Wybieramy telewizor dla gracza

Wybieramy telewizor dla gracza

Wiele osób decyduje się na zakup nowego telewizora, by móc w pełni cieszyć się możliwościami jakie dają mu nowoczesne konsole do gier i superwydajne komputery. Na co zwrócić uwagę przy wyborze telewizora lub monitora, którego głównym zadaniem będzie wyświetlanie obrazów z gier?



Aby być zadowolonym z zakupu powinniśmy zebrać kilka informacji o interesujących nas modelach i porównać ich parametry. Na co musimy zwrócić szczególną uwagę?

Rozdzielczość

Nie jest to najważniejszy z parametrów, ale wielu graczy w pierwszym momencie właśnie na niego zwróci uwagę. Jeśli mamy nowoczesny komputer lub konsolę, minimum jakie powinien zapewnić nam monitor/telewizor, to rozdzielczość HD Ready (1280×720 pikseli). Tę rozdzielczość obsługuje najwięcej nowych gier pojawiających się na rynku. I jeśli mamy telewizor o przekątnej nie większej niż 32 cale rozdzielczość 720p w zupełności nam wystarczy.

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli chcemy kupić telewizor o dużej przekątnej ekranu (od 32 cali w górę). W tym wypadku zdecydowanie powinniśmy wybrać model, który oferuje nam rozdzielczość FullHD (1920×1080). O ile na mniejszym ekranie (do 32 cali) nie zobaczymy gołym okiem różnicy między HD Ready a FullHD, o tyle na odbiorniku o przekątnej 50 cali ta różnica jest już zauważalna.

Czas reakcji

Na ten parametr powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas kupowania monitora do gier. Zbyt długi czas reakcji powoduje, że szybko poruszającym się na ekranie obiektom towarzyszy smużenie, przez co obraz może być niewyraźny, a to ma negatywny wpływ na jakość naszej gry. Obecnie dostępne na rynku telewizory mają czas reakcji na poziomie ok. 5 ms. co w zupełności wystarczy do nawet najbardziej dynamicznych gier FPS.

Możemy spotkać się również z telewizorami posiadającymi czas reakcji na poziomie 2 ms. Jednak nie należy działać pochopnie – w praktyce może się okazać, że rzeczywisty czas reakcji takiego TV jest gorszy, niż tego z oznaczeniem 5 ms. Istotny jest bowiem czas reakcji podawany w standardzie BtB (czas przejścia piksela wyświetlającego czarny kolor do stanu zgaszonego, a następnie ponowne wyświetlenie koloru czarnego), a nie GtG (z szarego do szarego – co pozwala na uzyskanie krótszych czasów reakcji, ale nie jest miarodajne).  O szczegóły zawsze warto zapytać w tym przypadku sprzedawcę.

Input lag

Niemniej ważnym parametrem jest Input lag, czyli czas pomiędzy wysłaniem sygnału do ekranu, a wyświetleniem oczekiwanego obrazu. W praktyce zbyt wysoki input lag może przeszkadzać nam w rozgrywce (szczególnie gdy gramy w bardzo dynamiczne gry FPS lub wyścigi). Akceptowalny czas w tym wypadku to maksymalnie 20 milisekund.

Kontrast i jasność

W przypadku kontrastu mamy do czynienia z dwoma parametrami: Kontrastem statycznym i dynamicznym. W materiałach promocyjnych często podawany jest ten drugi, gdyż wyższe liczby robią lepsze wrażenie. Dla nas ważniejszy jest jednak kontrast statyczny, czyli wartość ile razy wyświetlana na ekranie biel jest jaśniejsza od czerni przy identycznej mocy podświetlania. Zadowalające efekty uzyskamy przy stosunku 1000:1.

Jasność natomiast to maksymalne natężenie światła emitowanego przez ekran wyświetlający czystą biel. Wartość jasności podaje się w nitach. Teoretycznie im większa wartość tego parametru, tym lepiej, jednak nie zawsze tak jest. Wysoka jasność przydaje się głównie kiedy korzystamy z telewizora w czasie słonecznych dni lub gdy w pokoju świeci się jasne światło. W innych przypadkach (szczególnie gdy przed telewizorem/monitorem spędzamy dużo czasu) zalecana jest jasność na poziomie ok. 150 nitów.

To najważniejsze parametry jakie powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając monitor/telewizor z przeznaczeniem do gier. Pamiętajmy, żeby nie dać się nabrać na wysokie cyferki prezentowane w reklamach a zagłębić się w temat i sprawdzić jak jest naprawdę ;)

Strona główna