Switche . Huby

Huby czy Switche? Czym to się różni?

Huby sieciowe działają podobnie jak Switch. Hub dostając pakiet rozsyła go do wszystkich pozostałych portów, najczęściej pracują w trybie 10Mbit/half duplex. Switche (przełącznice/przełączniki) to najczęściej 10/100 full duplex i wysyłają pakiet wyłącznie do portu, w który jest wpięty dany komputer. Switch jest czasami nazywany inteligentnym Hubem.

Huby i Switche w sklepie Wasserman -TP-Link

Switch to urządzenie łączące różne sprzęty w jednej sieci komputerowej (np. laptop z drukarką lub serwerem, centralę telefoniczną z telefonem, komputer z internetem). Prościej mówiąc to rozgałęźnik dla danych przesyłanych poprzez sieć. Od każdego gniazdka komputerowego np. w jakiejś w firmie mamy najczęściej do serwera pojedynczy kabel komputerowy. A do podłączenia mamy np. 40 kabli ze wszystkich biurek. I po to właśnie potrzebne są nam Switche. Wybór na naszym rynku w zakresie liczby modeli, producentów, czy chociażby ilości portów a także wykonywanych przez Switche funkcji jest ogromny.

Najważniejsze pytania przed zakupem Switcha?

LICZBA PORTÓW? – To zależy ile sprzętów chcemy połączyć ze sobą w jedną sieć?

(Typowe ilości portów w Switchu to: 5, 8, 16, 24, lub 48.)

 

ZAPAS PORTÓW? – a przewidujemy w przyszłości rozbudowę sieci (o np. dodatkowy laptop)?

AGREGACJA PORTÓW, STACKOWANIE czy UPLINK?– To zależy czy nasz Switch jest lub może być kolejnym w naszej sieci?

 

Czasami jeden Switch, to i tak za mało na nasze potrzeby. Wtedy trzeba kupić kolejny Switch i połączyć je razem. I na to są trzy sposoby. Agregacja portów polega na połączeniu dwóch lub więcej Switchów za pomocą zwykłego kabla krosowego (patch cord). Zwiększa to przepustowość takiego połączenia pomiędzy dwoma Switchami, jednak zabiera nam na te cele wolne porty. Inna opcja łączenia Switchy to tak zwany stackowanie. Łączymy tu wtedy Switchy w jedną sieć za pomocą dedykowanych do tego specjalnych portów łączących magistrale oba Switchy specjalnymi wielożyłowymi kablami. Jednak oba rozwiązania są wypierane przez obecność w Switchach portów do tzw. UPLINKu.

 

PRĘDKOŚĆ TRANSMISJI? Typowa prędkość to 100Mbit, powoli ten standard jest wypychany przez Switche pracujące z prędkością 1GBit

 

SWITCH ZWYKŁY, INTELIGENTNY, czy ZARZĄDZALNY? – To zależy od tego czy chcemy podzielić sieć na grupy o różnych prawach dostępu do różnych informacji lub urządzeń? Czy chcemy mieć kontrolę nad naszą siecią przy jednoczesnym zachowaniu szybkiej możliwości konfiguracji? Zarządzalny Switch to zaawansowane urządzenie, z którego może skorzystać tylko wyspecjalizowany informatyk

 

PoE? – Podłączane do Switcha urządzenia będą wymagały zasilania?

PoE to funkcja polegająca na przesyłaniu poza samymi danymi także zasilania do końcowego urządzenia.

 

Jakieś pytania? Na wszystkie chętnie odpowiedzą nasi sprzedawcy

 

Strona główna