Telewizja satelitarna – poradnik instalacji

Telewizja satelitarna – poradnik instalacji

Od tej notki zaczynamy cykl na temat instalacji anteny satelitarnej, wyboru odpowiedniego talerza, dekodera i miejsca instalacji oraz jak zapewnić sobie najlepszą jakość odbioru. Mamy nadzieję, że nasz mini-przewodnik okaże się pomocny dla tych, którzy z samodzielną instalacją mają do czynienia po raz pierwszy. Dziś kilka słów o wyborze odpowiedniego talerza.

Samodzielna instalacja talerza anteny satelitarnej nie jest trudna. Niemniej wymaga znajomości kilku wskazówek, które mamy zamiar sukcesywnie Wam podsuwać:)

Zaczynamy. Na początek potrzebujemy zaopatrzyć się w zestaw telewizji satelitarnej. A ten składa się z anteny satelitarnej i niezbędnych łączników, wysokiej jakości kabla koncentrycznego oraz odbiornika telewizji satelitarnej lub dekodera.

 

 

 Jak wybrać odpowiedni talerz anteny satelitarnej?

 Przed wyborem talerza warto się chwilę zastanowić, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów później. Od wyboru anteny i odbiornika zależy później odbiór programów telewizyjnych, które za ich pomocą będziemy mogli oglądać.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze talerza?

 

 Ważnym parametrem anten satelitarnych, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest liczba konwerterów LNB. Najprościej rzecz ujmując, konwerter LNB (Low Noise Block) przetwarza sygnał emitowany przez satelitę na sygnał odbierany przez tuner. Liczba LNB determinuje ilość satelit, z których nasz talerz odbiera sygnał. Pojedynczy konwerter LNB jest przeznaczony do odbioru sygnałów z konkretnej pozycji orbitralnej. Warto dodać, że dostawcy telewizji satelitarnej używają wielu satelit, aby dostarczyć swoje programy. Oznacza to, że do odbioru wszystkich kanałów dostarczanych przez konkretnego usługodawcę, potrzebujemy wielu konwerterów LNB.

Obecnie dostępne talerze anteny satelitarnej różnią się głównie wielkością i kształtem, jednak najważniejszym ich rozróżnikiem jest właśnie liczba konwerterów LNB oraz ilość obsługiwanych wyjść. Rodzaje anten wahają się od 18-calowej anteny z podwójnym konwerterem LNB, do modeli z pięcioma konwerterami i czterema wyjściami, gdzie każdy LNB odbiera sygnał z innej orbity satelity.

 

A co nam po większej ilości wyjść na talerzu? Ta cecha talerza ma bardzo praktyczne zastosowanie – od niej zależy, ile odbiorników sygnału satelitarnego możemy podłączyć do jednego talerza. Od tego zależy więc, na jak wielu telewizorach będziemy mogli oglądać w jednym czasie różne programy.

Niewielką ilość wyjść na talerzu można jednak ominąć i poradzić sobie w inny sposób. Jeśli chcesz podłączyć więcej odbiorników niż umożliwia to Twój talerz, będziesz po prostu musiał użyć łącza multiswitch do podziału kanału satelitarnego bez utraty jakości sygnału.

Podsumowując – przy wyborze anteny pierwszymi czynnikami, na jakie musimy zwrócić uwagę, są: ilość konwerterów LNB, wielkość (o tym w kolejnej notce) oraz ilość wyjść na talerzu anteny. Co dalej? O tym w dalszych częściach :)

 Strona główna