Szkło hartowane na telefon – czy warto je kupić?

Szkło hartowane na telefon – czy warto je kupić?

Kupujemy nowy smartfon i podekscytowani rozpakowujemy pudełko. Przysięgamy sobie dbać o ten sprzęt, aby tym razem służył nam znacznie dłużej niż poprzedni model. Możemy go zaklinać i obchodzić się z nim jak z jajkiem, ale nie oszukujmy się – prędzej czy później nasz nowy smartfon wybierze się na bliskie spotkanie z gruntem. Może też zdarzyć się, że niespodziewanie wyląduje w jednej kieszeni z kluczami. Na tak wrażliwe elementy jak wyświetlacz telefonu czyha mnóstwo niebezpieczeństw. Ochronie służy popularne szkło hartowane. Czym się charakteryzuje i czy warto je kupić?

Szkło hartowane na telefon – co to takiego?

Szkło hartowane na telefon jest szeroko rozpowszechnionym sposobem na zabezpieczenie ekranu w smartfonie. Chroni wyświetlacz przed zarysowaniami i pęknięciami. Najczęściej pojawia się na rynku szkło hartowane 9h, co oznacza dziewiąty stopień twardości na skali Mohsa. Taki materiał można zarysować jedynie ostrzem diamentowym. Jeżeli zatem założymy na telefon szkło hartowane, możemy mieć pewność, iż nie zaszkodzą mu ostre przedmioty znajdujące się razem z nim w torebce czy kieszeni.

Innym sposobem zabezpieczania wyświetlacza w smartfonie jest niegdyś popularna folia na ekran. W porównaniu ze szkłem hartowanym cechuje ją niższa cena i większa elastyczność. To sprawia jednak, iż nieco trudniej założyć ją na telefon. Nie jest również tak wytrzymała. Zarówno szkło, jak i folia nie powinny utrudniać korzystania ze smartfonu – pod warunkiem, że są dobrej jakości. Decydując się na niesprawdzone rozwiązania, ryzykujemy pogorszenie wyświetlania oraz wrażliwości ekranu dotykowego.

Szkła i folie ochronne nie są w teorii konieczne, jeżeli smartfon fabrycznie zabezpieczony jest szkłem Gorilla Glass lub podobnym. Chroni ono ekran przed zarysowaniami, lecz po pewnym czasie i tak można zauważyć na nim drobne zadrapania. Choć większość nowych telefonów na rynku posiada tego rodzaju zabezpieczenie, warto mimo wszystko zainwestować w dodatkową ochronę.

Szkło hartowane na telefon – opinie

W Internecie można znaleźć wiele filmów dokumentujących test szkła hartowanego na telefon. Testujący zabezpieczają ekran smartfonu szkłem hartowanym o grubości 9h, po czym próbują zarysować je różnymi przedmiotami. Jak łatwo zaobserwować, ochrona łatwo znosi nawet uderzenia młotkiem. Po użyciu ostrego noża na szkle nie pozostaje nawet jedna rysa. Poddaje się ono dopiero mocniejszym uderzeniom, zadawanym pod kątem. Niemniej po zdjęciu popękanej osłony telefon wciąż wygląda jak nowy i jest w pełni funkcjonalny.

Szkło hartowane na telefon to nie tylko ochrona wyświetlacza przed zarysowaniami. To również pewien stopień amortyzacji smartfonu w razie upadku. Szkło nie pomoże mu co prawda, gdy „ideał sięgnie bruku”, lecz jest w stanie przejąć część energii, ratując ekran przed zniszczeniem. W takim przypadku gwarancji nie mamy, ale lepiej spróbować i żałować, niż żałować, że się nie spróbowało.

Szkło hartowane na telefon – dla każdego co innego

Każdy smartfon różni się od pozostałych wymiarami oraz rozmieszczeniem takich elementów jak obiektyw aparatu, lampa błyskowa czy głośnik. Z tego względu konieczne jest dobranie do danego modelu odpowiedniego szkła hartowanego. Wybierając dedykowaną konkretnemu telefonowi ochronę, mamy pewność, że będzie ona idealnie przylegać do ekranu i nie zaburzy jego funkcjonowania. O ile na przykład szkło hartowane Sony Xperia Z3 będzie miało dość klasyczny kształt i zapewni osłonę całego wyświetlacza, szkło hartowane iPhone 6 wyróżni się zaokrąglonymi bokami. Należy unikać zakładania ochrony jedynie na część ekranu, gdyż nie gwarantuje to wystarczającego zabezpieczenia.

Przed zakupem staniemy w obliczu decyzji, jakiej firmy szkło hartowane na telefon wybrać. Warto zapoznać się z opiniami i testami produktów poszczególnych producentów. Kupując dobrą osłonę, najczęściej otrzymamy w zestawie ściereczki do przygotowania ekranu na jej montaż. Jedna z nich będzie nasączona alkoholem, druga posłuży do wytarcia wyświetlacza na sucho. Czasem dostaniemy również naklejkę, za pomocą której ściągniemy z ekranu drobiny kurzu. Nie możemy dopuścić do tego, by cokolwiek dostało się pomiędzy powierzchnię wyświetlacza a szkło hartowane. Pyłki będą wyraźnie widoczne, a co większe elementy mogą nawet wpłynąć na działanie systemu dotykowego w smartfonie. Pamiętajmy też, że raz zdjęte z telefonu szkło hartowane nie nadaje się do powtórnego użycia.

Zobacz więcej

Szkło hartowane na telefon – czy warto?

Podsumowując, trzeba podkreślić, że ochrona wyświetlacza w postaci szkła hartowanego w zasadzie pozbawiona jest wad. Jeżeli spełnimy pewne warunki – takie jak kupno szkła wysokiej jakości oraz precyzyjny montaż – zyskamy dodatkowe zabezpieczenie ekranu w naszym smartfonie.

Odpowiadając zatem na pytanie zawarte w tytule tego artykułu, należy bez wahania stwierdzić, że warto zainwestować w szkło hartowane na telefon. Dzięki niemu mamy szansę na dłuższe korzystanie ze smartfonu, minimalizujemy ryzyko jego zniszczenia, a także dbamy o jego estetykę.

Strona główna