Tuning anteny CB – po co i jak?

Tuning anteny CB – po co i jak?

Jeśli nie słyszałeś o strojeniu anteny CB, nie jesteś sam. Większość ludzi nowych w świecie CD radia nigdy o tym nie słyszało. Tuningować samochód – tak, ale antenę? Czas przybliżyć pokrótce, czym jest tuning anteny CB  i dlaczego warto to robić:)

Tuningować antenę CB to znaczy dostroić ją tak, aby działała jak najbardziej efektywnie w danym otoczeniu. W odniesieniu do instalacji w pojeździe, strojenie anteny CB oznacza dostosowanie jej do odpowiedniej długości tak, by była najbardziej efektywna w danym pojeździe. Jako, że anteny wykorzystują do transmisji sygnału płaszczyznę pojazdu, każda antena powinna być dopasowana do samochodu, w którym jest instalowana.

Aby dostroić antenę, musisz posiadać miernik SWR. SWR oznacza współczynnik fali stojącej, który określa, jak skutecznie antena transmituje energię wysłaną z radia w powietrze. Im niższy wskaźnik, tym antena bardziej wydajna i lepiej dostrojona.  Współczynnik SWR 2.0 lub niższy jest do zaakceptowania, gdy jednak wynosi on 3.0 – oznacza problemy, które wymagają interwencji. Tuning anteny CB jest równoznaczny z uzyskaniem współczynnika SWR na jak najniższym poziomie.

Chociaż proces regulacji nie jest zbyt skomplikowany, nie będziemy tutaj opisywać wszystkich szczegółów – skupimy się na tym w kolejnych notkach. W  formie skróconej, proces regulacji polega na zastosowaniu miernika w celu ustalenia właściwej długości anteny. W zależności od wskazań licznika, antena będzie musiała być wydłużona lub skrócona. W przypadku CB z „przestrajalnymi końcówkami”, wydłużanie i skracanie jest dość prostym procesem. Przestrajalna końcówka jest po prostu małą śrubką w końcówce anteny. Antena może być skorygowana, lub stuningowana, przez dokręcenie lub poluzowanie śruby, dzięki czemu antena stopniowo staje się dłuższa lub krótsza.  W przypadku anten bez przestrajalnej końcówki, antena może być skrócona przez cięcie bitów od czubka. Z oczywistych powodów, przestrajanie końcówką jest znacznie prostszą i bardziej pożądaną opcją.

Czy to ważne, aby dostroić Twoją antenę? To pytanie, które jest bardzo często zadawane. Jest wielu ludzi, którzy mówią, że używali anten CB bez tuningu czy dostrajania i funkcjonowały dobrze. Chociaż to jest możliwe, a nawet dość powszechne, my nie zalecamy używania anteny CB bez tuningu z dwóch powodów:

Potencjalne zepsucie radia

Jeśli używasz  CB bez odpowiedniego strojenia anteny, ryzykujesz spaleniem radia. Nie stuningowana antena nie jest w stanie skutecznie transmitować (lub przekazywać) mocy przesłanej do niej poprzez częstotliwości radiowe. Ta niewytransmitowana  moc odbija się w dół w kierunku linii koncentrycznych radia. Jeśli za dużo niewytransmitowanej mocy odbija się w radiu,  może spowodować to nadmiar ciepła i uszkodzenia kluczowych elementów radia. Jak wspomniano wcześniej, jeśli uda Ci się utrzymać wskaźnik SWR na poziomie poniżej 2.0 – wszystko będzie w porządku. Poziom SWR 3.0 wskazuje już jednak na poważny problem i znacznie większą szansę na uszkodzenie radia.

Słaba wydajność

Antena jest zazwyczaj największym wyznacznikiem wydajności systemu. Co za tym idzie, stopień dostrojenia anteny ma ogromny wpływ na wydajność i zasięg systemu CB. Anteny CB, które nie są stuningowane, nie działają wydajnie i wykazują bardzo słaby zakres. Jeśli twój przyjaciel oddalony od Ciebie o 200 metrów nie słyszy Cię, nie przeklinaj radia. Kup miernik i odpowiednio dostrój antenę.

Tuning anteny to najważniejszy krok jaki można podjąć, aby upewnić się, że system CB działa najlepiej jako może. Mamy nadzieję, że ten post rzucił trochę światła na ten problem i podkreślił, dlaczego należy zawsze dostrajać antenę.

Strona główna