Modem a router – znasz różnicę?

Modem a router – znasz różnicę?

Bezprzewodowa łączność internetowa staje się coraz bardziej dostępna, tańsza i szybsza. Technologia idzie do przodu tak prędko, że często przyzwyczajamy się do określeń i terminów, które były zastosowane jako pierwsze na określenie konkretnego sprzętu. Stąd zdarzają się nieporozumienia między klientami a sprzedawcami – ci pierwsi czasem nie potrafią doprecyzować, po co tak naprawdę zgłosili się do sklepu. Mamy nadzieję, że nasz poradnik choć odrobinę rozjaśni sporne kwestie. Tym razem wyjaśniamy różnicę między modemem WiFi a routerem WiFi – urządzeniami służącymi do transferu danych.

Czym się różni modem od routera?

Główną różnicą między modemem a routerem jest funkcja dzielenia sygnału internetowego. Modem to sprzęt umożliwiający w ogóle korzystanie z Internetu. Jego rola polega na transformowaniu sygnału otrzymywanego od dostawcy na taki akceptowany przez urządzenia użytkownika. Działanie routera to coś więcej. Router dzieli sygnał na kilka urządzeń i nadaje każdemu z nich osobny adres IP. Zapewnia im wszystkim dostęp do Internetu dzięki utworzeniu sieci lokalnej. W jej obrębie wykorzystywane są zupełnie inne adresy IP niż w Internecie, gdzie wszystkie te urządzenia widziane są pod wspólnym adresem IP.

Szukając różnic między modemem a routerem, należy przede wszystkim wskazać na liczbę obsługiwanych urządzeń. Modem zapewnia dostęp do Internetu tylko jednemu komputerowi. Dzięki routerowi do sieci może podłączyć się ich bardzo wiele. Kiedyś modem i router stanowiły dwa zupełnie inne urządzenia. Dziś producenci stawiają na ich integrację – modemy zyskują właściwości routerów, a routery funkcje modemów.

Modem internetowy – co to takiego?

Bezprzewodowy modem jest urządzeniem, które jest w stanie połączyć się z siecią bezprzewodową dostarczoną przez dostawcę Internetu. Po podłączeniu komputera do modemu bezprzewodowego możesz mieć dostęp do Internetu, gdy tylko sygnał od dostawcy jest obecny.

Obecnie możesz połączyć się z Internetem zawsze i wszędzie tam, gdzie tylko sygnał jest dostępny. Modem WiFi wciąż spełnia funkcje typowe dla modemu przewodowego – tak moduluje sygnał analogowy, by przetworzyć go w informację cyfrową, jak i działa odwrotnie – odkodowuje informację cyfrową. Z tej właściwości wynika nawet nazwa urządzenia „modem” – jest to modulator-demodulator.

Router internetowy – co to jest?

Routery to sprzęty, które dzielą sygnał internetowy na wiele urządzeń. Można spotkać się z modelami przewodowymi, jak i bezprzewodowymi. Routery WiFi wykonują te same funkcje co zwykłe routery, tylko bezprzewodowo. Przekazują pakiety danych między sieciami, łączą różne sieci i działają jako brama. Routery Wi-Fi mogą połączyć dwie sieci LAN lub WAN, LAN i WAN lub LAN i Internet.

Routery są inteligentnymi urządzeniami, które określają najlepszą drogę do przesyłania pakietów danych w sieci. Podczas przesyłania danych z jednej sieci do innej routery nadzorują tę działalność i dostarczają pakiety danych bezpośrednio do właściwego miejsca przy użyciu najlepszej możliwej ścieżki. Dzięki bezprzewodowości routery WiFi mogą spełniać swe podstawowe funkcje tylko za pośrednictwem sygnałów radiowych.

Zalety routerów WiFi

Choćbyśmy korzystali z wariantu bezprzewodowego, biorąc pod uwagę to, jak działa modem internetowy, nigdy nie podłączymy do niego kilku urządzeń. Zawsze będziemy ograniczeni tylko do jednego. Router internetowy zmienia to. Korzystając z takiego rozwiązania, wiele zyskujemy. Jego zaletą jest między innymi łatwa instalacja. Niepotrzebne są żadne sterowniki na komputerach, a powszechna technologia WiFi pozwala uniknąć prowadzenia po mieszkaniu kabli. Bezprzewodowość to także możliwość połączenia z siecią urządzeń mobilnych, takich jak smartfony.

Warto też zaznaczyć, że router stanowi dodatkową „maskę” dla naszych urządzeń w sieci. Ich adresy IP nie są widoczne, gdyż należą do sieci lokalnej. Ponadto niemal każdy router posiada wbudowane dodatkowe zabezpieczenia – na przykład ścianę ogniową.

Zobacz więcej

Modem a router – różnice

Podsumowując:

  1. Modemy WiFi zasadniczo odgrywają rolę modulacji i demodulacji sygnałów sieci bezprzewodowej. Routery Wi-Fi to urządzenia, które pozwalają na podłączenie do sieci bezprzewodowej, zwykle LAN, bez żadnego dodatkowego sygnału modulacji i demodulacji.
  2. Routery Wi-Fi mają zdolność określenia najlepszej ścieżki do transferu pakietu danych bezpośrednio do odpowiedniego węzła. Modemy WiFi z drugiej strony nie dbają o funkcję routingu, są tylko po to, by sygnały były czytelne.
  3. Routery WiFi pomagają Twojemu bezprzewodowemu urządzeniu kompatybilnemu w połączeniu się z istniejącą siecią, którą jest zwykle LAN. Modemy WiFi umożliwiają Twojemu urządzeniu (np. laptopowi) przyjęcie sygnału radiowego, który jest dostarczany przez usługodawcę internetowego.

Jak będzie wyglądała przyszłość?

Obserwując proces namnażania się urządzeń bezprzewodowych, łatwo się domyślić, że w przyszłości czeka nas połączenie modemu z routerem. Dziś każdy z nas posiada laptop, smartfon, tablet i całą masę urządzeń domowych, które można przyłączyć do sieci WLAN. Aby można było zapewnić im wszystkim dostęp do Internetu, niezbędny jest właśnie router Wi-Fi.

Udostępnij artykuł: