Stojące żelazko parowe – jakie wybrać?

Stojące żelazko parowe – jakie wybrać?

Żelazko to jedno z tych urządzeń gospodarstwa domowego, bez którego co prawda można się obyć, jednak zdecydowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Idealnie gładkie koszule, sukienki pozbawione nawet najdrobniejszych zagnieceń i inne ubrania prezentują się zdecydowanie lepiej, niż pognieciona garderoba, która po prostu jest nie najlepszą wizytówką właściciela takiej szafy. Obok tradycyjnych żelazek dużą popularnością cieszą się urządzenia z generatorem pary, takie jak stojące żelazko parowe. Oto wszystko, co warto wiedzieć przed jego zakupem.

jak-dziala-zelazko-parowe

Jak działa?

Sposób działania żelazka ze stacją parową jest dość prosty – w zewnętrznym generatorze urządzenie wytwarza parę wodną pod bardzo wysokim ciśnieniem. Podczas pracy wytwornica nieustannie generuje pokłady pary, które są przekazywane z zewnętrznego bojlera do żelazka. Dla wygody pracy konstrukcja żelazko ze stacją parową opiera się na wygodnym statywie, który pomaga nie tylko wygodnie prasować ubrania bez konieczności użycia deski, ale także nadaje się do tych części garderoby, które wręcz nie powinny być prasowane w tradycyjny sposób, na przykład garnitury czy suknie z delikatnych materiałów.

steamer-zelazkoŻelazko stojące ze stacją parową

Wysokie ciśnienie przenika w głąb tkaniny powodując, że materiał jest jednocześnie prasowany, ale także sterylnie oczyszczony. Dzięki właściwościom pary wodnej ubrania są jednocześnie odświeżone i wyprasowane.

Często można się spotkać z określeniem tego typu urządzeń mianem steamera (w języku angielskim steam to nic innego jak para). Pomaga to odróżnić żelazka parowe tradycyjne, z generatorami pary od takich stojących złożonych systemów do prasowania. Inne określenia, które pozwalają znaleźć ten typ sprzętu to żelazko systemowe z wytwornicą pary.

moc-przeplyw-pary

Jaka moc, jaki przepływ pary

Dla satysfakcjonujących rezultatów żelazko z generatorem pary powinno mieć co najmniej 2000 W mocy. Dzięki temu urządzenie będzie szybko osiągało odpowiednią temperaturę i będzie gotowe do pracy. Jest to optymalna wartość dla takiego sprzętu, ponieważ im większa moc, tym wyższy pobór energii elektrycznej.

Przepływ pary wodnej dla użytku domowego powinien wynosić od 40 do 60 g/min. – od przepływu na poziomie około 50 g/min. Można nawet prasować kilka warstw tkaniny jednocześnie lub prasować ubrania tylko z jednej strony – pozwoli na to stojące żelazko parowe z wyższym przepływem pary.

woda-do-prasowania

Jaka woda

W kwestii wody, jaką powinniśmy stosować przy korzystaniu z żelazka parowego obowiązuje podobna zasada jak w przypadku klasycznych wersji tego urządzenia. Nie ma przeciwwskazań, aby sięgać po wodę kranową, chyba, że jest ona wyjątkowo twarda. Wtedy warto skorzystać z wody destylowanej, zmieszanej z kranową lub filtrowanej, która powinna zapobiegać osadzaniu się kamienia w bojlerze. Innym rozwiązaniem jest woda perfumowana do prasowania, która zawiera w składzie pachnące aromaty, które nadają ubraniom delikatnej, przyjemnej woni oraz substancje, które będą zapobiegać powstawaniu osadu z kamienia.

Warto szukać stacji parowej o pojemności co najmniej 2 litrów, dzięki czemu nie będziemy musieli co chwilę uzupełniać zbiornika.

materialy-tkaniny

Do jakich materiałów

Dzięki delikatnemu działaniu pary wodnej wytwarzanej przez stojące żelazko parowe , urządzenie bez problemu nadaje się do pracy z różnymi materiałami. Obok subtelnych, niezwykle lekkich tkanin, takich jak jedwab czy aksamit, przez niezwykle popularną bawełnę, poliester, aż po trudne do prasowania sztywne materiały jak len czy wełna.

dla-kogo

Dla kogo

Kiedyś steamery były używane zazwyczaj jedynie przez profesjonalistów – właścicieli hoteli, szwalnie i inne firmy, które musiały obchodzić się z dużą ilością odzieży lub innych materiałów, które wymagają obróbki pod wpływem wysokiej temperatury. Dzisiaj nie jest niczym nadzwyczajnym, żeby żelazka systemowe pojawiały się w prywatnych domach. Dużą popularnością cieszą się w rodzinach wielodzietnych, gdzie regularnie gromadzą się naprawdę spore sterty ubrań do prasowania.

Stojące żelazko parowe doceniają również osoby zabiegane i alergicy. Wszystko dzięki niezwykłemu działaniu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem, która ma właściwości dezynfekujące, a zatem szybko oczyszcza ubrania z nagromadzonego kurzu i zanieczyszczeń. Korzystanie ze stojącego żelazka systemowego nie wymaga też wyciągania deski do prasowania, co jest ogromną oszczędnością czasu.

klasyczne-czy-stojace

Żelazko parowe a zwykłe

Żelazka stojące z generatorem pary już od dłuższego czasu nie są zarezerwowane jedynie do użytku gospodarczego w sklepach odzieżowych czy hotelach. Od kilku lat są to urządzenia dostępne dla przeciętnego konsumenta. Możliwość prasowania ubrań w poziomie i pionie, dzięki regulowanemu statywowi i wygodnemu uchwytowi z końcówką żelazka na pewno przypadnie do gustu tym, którzy na myśl o uciążliwym wyciąganiu ciężkiej deski do prasowania wolą wyjść z domu w pogniecionych ubraniach.

cena

Ile kosztuje

Stojące żelazko z generatorem pary w zależności od marki producenta, zaawansowania budowy i dostępnych opcji oraz dodatkowego wyposażenia może kosztować od 150 do nawet ponad 1000 złotych. Na potrzeby średniej wielkości gospodarstwa domowego na początek wystarczy prosty model ze stacją parową, który można nabyć za mniej niż 200 złotych.


zelazko-parastojące żelazko parowe


logo-sklep

Strona główna