Wielki test supersmartfonów i mobilnych systemów!

Wielki test supersmartfonów i mobilnych systemów!

Windows Phone 8 przynosi powiew świeżości na rynku telefonów komórkowych zdominowanym przez Androida i iOS. Przetestowaliśmy najlepsze modele ze wszystkich trzech ekosystemów.

Jaki smartfon wybrać? Wszyscy producenci co chwilę wypuszczają na rynek nowe flagowe modele z lepszymi ekranami, wydajniejszymi procesorami i ciekawszymi funkcjami. Największa różnorodność panuje wśród telefonów z Androidem. Sony wprowadziło do sprzedaży oszałamiający parametrami model Xperia Z, HTC lada moment pokaże swoją odpowiedź w postaci supersmartfonu o nazwie One, a Google stawia na przystępność, sprzedając pod własną marką smartfon Nexus 4, który mimo najszybszego dostępnego obecnie procesora mobilnego jest zaskakująco tani. Z kolei Samsung stawia na rozmiar, promując phablet Note II z ogromnym ekranem, zacierający granicę pomiędzy smartfonem a tabletem.

Nawet Apple nie oparł się trendowi polegającemu na powiększaniu ekranów, jednak czterocalowy iPhone 5 i tak obsługuje się jedną ręką wygodniej niż wyraźnie szersze modele konkurencji. Windows Phone 8 dojrzał, obsługuje ekrany HD i wielordzeniowe procesory, a także umożliwia płatności przez NFC i korzystanie z różnych sieci bezprzewodowych. Flagowa Nokia Lumia 920 jest przy tym pierwszym telefonem z aparatem wyposażonym w mechaniczny układ stabilizacji obrazu. Czy czyni ją to najlepszym smartfonem do fotografowania? Sprawdziliśmy to podczas testu.

Zanim zdecydujemy się na konkretne urządzenie, musimy wybrać ekosystem, który najbardziej nam odpowiada – wygoda obsługi Androida, iOS-u czy Windows w znacznym stopniu zadecyduje o tym, czy na co dzień będziemy zadowoleni z kupionego telefonu. Właśnie dlatego w teście nie skoncentrowaliśmy się tylko na możliwościach technicznych trzynastu topowych smartfonów, ale też odkryliśmy mocne i słabe punkty ich systemów operacyjnych.

Test smartfonów