Śnieżenie obrazu – zakłócenia cyfrowego sygnału antenowego

Śnieżenie obrazu – zakłócenia cyfrowego sygnału antenowego

Wraz z wyłączeniem sygnału analogowego telewizji naziemnej w Polsce powinien zniknąć efekt „śnieżenia” obrazu. Sygnał cyfrowy nie jest bowiem w stanie wytwarzać efektów, które porównalibyśmy do migania czy śnieżenia. Tego typu zakłócenia powodowane mogą być jednak wewnętrznymi lub zewnętrznymi usterkami i wadami instalacyjnymi. Choć więc obraz cyfrowy jest doskonalszy niż analogowy i sam z siebie nie powinien migać, takie zakłócenia nie są rzadkością. Jakie są ich najczęstsze przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

Najczęstsze przyczyny zakłóceń obrazu cyfrowego

Jakość obrazu z oczywistych względów wynika z klasy telewizora. Nie jest to jednak jedyny czynnik decydujący o ewentualnych zakłóceniach. Ogromne znaczenie będzie miała sama instalacja antenowa. Z jej wad wyniknąć mogą liczne problemy. Z jakimi usterkami najczęściej mamy do czynienia?

Zepsuty konwerter

Konwertery należą do najczęściej psujących się elementów instalacji antenowych. Ich ewentualną winę można stwierdzić, wymieniając stary model na nowy. Jeżeli jakość obrazu się poprawi, wiadomo już, że to konwerter stał za zakłóceniami. Warto pamiętać, aby zapasowy mieć zawsze pod ręką – nie chcesz przecież, aby telewizja odmówiła posłuszeństwa podczas seansu, na który czekasz cały dzień.

Odchylona antena

Aby cyfrowy sygnał telewizyjny był prawidłowo odbierany, trzeba zadbać o precyzyjne ustawienie anteny. Każde drobne odchylenie może spowodować szumy czy efekty przypominających śnieżenie. Niestety antena to element jak żaden inny narażony na trudne warunki atmosferyczne (na przykład osady czy porywisty wiatr). Mogą ją przestawić również ptaki. W przypadku zakłóceń warto więc sprawdzić jej rozstaw i ukierunkowanie w stronę nadajnika.

Zobacz więcej

Wypięty konektor

Czasem problem stanowi tak oczywisty element jak konektor. To metalowe złącze, które zakłada się na końce kabla antenowego. Służy do wygodnego wpinania przewodu do telewizora oraz anteny. Niejednokrotnie zdarza się, że konektor po prostu zsuwa się z kabla, co skutkuje natychmiastową utratą sygnału. Słaba jakość tego elementu czy też jego niestabilny montaż mogą powodować liczne zakłócenia.

Awaria kabla

Zazwyczaj wydaje nam się, że raz zainstalowane przewody będą pełniły swoją funkcję w nieskończoność. Takie myślenie to duży błąd, gdyż kable zużywają się bardzo szybko, zwłaszcza jeśli użyjemy przewodów antenowych słabej jakości. Ich sprawdzenie w przypadku zakłóceń obrazu jest więc niezbędne. Czasem wystarczy wyjąć kabel spod listwy.

Strona główna