Monitory LCD, LED

Wszystkie produkty w tym dziale
1 produkt

Regułka mówi „Zadaniem monitora jest natychmiastowa wizualizacja wyników działania programów uruchomionych na komputerze”. Na żadnym komputerze nie popracujesz bez wyświetlacza czy monitora. W dzisiejszych czasach monitory są lepsze jakościowo, karty graficzne wbudowane w komputer wyświetlają nam na monitorze obrazy o wiele lepsze czasami niż na widzimy na ekranach naszych telewizorów.

Jakie monitory znajdziemy na rynku?

Monitory CRT (kineskopowe) LCD (ciekłokrystaliczne)PDP (plazmowe) LED. Głównym elementem monitora CRT jest kineskop. Monitor LCD inaczej panel ciekłokrystaliczny. Jest znacznie bardziej płaski od monitorów CRT. Wybierając monitor dla siebie trzeba odpowiedzieć sobie na mnóstwo różnych pytań. Czym różnią się zastosowane w monitorach matryce TN, IPS, MV? Kiedy ważne są kąty widzenia? Jakie proporcje ekranu będą najlepsze dla monitora do biura, jakie do monitora do grafiki, a jakie dla monitora do oglądania filmów? Nie zawsze też lepszy będzie monitor o większej przekątnej monitor. Czasami spokojnie wystarczy nam monitor 19 cali. Musimy uzależnić to od miejsca, jakie mamy na monitor i odległość, z jakiej będziemy na nim pracować. Pamiętajmy, że monitor nie powinien być ustawiony bliżej niż 50 cm od naszych oczu. I sprawdźcie o ile wygodniej pracować, kiedy możemy całość ekranu objąć wzrokiem bez kręcenia głową na boki.

Rozdzielczość monitora

Rozdzielczość monitora ma duże znaczenie w przypadku filmów i obróbki zdjęć. To dzięki rozdzielczości widzimy dokładnie szczegóły obrazu.Full HD (1920×1080) wystarczy do pracy biurowej, oglądania filmów oraz gier, najlepszy wybór w przypadku monitorów o przekątnej poniżej 25 cali QHD (2560×1440) – dla bardziej wymagających użytkowników, większa przestrzeń robocza i lepsza szczegółowość obrazu, najlepsza w monitorach o przekątnej 27 cali i większej. 4K Ultra HD (3180×2160) – najbardziej szczegółowy obraz i olbrzymia przestrzeń robocza najczęściej wybierane przez grafików i graczy

Monitory mogą mieć dodatkowe funkcje?

Możemy w monitorach spotkać się np. z funkcją AMD FreeSync i Nvidia G-Sync – są to funkcje wspierające płynność gry. Eliminują zacinanie się obrazu będące efektem różnicy pomiędzy szybkością generowania kolejnych klatek przez kartę graficzną a częstotliwością odświeżania monitora. Funkcja 3D – funkcji tej możemy używać w przypadku oglądania filmu nagranego w tej technologii lub gry przystosowanej do obrazu 3D. W niektórych przypadkach przydadzą nam się specjalne okulary. Monitory HDR z kolei to technologia zwiększająca zakres rozpiętości pomiędzy ciemnymi i jasnymi tonami, co przekłada się na żywsze, bardziej nasycone kolory i naturalny obraz. Zintegrowane głośniki to chyba jasne dla wszystkich, ze dzięki nim nie musimy podłączać do komputera dodatkowych osobnych głośników. Monitor dotykowy obsługiwany za pomocą dotyku i na końcu zakrzywiony monitor, taka matryca sprawia wrażenie, że obraz otacza oglądającego.

Podsumowując, jaki monitor do oglądania filmów a jaki do biura?

Monitor do filmów powinien mieć przede wszystkim duży rozmiar i szerokie kąty widzenia. Rozważ zakup monitora o proporcji 21:9. Są to, bowiem proporcje kinowe i większość wyświetlanych na nim filmów nie ma czarnych pasków na górze i dole ekranu. Monitor do biura, przeważnie musi mieć rozmiar dopasowany do naszego stanowiska pracy oraz regulację pozycji ekranu Dobrze sprawdzają się monitory o proporcjach ekranu 16:10.

Strona główna