tlen oraz wytrąca dużo wody, co może skutkować powstaniem wilgoci i grzybów w pomieszczeniu gdzie nie ma odpowiedniej wentylacji.

Nagrzewnica olejowa najlepsza do ogrzewania średnich i dużych pomieszczeń, to  wysoka wydajność i największy komfort użytkowania. Z tym, że nagrzewnice olejowe są dwie – z odprowadzeniem spalin i bez. Te z odprowadzeniem spalin adresowane są do ogrzewania dużych pomieszczeń, w których przebywają ludzie.  Emitują wyłącznie czyste i ciepłe powietrze. Natomiast nagrzewnice bez odprowadzania spalin zaleca się używać w pomieszczeniach, w których zapewniony jest stały przepływ powietrza.

Nagrzewnice wodne z wentylatorem wykorzystuje się do ogrzewania dużych przestrzeni.  Są to urządzenia, które ogrzewają powietrze w pomieszczeniach za pomocą gorącej wody. Dzięki systemom nawiewnym ciepło  rozprowadzane jest równomiernie, nawet na większych powierzchniach. Największymi zaletami tych nagrzewnic jest ich niewielki rozmiar idąca w parze z wysoką mocą urządzenia. Wodne nagrzewnice nie pobierają wiele energii elektrycznej a ich szeroki zasięg nadmuchu sprawia, że świetnie nagrzewają te większe powierzchnie. Są niedrogi i można je ze sobą  łączyć.

Nie wszyscy wiedzą, że istnieje jeszcze jeden rodzaj nagrzewnic- nagrzewnice na przepracowany olej, najlepsze do warsztatu.

Urządzenia grzewcze

Mamy jeszcze jedną propozycję ciepła dla Ciebie.

Konwektor cieplny inaczej grzejnik elektryczny wykorzystujący grawitacyjny ruch powietrza. Powietrze zostaje  zassane do urządzenia od dołu, gdzie przechodzi proces nagrzewania, a później jest wydmuchiwane przez płytę czołową na zewnątrz. Plus duży za szybki czas nagrzewania i od razu minus za szybkie stygnięcie. Konwektory  mają różne rodzaje grzałek, są igłowe i aluminiowe. Różnica znacząca taka, że po długotrwałym użyciu urządzenia z grzałkami aluminiowymi, w pomieszczeniu możemy poczuć nieprzyjemną woń i zbyt suche powietrze. Będzie to uciążliwe w pokojach mieszkalnych, ale nie pewnie nie zauważalne w garażu, czy warsztacie.

Podsumowując, zanim kupimy coś co pomoże nam dogrzać pomieszczenie musimy zapoznać się dokładnie z parametrami konkretnego urządzenia, dobrać moc grzewczą i kierować się rodzajem i wielkością lokalu do ogrzaniu. 

Strona główna