1. Blog
TP-Link TL-WR1043ND, czyli solidny router DSL

TP-Link TL-WR1043ND, czyli solidny router DSL

Firma TP-Link ma w swojej ofercie wiele urządzeń i akcesoriów sieciowych. Biorąc pod uwagę wieloletnią obecność producenta na rynku produkcji i dystrybucji między innymi routerów warto podczas poszukiwań sprzętu do swojego użytku zajrzeć do oferty firmy, w której znajdziemy na przykład router DSL TL-WR1043ND.

Jest to router działający w standardzie 802.11n, oferujący prędkość do 300 Mb/s, który łączy w sobie funkcjonalność przewodowego i bezprzewodowego urządzenia sieciowego. Wśród jego najważniejszych cech warto wymienić połączenie 4-portowego przełącznika gigabitowego i routera, który zapewnia dostęp do Internetu, tworząc bezprzewodową sieć z transmisją danych odporną na zakłócenia i utratę stabilności. Jest to spowodowane właśnie wbudowanymi funkcjami przełącznika, który umożliwia przetwarzanie danych, w pełni wykorzystując możliwości standardu 802.11n. Tak utworzona sieć doskonale nadaje się do pracy wymagającej wysyłania i odbierania danych wymagających dużej przepustowości łącza i użytkownicy będą w stanie zauważyć wzrost prędkości oraz jakości transmisji danych. Działanie sieci w takich warunkach zazwyczaj powinno w zupełności wystarczyć choćby w transmisji materiałów wideo w jakości HD lub do gier online. Użytkownik w zależności od potrzeb może tez skorzystać z trybu Speed Boost, w którym urządzenie może osiągnąć jeszcze wyższą prędkość połączenia bezprzewodowego, nawet do 450 Mb/s. Router może też oczywiście współpracować z urządzeniami pracującymi w starszych standardach b lub g.

基本 RGB

Za stabilną transmisję danych odpowiada też technologia Signal Sustain Technology, SST, której zadaniem jest zwiększanie siły przepustowości łącza przez wykorzystanie jednocześnie trzech ścieżek transmisji sygnału i równoczesny odbiór danych od trzech użytkowników. W efekcie technologia ta spływa na redukcję strat przesyłanego sygnału. Zastosowano tu również technologię CCA, czyli Clear Channel Assessment. Odpowiada ona za zwiększanie wydajności sieci bezprzewodowej. Proces jej działania wygląda następująco: CCA automatycznie unika konfliktów kanałów przez wykorzystanie funkcji wyszukiwania wolnego kanału oraz korzysta z właściwości łączenia kanałów.

Urządzenie wyposażone jest w jeden port USB, który obsługuje funkcje udostępniania dysku, serwera mediów, serwera FTP i serwera druku. Router współpracuje z nośnikami pamięci o pojemności maksymalnie 2 TB, więc tworzy to sporo miejsca na dane, które można w ten sposób gromadzić i przekazywać w ramach sieci. W praktyce oznacza to, że możemy dzielić się wybranymi plikami multimedialnymi z innymi użytkownikami naszej sieci. Korzystanie z drukarki przez router odbywa się zaś przez podłączenie jej przez kabel USB i wykorzystanie programu USB Printer Controller. Funkcja serwera druku jest jednak dostępna wyłącznie dla użytkowników pracujących na komputerach w systemie Windows.

基本 RGB

Router umożliwia nawiązywanie połączeń przez naciśnięcie przycisku WPS wykorzystując szyfrowanie WPA, co nie wymaga od użytkowników zapamiętywania hasła. Innym udogodnieniem podczas pracy urządzenia jest tryb WDS, czyli Wireless Distribution system, który zapewnia mostowanie połączeń, tak aby rozszerzyć zasięg uzyskanej sieci bezprzewodowej przez wykorzystanie kilku punktów dostępowych. Kolejną praktyczną funkcją jest Qos, czyli kontrola pasma transmisji w zależności od adresu IP. Jak to działa? Jeżeli jeden z użytkowników transmituje zbyt wiele danych, wydajność przepływu danych dla pozostałych może znacząco spaść. Wtedy funkcja Qos kontroluje ruch pakietów, tak aby nie doprowadzić do spadku wydajności sieci.

Sama instalacja routera nie jest procesem wymagającym zaawansowanej znajomości wiedzy z zakresu informatyki. Producent załącza do urządzenia płytę z oprogramowaniem Easy Setup Assistant, które jest na tyle czytelne i przyjazne dla użytkownika, że z całą pewnością każdy poradzi sobie z konfiguracją najważniejszych ustawień. W zestawie otrzymujemy również anteny zewnętrzne, które wpływają na lepszą regulację transmisji.

Zapraszamy na zakupy na www.wasserman.pl

Udostępnij artykuł:
Jesteś głodny nowości?