Systemy operacyjne smartfonów

Systemy operacyjne smartfonów

Osoba kupująca swój pierwszy smartfon staje często przez trudnym wyborem. Jak model telefonu wybrać, na jakie podzespoły zwracać uwagę? Od jakiej firmy? I wreszcie, jaki system operacyjny będzie najlepszy? Dziś postaramy się pomóc w znalezieniu odpowiedzi na to ostatnie pytanie. Przedstawiamy trzy najbardziej popularne systemy:

iOS

System od Apple przoduje w rankingach systemów, które najbardziej zadowalają użytkowników. IOS odznacza się przede wszystkim bardzo intuicyjnym interfejsem, szybkością działania i najbogatszą biblioteką aplikacji. Jest przy tym systemem bardziej zamkniętym i hermetycznym, niż konkurencyjny Android, lecz dzięki temu zapewnia większe bezpieczeństwo – do AppStore’a trafia mniej wirusów i złośliwych oprogramowań, niż w systemie spod szyldu zielonego robota.
IOS jest też kompatybilny ze starszymi modelami telefonów i daje możliwość  aktualizacji nawet na telefonach sprzed dwóch lat.

Przeciwnicy systemu Apple’a zarzucają mu głównie bardzo małe możliwości dostosowania telefonu do swoich potrzeb – zmiana tapety, dzwonka czy ikonki  jest jeszcze wykonalna, lecz już zmiana sposobu wyświetlania interfejsu czy chociażby wygaszacza ekranu okazuje się niemożliwa. Przez to telefony wydają się identyczne i trochę bezpłciowe.

Android

Otwartość i uniwersalność – to dwie największe zalety tego systemu. Android daje praktycznie nieograniczone możliwości dostosowywania telefonu do upodobań użytkownika. Posiada oprócz tego pokaźnych rozmiarów bibliotekę aplikacji i oprogramowania, które także pozwolą na personalizowanie ustawień.
Kolejną zaletą jest także wybór modeli telefonów z Androidem na pokładzie – możemy wybierać zarówno pod kątem ceny, podzespołów, designu czy firmy. Dobry i nowy telefon można kupić już za 400 złotych.

Główną wadą tego systemu jest jego… otwartość. Może się to wydawać paradoksalne, jednakże nieograniczony świat Androida oraz to, że jest on udostępniany za darmo, sprzyja przenikaniu złośliwych programów i wirusów do Android Marketu/Google play.

Problem sprawiają także aktualizacje – choć dostępna jest najnowsza wersja 4.1, producenci telefonów decydują się zwykle na starsze wersje – głównie 2.3, przez co mogą pojawić się później problemy z aktualizacją.

Windows Phone

Najmłodszy z wymienianych tutaj systemów, jednakże pod względem popularności  już w wyprzedza Symbiana, Rima oraz Blackberry. Mobilny Windows charakteryzuje się nowoczesnym designem, dostosowanym do najnowszych standardów oraz przystępnym i logicznym interfejsem. Działa szybko i stabilnie.

Jednakże użytkownicy, którzy lubią instalować wiele aplikacji nie będą zadowoleni, Windows Phone dysponuje stosunkowo niewielką biblioteką aplikacji, zwłaszcza w porównaniu z dwoma wyżej wymienionymi systemami. Poza tym stosowany w IOS/ Android podział na ekrany jest po prostu wygodniejszy.
Już niedługo na rynek wchodzi nowa wersja systemu z numerem 8, której jednak nie będzie można zainstalować na obecnych smartfonach, dlatego wszystkim tym którzy chca nadal korzystac z Windows Phone radzimy poczekać na nową generację.

Ponieważ każdy z nas ma unikalne potrzeby i oczekiwania, zwłaszcza w sytuacji gdy decydujemy się na zakup drogiego sprzetu, warto dokladnie rozważyć wszelkie za i przeciw. Przy zakupie powinnismy zadać sobie pytanie, po co jest nam potrzebny telefon, co chcemy na nim robic, jak często, z jakich aplikacji najczęściej korzystamy. Wszystkie trzy systemy znajdą swoich zaciętych przeciwników, jak i zagorzałych zwolennikow. Trudno jest nam wskazać oczywistego faworyta, który spełni wymagania wszystkich – co możemy Wam doradzic to rozmowy ze znajomymi którzy posiadają sprzet, który was interesuje, wypytanie o wszystkie wady i zalety oraz prośbę o pozwolenie na chwilę pouczajacej zabawy.  Mamy nadzieje ze dzięki temu uda sie Wam dokonać trafnego wyboru.

Strona główna