WLAN a WiFi – czym się różnią?

WLAN a WiFi – czym się różnią?

Pojęcia sieci bezprzewodowej właściwie nikomu nie trzeba już tłumaczyć – rozumiemy je intuicyjnie. Problem pojawia się, gdy spotykamy się z rozróżnieniem sieci WLAN i sieci WiFi. Odpowiadając na licznie pojawiające się w sieci pytania o różnicę między WLAN a WiFi, podrzucamy rzeczowy artykuł na ten temat.

Sieć bezprzewodowa WLAN – co to jest?

W zrozumieniu, czym jest WLAN, na pewno pomoże rozwinięcie jego nazwy. Wireless Local Area Network to najczęściej spotykana domowa sieć bezprzewodowa. Innymi słowy – WLAN jest bezprzewodowym (wireless) LAN-em, czyli grupą połączonych ze sobą komputerów, pozostających w niewielkiej odległości od siebie. Sieci LAN stosowane są w wielu domach, szkołach i firmach. Mimo że możliwe jest posiadanie więcej niż jednego LAN w domu, mało kto się na takie rozwiązania decyduje.

Urządzenia połączone ze sobą siecią WLAN wykorzystują mikrofale w charakterze medium przenoszącego sygnały. Używają także podczerwieni. Sieci WLAN projektowane są w zgodności ze standardami IEEE 802.11. Na infrastrukturę takich sieci bezprzewodowych składają się najczęściej:

 • karty sieciowe,
 • anteny,
 • punkty dostępu,
 • osprzęt elektryczny, taki jak kable, rozdzielacze czy przejściówki.

Sieć bezprzewodowa WiFi – co to jest?

WiFi to z kolei – uwaga! – znak towarowy. Nazwa używana jest do sygnowania urządzeń opartych na jednakowych standardach, pozwalających na korzystanie z sieci bezprzewodowych. Znak towarowy WiFi jest własnością firmy WiFi Alliance. Czarno-białe logo WiFi znajdziemy na każdym urządzeniu sieci bezprzewodowej. Technicznie rzecz ujmując, WiFi oznacza zgodność ze standardami IEEE 802.11 komunikacji bezprzewodowej.

Z drugiej strony jednak zdecydowana większość domowych urządzeń bezprzewodowych działa na zasadzie standardów IEEE 802.11, dlatego przyzwyczailiśmy się określać wszystkie urządzenia bezprzewodowe mianem „WiFi”. Termin „WiFi” jedynie odróżnia urządzenia bezprzewodowe od reszty sprzętu używanego do stworzenia sieci domowej.

W praktyce bardzo rzadko używamy określenia „WLAN”. Jeśli idziemy z laptopem do kawiarni i chcemy się dowiedzieć, czy możemy podpiąć się do bezprzewodowej sieci – pytamy z przyzwyczajenia „Czy mogę u Państwa skorzystać z WiFi?”. Określenie „WiFi” już tak głęboko zagnieździło się w naszej świadomości, że tylko pozazdrościć firmie WiFi Alliance pomysłu na biznes.

Standardy sieci WiFi

Do chwili obecnej powstało wiele różnych standardów IEEE 802.11 sieci bezprzewodowych. W ich nazewnictwie stosuje się dodatkowe litery. Spotkamy się na przykład z takimi standardami jak:

 • 802.11a – oferujący połączenie o prędkości do 54 Mb/s i częstotliwości 5 GHz,
 • 802.11b – oferujący wolniejsze połączenie: do 11 Mb/s i częstotliwości 2,4 GHz, swoim zasięgiem obejmuje ok. 30 metrów we wnętrzach i nawet 120 metrów w otwartej przestrzeni,
 • 802.11g – prędkością transferu dorównujący 802.11a, częstotliwością 802.11b, w praktyce osiągający jednak słabsze wyniki i podatny na zakłócenia, zwłaszcza przy wykorzystaniu starego sprzętu,
 • 802.11n – obecnie najczęściej spotykany standard, oferujący transfer nawet 300 Mb/s przy częstotliwości 5 GHz, wymagający bardzo mocnego i stabilnego sygnału,
 • 802.11ac, 802.11ax i kilka innych.

Wady i zalety Internetu WLAN

Wiele osób decyduje się współcześnie na instalację w swoim domu Internetu bezprzewodowego. Dużą popularność WLAN zawdzięcza takim cechom jak elastyczność i mobilność. Decydując się na takie rozwiązanie, nie trzeba kłaść żadnych przewodów, a sieć można łatwo rozszerzyć lub modyfikować. WLAN cechuje się także niezłym zasięgiem.

Internet bezprzewodowy nie jest jednak pozbawiony wad. Rozwiązania różnych producentów bywają ze sobą niekompatybilne, a standardy WiFi oferują niską prędkość transferu danych (wyjątkiem jest 802.11n). Ponadto łączność bezprzewodowa WiFi jest podatna na zakłócenia sygnału i oferuje mniejszą stabilność połączenia. Charakteryzuje się również mniejszym poziomem bezpieczeństwa niż sieci przewodowe.

Zobacz więcej

Sieć WLAN a WiFi – czym się różnią?

Podsumowując różnice, można je ująć  w kilku punktach:

 1. WLAN to typ sieci komputerowej na względnie małej przestrzeni, który nie wymaga użycia fizycznych sposobów połączeń (czyli kabli).
 2. WiFi to marka urządzeń zgodnych ze standardem IEEE 802.11.
 3. Urządzenia w sieci WLAN  używają markowych produktów WiFi.
 4. Urządzenie oznaczone znakiem WiFi jest gotowe do pracy w sieci WLAN.

W Polsce przyjęło się traktować pojęcia „WLAN” i „WiFi” jako synonimy. Choć w rzeczywistości określają dwie różne kwestie, to dotyczą tego samego. WLAN to sieć komputerów połączona ze sobą bezprzewodowo. Ich wzajemna komunikacja najczęściej jest możliwa dzięki zgodności ze standardami IEEE 802.11, które cechują wszystkie urządzenia stowarzyszenia WiFi Alliance. Stąd określenia „WiFi” używa się, myśląc o sieci WLAN.

 

Udostępnij artykuł: