Wspominamy kultowe telefony Nokii

Wspominamy kultowe telefony Nokii

Nokia 8110 (1996)

 

Telefony typu slider zawdzięczają swe szerokie wykorzystanie w filmach efektowności – czy da się zakończyć rozmowę bardziej dosadnie, niż pewnym ruchem składając aparat i chowając go do kieszeni?

Pierwszym „sliderem” na rynku, a zarazem pierwszym, który zrobił karierę na wielkim ekranie była właśnie Nokia 8110. Do rąk klientów trafiła w 1996 roku, jako część hi-endowej linii telefonów fińskiego producenta. Wytrzymała, oferująca dobrą jakość rozmów i zasięg, oryginalna – miała wszystko, co potrzebne do sukcesu. Prawdziwą popularność przyniósł jej jednak dopiero występ w filmie już-nie-braci (jeden z nich zmienił płeć) Wachowskich, Matrix.

 

 

 

Nokia 3210 (1999)

 

Z Nokią 3210 po prostu nie dało się nie zetknąć – była prawdopodobnie pierwszym telefonem połowy Polaków, a przez ręce przewinęła się niemal każdemu. Poza funkcją dzwonienia oraz wysyłania sms-ów, oferowała trzy gry, budzik i kalkulator. No i możliwość wyrażania siebie za pomocą wymiennych obudów, których wybór w czasach świetności tego modelu, stanowił o prestiżu każdego szanującego się, bazarowego stoiska z elektroniką. Telefon sprzedał się na całym świecie w ponad 150 milionach egzemplarzy.

 

Nokia 3310 (2000)

 

Następca powyższej – nowy, kultowy telefon na nowe milenium, miał swoją premierę pod koniec 2000 roku. Telefon ten rozwijał idee znane z poprzednika, dodając kilka imponujących jak na tamte czasy funkcji, takich jak wybieranie głosowe czy kompozytor dzwonków. Posiadał możliwość wymiany obudowy oraz ściągania dzwonków i tapet.

Sam korzystałem z tego modelu przez około miesiąc jeszcze w zeszłym roku – niektórych funkcji oczywiście mi brakowało, ale jakością dźwięku podczas rozmów dystansował sporą część dzisiejszych smartfonów.

 

 

Nokia 5510 (2001)

 

W dniu premiery w 2001 roku, marzenie wszystkich miłośników oryginalnych telefonów.

Na pierwszy rzut oka, Nokia 5510 wyróżniała się głównie zastosowaniem w niej pełnej klawiatury QWERTY. Prócz tego, była pierwszym modelem fińskiego producenta wyposażonym w odtwarzacz plików MP3. Co prawda w telefon wbudowano tylko 64 MB pamięci, której nie dało się jej rozszerzyć, ale kiedy znudziło Ci się wszystkie dziesięć piosenek które skopiowałeś na nią skopiowałeś, zawsze mogłeś posłuchać radia.

Oprogramowanie 5510 bazowało na tym zastosowanym w Nokii 3310. Oferowało po prostu kilka dodatkowych funkcji.

 

 

Nokia 6210 (2000)

 

Wiele osób zakochało się w tym telefonie. Nokia 6210 była częścią biznesowej linii produktów firmy. Dobrze leżała w dłoni, oferowała użytkownikom długi czas pracy na baterii i możliwość szybkiego pisania smsów za pomocą słownika T9. Posiadała też wbudowany modem. Mówiąc krótko – telefon idealny.

 

 

 

Nokia 6310i (2002)

 

Ten biznesowy model Nokii, który ujrzał światło dzienne w 2002 roku, uważany jest powszechnie za jeden z najlepszych telefonów komórkowych w historii.

Pomimo iż w tamtych czasach na półki sklepowe trafiały już powoli aparaty wyposażone w kolorowe wyświetlacze, doczepiane aparaty i obsługę wiadomości MMS, wyposażonej wyłącznie w podstawowe funkcje 6310i udało się odnieść ogromny sukces.

W telefonie postawiono przede wszystkim na niezawodność – wytrzymała obudowa, stabilna praca, bateria potrafiąca wytrzymać grubo ponad tydzień bez ładowania. To wszystko sprawiło, że ta wersja Nokii cieszyła się dużą popularnością chociażby wśród właścicieli firm. A osób które są w stanie zapłacić ponad 200 złotych za jej używany egzemplarz, nie brakuje do dziś.

 

Strona główna