Przez trójwymiarowe okulary

Przez trójwymiarowe okulary

Idąc do kina 3D wszyscy aż nie możemy się doczekać założenia kolorowych okularów i przeniesienia się w świat trójwymiarowej baśni. Kiedy jednak myślimy o zakładaniu okularów, by cieszyć się obrazem 3D w domu – pojawiają się wątpliwości. Przyjrzyjmy się dokładniej ich technologii i zastosowaniu.

W  świecie 3D istnieją dwa rodzaje okularów 3D: pasywne i aktywne. Pasywne soczewki opierają się na prostej technologii i są to dokładnie te okulary, które jako pierwsze przychodzą Ci na myśl – okularki z dwukolorowymi soczewkami. Pasywne okulary korzystają z dwukolorowych obiektywów do filtrowania obrazów, które obserwujesz na ekranie telewizora. Dwa najbardziej popularne kolory to czerwony i niebieski. Gdy patrzymy na ekran bez tych okularów, widzimy dwa zestawy takich samych obrazów, jakby lekko przesunięte od siebie. Jeden z nich ma niebieski odcień, a drugi czerwony. Po założeniu okularów widzisz jeden obraz , który wydaje Ci się trójwymiarowy. Najprościej rzecz ujmując – każde oko widzi tylko jeden z dwóch obrazów, a Twój mózg rejestruje to jako obraz trójwymiarowy. Pasywne okulary mają jednak jeden minus – nie są doskonałe. Zdarza się, że obraz się zniekształca, lub widz czuje się niekomfortowo, widząc co innego przez okulary, a co innego poza nimi.

W ciągu ostatnich kilku lat inżynierowie odkryli inny sposób kreowania trójwymiarowego obrazu w kinach oraz zestawach domowych. Co prawda wciąż potrzebujemy okularów, jednak ich szkiełka nie są już dwukolorowe. Ta metoda nie pogarsza też jakości koloru obrazu, jak ma to miejsce w przypadku okularów pasywnych. Nie musimy też inwestować w specjalne ekrany, umożliwiające odbieranie obrazu 3D. Aktywne okulary decydują za Ciebie, kiedy i które oko widzi ekran. W okularach zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny (popularne LCD:) ). Dodatkowo posiadają czujniki podczerwieni, które pozwalają im się łączyć bezprzewodowo z telewizorem lub monitorem. Kiedy obraz 3D pojawia się na ekranie, obraz zmienia się pomiędzy wspomnianymi dwoma obrazami. Co ważne – w tym przypadku dwa zestawy obrazu nie są wyświetlane równocześnie, a zmieniają się z niewiarygodną prędkością. Dlatego patrząc na obraz bez okularów mamy wrażenie, jakbyśmy widzieli dwa zestawy obrazów w tym samym czasie. Przez wiele lat trudno było opracować taki ekran, który umożliwiałby szybkie zmienianie obrazów bez zauważenia tego przez widza. Na szczęście aktualnie dysponujemy tak dobrymi ekranami LCD i plazmowymi, że wykrycie odświeżania jest niemal niemożliwe.

Na tym osiągnięcia technologii w tej dziedzinie się nie kończą. W minionym roku na międzynarodowych targach technologicznych CES przedstawiono okulary 3D… z bluetoothem! Zastosowanie bluetootha daje dużo większą swobodę ruchu i przemieszczania się podczas oglądania TV 3D. Ponadto model ten chwalony jest za nieporównywalnie dłuższą żywotność baterii. Pierwszą firmą,  która zaprezentowała okulary 3D bluetooth jest Samsung, jednak inni nie pozostali w tyle. LG, Mitsubishi, Panasonic, Sharp i Vizio również mają w swej ofercie telewizory oraz piloty z bluetoothem. Obserwując ciągłe prace nad ulepszaniem sprzętu bluetooth można przewidywać, że niedługo coraz więcej akcesoriów telewizyjnych będzie posługiwało się tą technologią.

W 2011 roku jeszcze wahamy się przed kupnem TV 3D, jednak wiele wskazuje na to, że za kilka lat może on się stać standardem. Jak się Wam wydaje?

Strona główna