Zasada działania czujników dymu i czadu

Zasada działania czujników dymu i czadu

Czujnik dymu i czadu to niezbędne urządzenie we wszystkich domach, w których istnieje ryzyko jego niekontrolowanego wydzielania. Mówimy tu przede wszystkim o domach i mieszkaniach, w których do ogrzewania wykorzystuje się kotły olejowe, tradycyjne kotły węglowe i piece czy kominki. Zamontowanie tego urządzenia zapewni bezpieczeństwo całej rodzinie. W Polsce co roku odnotowuje się kilka tysięcy przypadków zatrucia czadem lub pożarów wynikających z jego wydzielania – wiele z nich jest śmiertelnych, zagrożenie jest więc realne.

Czujniki dymu i czadu – rodzaje

Dym może mieć wiele odmian i rodzajów – różnić się pomiędzy sobą zapachem, składem chemicznym czy barwą. Na rynku istnieje kilka rodzajów czujników dymu i każdy z nich działa inaczej. Wśród najpopularniejszych można wymienić czujnik dymu jonizacyjny i optyczny. Poszczególne modele różnią się od siebie również ceną, budową i dostępnymi funkcjami. W sklepach możemy znaleźć czujnik czadu i gazu, czujnik czadu i dymu oraz opcję łączoną – czujnik czadu, dymu i gazu. Wiele z nich posiada wyświetlacz LCD, na którym wyświetlają dokładny pomiar stężenia tych gazów w domu czy mieszkaniu.

Czujniki dymu. Jak działają?

Dobrze zamontowany czujnik dymu, gazu i/lub czadu na bieżąco monitoruje stan powietrza w naszym domu lub mieszkaniu. Jeśli pojawi się niebezpieczeństwo, czyli normy stężenia objętościowego określonej substancji w powietrzu zostaną przekroczone, urządzenie sygnalizuje nam to głośnym dźwiękiem. Jest to szczególnie ważne w przypadku m.in. czadu, który jest substancją bezwonną i bezzapachową, a jedynymi objawami jego wydzielania jest ból głowy, który łatwo można zbagatelizować lub w ogóle nie zauważyć, np. podczas snu. Dlatego warto mieć w domu czujniki dymu. Zasada działania po usłyszeniu alarmu jest uzależniona od konkretnej sytuacji – przede wszystkim należy rozszczelnić pomieszczenie.

Czujnik czadu. Gdzie zamontować?

Czujnik czadu należy zainstalować w pomieszczeniu, w którym istnieje największe ryzyko wystąpienia niebezpiecznego stężenia tej substancji, na wysokości głowy i upewnić się, że alarm będzie dobrze słyszalny w każdej części budynku. Nie umieszczamy czujnika czadu w miejscach o dużej wilgotności powietrza, znacznym przewiewie czy w tzw. „martwych strefach” np. w górnej części sufitu. Czujników nie wolno umieszczać też na zewnątrz budynków, w pobliżu odświeżaczy powietrza czy miejscach osłoniętych, np. przez szafę.

Jaki czujnik czadu wybrać?

Najlepiej w sklepie zapytać o czujnik czadu z atestem, który jest dla nas gwarancją dobrego działania urządzenia. Pamiętajmy, że czujnik nie musi być najdroższy – ważne, że spełniał swoje zadanie i był prawidłowo zainstalowany. Warto wybrać model, który np. posiada pozytywną opinię techniczną o numerze CNBOP-PIB, potwierdzającą przydatność czujnika w ochronie przeciwpożarowej.
Zobacz więcej

Czujnik czadu. Gdzie kupić?

Czujniki czadu możemy bez problemu zakupić w sklepach budowlanych, ze sprzętem elektronicznym oraz oczywiście w Internecie. Ich ceny nie są wygórowane, w szczególności w porównaniu do zalet, jakie oferują – z pewnością za bezpieczeństwo rodziny gotowi jesteśmy zapłacić dużo więcej.

Co zrobić w przypadku zatrucia tlenkiem węgla?

Przede wszystkim należy szybko wywietrzyć pomieszczenie, w tym celu otwierając na całą szerokość wszystkie drzwi i okna domu, a poszkodowanego wynieść na świeże powietrze. Konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego i udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej, jeśli poszkodowany tego potrzebuje (np. stwierdzimy utratę przytomności). Choremu nie należy podawać żadnych leków.

Podsumowanie:

Czujnik czadu: zasada działania – każdy czujnik za pomocą odpowiednich receptorów wykrywa gaz unoszący się w powietrzu i sygnalizuje jego wysokie stężenie alarmem dźwiękowym.

Czujniki dymu: rodzaje – istnieje wiele różnych rodzajów czujników dymu, które wykrywają pojedyncze substancje lub kilka naraz oraz posiadają dodatkowe funkcje, np. wyświetlacz LCD. Poszczególne modele różnią się też od siebie ceną.

Czujnik czadu: gdzie zamontować? – Czujnik czadu należy zamontować w miejscu narażonym na wydzielanie dymu (np. w pobliżu pieca), na wysokości głowy i w miejscu, w którym nie jest on niczym zasłonięty, a będzie dobrze słyszalny.

Czujnik czadu: z atestem – przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy wybrane urządzenie posiada certyfikaty potwierdzające jego skuteczność w ochronie przeciwpożarowej.

Czujnik czadu: na jakiej wysokości zamontować? – czujnik czadu należy zamontować na wysokości głowy, nigdy przy suficie lub na zewnątrz domu.

Udostępnij artykuł: