Jak przygotować ogród do wiosny?

Jak przygotować ogród do wiosny?

Z oczywistych przyczyn wiosna jest najbardziej pracowitym okresem w ogrodzie. To wtedy przyroda budzi się do życia i przygotowuje do sezonu letniego. Dlatego szczególnie ważne jest, by w tym okresie odpowiednio roślinom pomóc. Od wiosennych prac w ogrodzie zależeć będzie wygląd naszej działki latem. Jak dbać o ogród wiosną? Przedstawiamy kilka porad, które zagwarantują Waszym roślinom zdrowy rozwój już w najwcześniejszej jego fazie.

Wiosna w ogrodzie: generalne porządki

Jak łatwo się domyślić, pielęgnację ogrodu wiosną trzeba rozpocząć od generalnych (nie bez powodu nazywanych „wiosennymi”) porządków. W ruch powinny pójść grabie i sekatory. Na samym początku musimy uprzątnąć ogród ze wszystkiego, co naniosła do niego zima. Pozbierajmy poobrywane gałęzie, zagrabmy zgniłe liście, szyszki czy owoce i naprawmy elementy ogrodowej zabudowy.

Po tych wstępnych działaniach możemy zabrać się za prawdziwe wiosenne porządki w ogrodzie. Naszym zadaniem będzie wygrabienie resztek roślin oraz wykopanie tych, które nie przetrwały zimy. Mimo naszych usilnych starań zdarza się bowiem, że mrozy, wiatr i ciężar śniegu okażą się dla roślin destrukcyjne. Wtedy powinniśmy pozbyć się zniszczonych korzeni i wyschniętych krzewów.

 

Wiosenny ogród: przycinanie drzew

Jednym z najważniejszych punktów porządków w ogrodzie na wiosnę jest przycinanie roślin. Aby zdrowo rosły przez cały sezon, należy ułatwić im rozwój. Zanim chwycimy za nożyce i piły, musimy zdjąć z krzewów zimowe osłony. Najlepiej zrobić to, gdy temperatury ustabilizują się już na plusie – najczęściej końcówką marca. Wybierzmy pochmurny dzień, aby słońce nie uszkodziło pędów, które zdążyły rozwinąć się pod okryciami.

Termin przycinania roślin powinniśmy wybrać w zależności od ich rodzaju. Najwcześniej – bo już pod koniec lutego – możemy zabrać się za drzewa owocowe. Należy zadbać o to, by do wnętrza koron docierało jak najwięcej słońca. Dzięki temu owoce będą dorodniejsze i smaczniejsze. Powinniśmy też usunąć wilki, czyli wyrastające z pnia jednoroczne pędy, które nie owocują. Wczesną wiosną w ogrodzie najlepiej zadbać o jabłonie, grusze i śliwy. Pozostałe drzewka owocowe mogą poczekać do lata.

Ogród wczesną wiosną: przycinanie krzewów

Szczególnej pielęgnacji wymagają ogrodowe krzewy. Te owocowe możemy przycinać już pod koniec lutego bądź w marcu. Powinniśmy usuwać najstarsze pędy oraz te, które rosną zbyt gęsto. Najczęściej należy przerzedzać maliny (dwuletnie pędy nadają się do wycięcia), nieco rzadziej porzeczki czarne (usuwa się pędy trzyletnie) oraz białe i czerwone, a także agrest oraz borówki amerykańskie (pędy przynajmniej czteroletnie).

Nieco dłużej można zwlekać z przycinaniem krzewów ozdobnych. Wiele z nich źle znosi niskie temperatury, dlatego warto pielęgnować je najwcześniej w połowie marca. Należy usunąć chore i uszkodzone pędy, a także te najstarsze i rosnące zbyt gęsto.

Piękny ogród na wiosnę: czas zadbać o trawnik

Odpowiednio pielęgnowany trawnik może być wizytówką naszego ogrodu. Aby tak się stało, należy zadbać o właściwe prace ogrodowe na wiosnę. Poza grabieniem, o którym już wspominaliśmy, możemy wykonać aerację naszego trawnika, jeśli tylko pozwoli na to marcowa temperatura. Następnym krokiem będzie nawożenie trawy – najlepiej zrobić to przed spodziewanymi opadami deszczu, aby nawóz został od razu rozpuszczony.

Istotne jest również dosianie trawy w miejscach, w których widocznie jej brakuje. Zimą trawnik mógł ulec uszkodzeniu, nie bez znaczenia pozostaje też wczesnowiosenna aktywność gryzoni. Warto także przyciąć krawędzie trawnika specjalną łopatą.

Zobacz więcej

Porady ogrodnicze na wiosnę: sadzenie i siew kwiatów

Piękny ogród na wiosnę zapewnią nie tylko zadbane krzewy i trawniki, ale również – a może przede wszystkim – kwiaty. Zanim zasadzimy nowe cebulki, powinniśmy przejrzeć i ocenić materiał roślinny. Jeśli w naszych zapasach znajdziemy bulwy lub kłącza zainfekowane grzybami lub wirusami, wyrzućmy je, bo i tak prawidłowo nie wyrosną. Sprawdźmy również, czy do użycia nadają się przechowywane przez nas nasiona.

Sadzenie większości cebul, bulw i kłączy powinno odbywać się dopiero w drugiej połowie kwietnia, ale już wcześniej możemy przygotować sobie odpowiednią rozsadę. Do siewu nadają się już także niektóre rośliny jednoroczne – na przykład maki czy nagietki.

Prace w ogrodzie wiosną: sadzenie drzew

Wiosna w ogródku to także dobry czas na sadzenie drzew i krzewów, które możemy kupić z odkrytymi korzeniami. Należy wybrać rośliny ze zdrowymi, nieprzesuszonymi korzeniami i jak najszybciej umieścić je w glebie. Najlepiej przyjmą się w okresie od rozmarznięcia gruntu do połowy kwietnia. To również dobry moment na rozsadzanie bylin.

Pielęgnacja ogrodu wczesną wiosną odgrywa niebagatelną rolę dla zdrowego rozwoju i atrakcyjnego wyglądu naszej działki. Pamiętajmy o podstawowych działaniach, które zapewnią roślinom prawidłowy wzrost, a nam pozwolą w pełni cieszyć się pięknym ogrodem w lecie.  

Strona główna