1. Blog
Sieć bezprzewodowa w domu, czyli poradnik młodego, początkującego administratora sieci

Sieć bezprzewodowa w domu, czyli poradnik młodego, początkującego administratora sieci

Wciąż rosnąca popularność Internetu sprawia, że każdemu zależy na swobodnym dostępie do sieci wszędzie i o każdej porze. W takim przypadku z pomocą spieszą nam producenci sprzętu potrzebnego do budowy małych, prywatnych sieci domowych. Dziś podpowiemy Wam, na co należy zwracać uwagę przy tworzeniu takiej sieci.


Na początek musimy kupić odpowiedni router, który pozwoli nam połączyć wszystkie urządzenia do Internetu. Przed wyborem musimy zdecydować, za pomocą jakiego łącza będziemy komunikować się ze światem. Jeśli wybór padł na łącze DSL (UPC, Vectra), w takim wypadku możemy zastosować router TP-Link TL-WR543G – AP, natomiast jeśli naszym dostawcą Internetu będzie TP lub Netia wtedy kupujemy router TP-Link TD-W8901G.

Następnie musimy zadbać o odpowiednie ustawienie routera w naszym domu. Od umieszczenia punktu dostępowego zależy zasięg sieci radiowej w domu i okolicy. Ogólna zasada działania sieci radiowych w pomieszczeniach mówi, że sygnał ostatecznie ma jeszcze użyteczny poziom po przejściu przez 3 ściany lub 2 stropy.

Najlepiej wobec tego punkt dostępowy postawić w okolicy, gdzie najczęściej korzysta się z sieci bezprzewodowej (np. salon, sypialnia). Jeżeli sieć ma być używana w całym domu, to najlepiej jest umieścić punkt dostępowy w geometrycznym środku domu. Jeżeli jednak zależy nam na pokryciu sygnałem również ogrodu, urządzenie powinno być usytuowane przy oknie. Istnieje wówczas możliwość, że w najbardziej odległych pomieszczeniach w domu sygnał może być zbyt słaby. Generalnie jednak, wykonanie próby zasięgu zagwarantuje wybór najbardziej odpowiedniego miejsca.

Ostatnim krokiem w tworzeniu bezprzewodowej sieci w domu jest konfiguracja routera. Wykonując polecenia z instrukcji obsługi zainstalujemy odpowiednie sterowniki. Następnie należy ustawić odpowiedni adres IP, adres bramy (naszego routera), tryb pracy z infrastrukturą, SSID punktu dostępowego, klucze szyfrujące. Wybierając karty należy zwrócić uwagę, czy obsługują te same metody szyfrowania co punkt dostępowy. Zwykle jest to tylko starszy WEP, lub zarówno WEP jak i lepszy WPA. Jeżeli i karty i punkt dostępowy obsługują szyfrowanie WPA, to tego należy używać.

Udostępnij artykuł:
Jesteś głodny nowości?