Sezon w pełni. Jak wybrać idealny grill?

Sezon w pełni. Jak wybrać idealny grill?

Za nami majówka – długi weekend, który równie dobrze można by nazwać świętami grillowania. Polacy udali się na swoje działki, wybrali się na łono przyrody, wylęgli do ogrodów, na tarasy i balkony. Apetyczne zapachy grillowanego mięsa unosiły się w powietrzu, jak kraj długi i szeroki. Choć urzekająca pogoda od dawna już pozwala na taki wypoczynek, wielu wciąż mogło zwlekać z rozpoczęciem sezonu. Majówka musiała jednak przekonać nawet tych najbardziej nieprzekonanych. Byliście u sąsiadów i pozazdrościliście profesjonalnego grilla? A może sami podczas długiego weekendu używaliście własnego sprzętu tak intensywnie, że pora zainwestować w nowy? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, planując kupno grilla.

Grill elektryczny czy węglowy? Tradycja a nowoczesność

Kupując grill, trzeba przede wszystkim wybrać pomiędzy sprzętem elektrycznym a węglowym. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, lecz łatwo dokonać decyzji w oparciu o własne potrzeby. Grill węglowy to tradycyjna metoda, nierozerwalnie kojarząca się z letnimi weekendami. Węgiel lub brykiet, których używa się w nim do obróbki cieplnej produktów, wytwarzają dym, a ten może przeszkadzać Waszym sąsiadom. Dlatego właśnie taki grill lepiej sprawdzi się na działkach, campingach czy w dużych ogrodach.

Jeśli jesteście ograniczeni do balkonu lub osiedlowego ogródka, zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie grill elektryczny. Nie produkuje on dymu, więc nie powinien nikomu przeszkadzać. Co więcej, z powodzeniem można używać go w mieszkaniu, więc doskonale sprawdzi się nawet wtedy, gdy mamy ochotę na grillowane jedzenie, a pogoda nie dopisuje.

Stacjonarny czy przenośny? Idealny grill ogrodowy

Decydując się na grill balkonowy, mamy niewielki wybór. Poszczególne modele są do siebie dość podobne i oferują zbliżone funkcje. Co innego w przypadku grilla ogrodowego. Ten może przyjąć kształt konstrukcji stacjonarnej bądź też przenośnego urządzenia. To, który lepiej się sprawdzi, zależy od licznych uwarunkowań.

Duże znaczenie będą miały przede wszystkim rozmiar i konstrukcja ogrodu. Jeśli dysponujecie wolną przestrzenią, doskonałym rozwiązaniem będą murowane grille ogrodowe. Ich ogromną zaletą jest solidna konstrukcja i stacjonarność – nie trzeba ich za każdym razem rozkładać od nowa. W związku z tym łatwiej je również utrzymać w czystości. Wystarczy raz na jakiś czas wymieść popiół lub ewentualnie użyć myjki ciśnieniowej. Mniejsze grille są delikatniejsze, w związku z czym ich czyszczenie wymaga większej precyzji.

Przenośne grille świetnie sprawdzą się jednak na tarasach i w mniejszych ogrodach. Każdorazowo można ustawić je dokładnie tam, gdzie będzie najwygodniej. W razie potrzeby da się wciągnąć je pod zadaszenie czy przesunąć na bok, jeśli w ogrodzie czy na tarasie pojawi się więcej osób niż zazwyczaj. To bodaj najczęściej wybierany rodzaj grilla. Jego głównym atutem jest niezawodna funkcjonalność.

Zobacz więcej

Grille podwieszane i zamykane – funkcjonalne rozwiązania do ogrodu

Zwykły grill metalowy to najprostsze urządzenie, które sprawdzi się na co dzień, lecz nie poradzi sobie w trudniejszych warunkach. W przypadku deszczu czy porywistego wiatru dobrze jest dysponować grillem z przykrywką. W razie potrzeby można go zamknąć, chroniąc jedzenie. Takie rozwiązanie ma również inne plusy – zamknięcie przykrywki przyspieszy obróbkę termiczną żywności, a także pozwoli dłużej utrzymać jej ciepło.

Innym ciekawym rozwiązaniem, które można zastosować w ogrodzie, jest grill podwieszany. To okrągła krata zawieszana na trójnogu rozstawianym nad ogniskiem. W przeciwieństwie do sprzętów innego typu, w tym przypadku nie użyjecie węgla czy brykietu, a jedynie drewna. To więc bardziej ognisko niż grill, lecz produkty poddane takiej obróbce zachowują takie same właściwości jak grillowane. Trudno tu nie zauważyć ogromnej zalety, jaką jest atmosfera towarzysząca spędzaniu czasu przy ogniu. W chłodne wieczory można się przy nim ogrzać, co nie byłoby możliwe przy zwykłym grillu.

Szykuje się wyjazd? Przyda się grill walizkowy, składany lub jednorazowy

Równie często jak we własnym ogrodzie, zdarza się nam grillować na łonie natury bądź w parkach, gdzie jest to dozwolone. W takich przypadkach niezbędne są przenośne grille, które w dodatku łatwo transportować. Specjalnie na takie okazje zaprojektowano grille walizkowe. Choć cechują się trwałością i niemałą wagą, są przystosowane do częstego ich przenoszenia. To czyni z nich doskonały gadżet piknikowy.

W sklepach często można spotkać się także z tak zwanymi grillami weekendowymi. Te da się każdorazowo składać i rozkładać – wystarczy przykręcić lub odkręcić nóżki. W takim przypadku warto dokupić do grilla odpowiedni pokrowiec lub torbę, by łatwiej było go przenosić. Jeśli grillujecie często, nie będzie to jednak najwygodniejsze rozwiązanie – poszczególne części grilla brudzą się, a notoryczne ich skręcanie nie należy do najprzyjemniejszych.

Zdecydowanie lepiej sprawdzą się w takich przypadkach grille jednorazowe. Te nadają się do użycia od razu po wyjściu ze sklepu. To aluminiowe tacki z węglem zawierającym podpałkę. Mimo wygody i funkcjonalności takiego rozwiązania nie jest ono pozbawione wad. Do największych należy brak możliwości regulacji grilla, przez co bardzo łatwo o przypalenie jedzenia.

Grill na każdą okazję

Dzięki wszechstronności oferty łatwo jest znaleźć grille odpowiadające różnorodnym potrzebom. Najprostsze sprzęty tego typu można nabyć za grosze, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by poza podstawowym grillem ogrodowym posiadać także przenośny model dedykowany piknikom w przyrodzie. Sezon w pełni – zadbajcie więc o niezbędne wyposażenie!

Strona główna