Akumulatory żelowe

Wszystkie produkty w tym dziale

Na rynku motoryzacyjnym dostępne są trzy rodzaje akumulatorów – akumulatory kwasowo-ołowiowe, akumulatory AGM oraz akumulatory żelowe. Pierwszy typ, choć prawdopodobnie najbardziej popularny, to jednocześnie najbardziej narażony jest na wyciek kwasu siarkowego. Dwa ostatnie typy nie wymagają kontrolowania składu i ilości obecnego w środku elektrolitu. Akumulatory dzielimy na rozruchowe, akumulatory do głębokiego rozładowania oraz baterie stacjonarne. Poniżej przedstawiamy akumulatory żelowe.

Akumulatory żelowe o mocy 12V

W akumulatorach żelowych płynny elektrolit w postaci kwasu siarkowego został zastąpiony przez elektrolit żelowy (mieszankę kwasu siarkowego i krzemionki). Ten typ elektrolitu jest bardziej stabilny, przez swą szczelność niweluje ryzyko wycieku oraz pozwala na pracę z akumulatorem w dowolnej pozycji. Ponadto akumulatory żelowe charakteryzują się wysoką odpornością na samorozładowanie się, gdy długo pozostają w spoczynku (działają nawet po 12 latach nieużywania) oraz nie tracą swych specjalnych właściwości przy wielokrotnym ładowaniu i rozładowywaniu. Akumulatory żelowe 12V ze względu na swą niewielką moc nie nadają się do rozruchu samochodów osobowych, jednak idealnie spełniają swoją funkcję w przypadku systemów buforowych (jako zasilanie awaryjne).

Produkty znanych producentów - Vipow, Volt Polska

Akumulatory żelowe 12V nie działają jako akumulatory rozruchowe, co nie znaczy, że trudno znaleźć dla nich inne zastosowanie. Sprzęt medyczny, systemy radiofoniczne, jednoślady i quady, systemy alarmowe i przeciwpożarowe, zasilanie przyczep kempingowych – to tylko niektóre z zastosowań, do których można wykorzystać akumulatory żelowe 12V znanego producenta Vipow. Akumulatory żelowe są odporne na wstrząsy i wibracje oraz łatwe w transportowaniu (przez fakt, że ryzyko wylania elektrolitu jest zminimalizowane praktycznie do zera). Mogą stać nawet dwanaście miesięcy bez doładowywania i nie wpływa to negatywnie na ich zdolności przekazywania energii. Emisja szkodliwych oparów podczas użytkowania akumulatorów żelowych jest całkowicie zredukowana.

 

Strona główna