Radiotelefon, duobander, krótkofalówka – po co to komu?

Radiotelefon, duobander, krótkofalówka – po co to komu?

W dzisiejszych czasach telefony komórkowe już dawno nie służą tylko do dzwonienia. Ba, nawet pisanie SMS-ów już mało komu wystarcza. Internet, gry, aplikacje, nawigacje, mapy czy różnego rodzaju wirtualne narzędzia to tylko garść możliwości, jakie oferują nam inteligentne telefony. A zatem po co komu tradycyjne urządzenia do komunikacji radiowej, czyli krótkofalówki?

Zasięg krótkofalówki – przewaga nad smartfonem

Przede wszystkim profesjonalne krótkofalówki przydają się wszystkim tym, którzy wiedzą, że w wielu sytuacjach nie mogą liczyć na zasięg operatorów komórkowych, ze względu choćby na braki w odpowiedniej infrastrukturze. Radiotelefony, ponieważ łączą się bezpośrednio ze sobą, nie są narażone na takie niedogodności. W ich przypadku należy jedynie zadbać o to, żeby duobandery, które chcemy ze sobą skomunikować, znajdowały się w określonej w specyfikacji technicznej odległości, czyli zasięgu działania urządzeń.

Wady i zalety krótkofalówek

Obok niezależności od operatorów największą zaletą radiotelefonów są znikome koszty ich obsługi. Za komunikowanie się za pośrednictwem krótkofalówek nie są pobierane żadne opłaty. Jedynym wydatkiem, jaki ponosi użytkownik, jest cena ładowania akumulatorów raz na jakiś czas. Co więcej, raz naładowane baterie wytrzymają długi czas, zanim znów się wyczerpią. To kolejna przewaga radiotelefonów nad smartfonami, na których w dzisiejszych czasach trudno polegać.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że z radiotelefonów można skorzystać bardzo szybko. Gdy zachodzi konieczność wezwania pomocy lub nagłego skonsultowania informacji, wystarczy przytrzymać jeden przycisk lub po prostu zacząć mówić, a funkcja VOX zacznie nadawanie komunikatu. Żadnego odblokowywania ekranu, wybierania numeru i czekania na połączenie. Próżno szukać takich funkcji krótkofalówki w telefonie!

Do wad krótkofalówek należy jednak zaliczyć ich niewielki obszar pracy, pozwalający komunikować się jedynie na odległość kilku – kilkunastu kilometrów. Ponadto rozmowy przeprowadzane za pośrednictwem radiotelefonów mogą być podsłuchane, gdyż transmisja fal nie jest kodowana. Jak łatwo zauważyć, popularne walkie-talkie nadadzą się raczej do nadawania i odbierania awaryjnych wiadomości w trudnych warunkach niż prywatnych konwersacji z bliskimi.

Komu przydadzą się radiotelefony?

Do grup, które mogą skorzystać na posiadaniu krótkofalówek, zaliczymy na przykład amatorów grzybobrania, miłośników wędrówek dzikimi szlakami, zorganizowane wycieczki piesze lub samochodowe (kiedy na przykład jedziemy większą grupą, w dwóch samochodach, można w ten sposób na bieżąco koordynować podróż).

Wśród użytkowników krótkofalówek można też wymienić grupy ludzi, którzy korzystają z nich w ramach pełnienia swoich obowiązków zawodowych. Są to między innymi państwowe służby mundurowe, takie jak na przykład policja czy wojsko. Poza nimi z radiotelefonów i krótkofalówek skorzystają osoby, które, żeby efektywnie wykonywać swoją pracę muszą pozostawać w kontakcie z innymi, a nie wystarczają im funkcje komórek. O kim w takim razie mowa? Między innymi o leśnikach, ochroniarzach czy pracownikach dużych powierzchni przemysłowych i magazynowych.

Ze względu na pełną funkcjonalność nawet „z dala od cywilizacji” oraz darmową komunikację radiotelefony chętnie wykorzystywane są w celach turystycznych czy w charakterze awaryjnym. Okażą się niezastąpione na przykład podczas wędrówek górskich, żaglowania, zagranicznych wycieczek, campingów, ale też na przykład w razie konieczności wezwania pomocy.

Zobacz więcej

Jak działa radiotelefon?

Co oferują producenci krótkofalówek? Najczęściej mamy do czynienia z urządzeniami typu duobander, czyli takimi, które pracują jednocześnie w zakresie pasm 2 m i 70 cm. Mówiąc jeszcze prościej, pasmo 2 m obejmuje łączność w ramach fal metrowych, czyli VHF. Natomiast pasmo 70 cm zawiera się w falach decymetrowych, zwanych ultrakrótkimi, które oznaczane są jako UHF.

Jeśli spotkamy się z określeniem urządzenia jako transceiver, oznacza to, że taka krótkofalówka jest w stanie pracować w trybie odbiornika i nadajnika. Jako nadajnik operuje właśnie w pasmach 70 cm/2 m, natomiast jeśli chodzi o odbiór, możemy zwykle liczyć na odbiór radia FM w określonym zakresie częstotliwości fal.

Jakie krótkofalówki kupić?

Poszukiwane w krótkofalówkach opcje dotyczą między innymi funkcji VOX, która zapewnia automatyczne przełączenie się urządzenia w tryb nadawania. Dzięki temu nie trzeba używać przycisku za każdym razem, gdy chce się coś powiedzieć. Przydatnym udogodnieniem są także wbudowane latarki i czytelne wyświetlacze. Przed decyzją o zakupie radiotelefonu warto również zapoznać się z maksymalnym zasięgiem jego pracy, pojemnością baterii, a nawet wymiarami, gdyż wyjątkowo duże modele mogą okazać się nieporęczne i niewygodne w obsłudze.

Niektórym może wydawać się, że w czasach wszechobecnych smartfonów i życia online krótkofalówki na nic się już nie przydają. To jednak błędne myślenie, gdyż obecnie trudno polegać na telefonach, zwłaszcza w bardziej wymagających warunkach. Dlatego warto zaopatrzyć się w funkcjonalne walkie-talkie i mieć je pod ręką wszędzie tam, gdzie smartfon może nas zawieść.

Strona główna