Projektor multimedialny – jak wybrać?

Projektor multimedialny – jak wybrać?

Projektor multimedialny to nieodzowny sprzęt w takich sytuacjach jak szkolenia, konferencje czy wykłady. Jednak coraz częściej służą także celom prywatnym, nawet jako substytut kina domowego. Producenci tych urządzeń nie pozostają bierni na oczekiwania klientów i mają w swojej ofercie naprawdę szeroki wybór modeli nowoczesnych projektorów, które z powodzeniem znajdą zastosowanie nie tylko w placówkach edukacyjnych czy w biurze, ale również w domu.

Projektor multimedialny, czyli rzutnik

Rzutniki multimedialne pozwalają wyświetlać obrazy i filmy z większości nośników pamięci i urządzeń elektronicznych. Dzięki rozwiązaniom technologicznym, po jakie sięgają producenci tego typu sprzętów, odpowiednio wybrany projektor może wyświetlać obraz wysokiej jakości, przekazany zarówno z nowych konsoli do gier, odtwarzaczy multimedialnych czy tradycyjnych laptopów. Co więcej, większość obecnie dostępnych w sprzedaży modeli do w pełni funkcjonalnego działania nie wymaga specjalnego płótna czy też ekranu projekcyjnego. Oczywiście dobry ekran dostosowany do wymagań użytkownika zawsze zapewni odbiór na wyższym poziomie, niezależnie od warunków, w jakich będą się odbywały projekcje. Jednak w przypadku większości nowych sprzętów nawet zwykła biała ściana może przyzwoicie spełniać zadanie takiego ekranu i zapewnić w pełni zadowalający rezultat.

projektory-multimedialne sklep wasserman

Źródło nadawania

Projektor multimedialny może wyświetlać treści za pochodzące z różnych źródeł. Żeby dowiedzieć się w jaki sposób podłączyć się do projektora trzeba sprawdzić jakie złącza posiada dany model. Standardowo do projektora można podłączyć się przez porty: AV, VGA czy HDMI (wysoka jakość obrazu i dźwięku). Warto też znaleźć model, który będzie posiadał co najmniej jedno wejście USB. Dzięki temu połączenie z projektorem będzie możliwe zarówno za pośrednictwem komputera, tabletu, DVD, kamery, konsoli czy pendrive.

formaty plików multimedialnych

Warto przed zakupem sprawdzić w specyfikacji technicznej jakie formaty multimediów obsługuje dany projektor multimedialny. Im większy zakres obsługiwanych formatów, tym większa wszechstronność takiego sprzętu. Jeśli zależy nam na odtwarzaniu szczególnego rodzaju plików, przed zakupem trzeba upewnić się, że wybrany projektor będzie obsługiwał dany format.

projektor art z1000 sklep elektronika rtv

Rozdzielczość, jasność i kontrast obrazu

Przeglądając asortyment sklepu z elektroniką powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim  na rozdzielczość natywną, inaczej nazywana podstawową oraz maksymalną. Rozdzielczość natywna projektora mówi nam o parametrach obrazu, którą projektor wyświetla bez modyfikacji linii obrazu.

Jednak kluczowym parametrem może się okazać jasność obrazu. To od tego parametru będzie zależało czy projektor będzie pozwalał na odtwarzanie multimediów niezależnie od poziomu oświetlenia w pomieszczeniu. Wraz ze wzrostem jasności wyrażonej w lumenach, zgodnie z układem ANSI, rośnie możliwość korzystania z projektora nawet w niezaciemnionym pokoju. Jasność na poziomie 2000-3000 lm będzie optymalna na użytek prywatny, jednocześnie nie ograniczając możliwości korzystania z projektora.

Podobnie jest z kontrastem obrazu – im wyższa wartość, tym wyraźniejsze będą wyświetlane treści. Raczej nie warto inwestować w projektory multimedialne z kontrastem poniżej 1000:1.

projektor art z2000 sklep elektronika

Ile zapłacimy za projektor

Ceny projektorów multimedialnych zaczynają się już od około 200 złotych, jednak są to urządzenia dość niskiej jakości, po których trudno oczekiwać pozytywnych rezultatów i zadowalającego działania. Dużą wadą takich tańszych sprzętów jest też zwykle wysoki poziom hałasu emitowanego podczas pracy projektora oraz stosunkowo niewielka żywotność lampy, przez co urządzenie nie nada się do regularnej, intensywnej eksploatacji.

Średnia półka cenowa jeśli chodzi o urządzenia do wyświetlania multimediów obejmuje sprzęt w cenie od 600 do 800 złotych. Na przykład projektor LED Dignity Desert Di1005-A, oparty na systemie Android, z lampą LED o żywotności 60 000 godzin oraz wsparciem dla obsługi obrazów w rozdzielczości 1080p, czyli HD.

projektor dignity 1005 android sklep wasserman

Jeśli natomiast interesuje nas naprawdę dobry projektor multimedialny trzeba przygotować się na wydatek rzędu od 1200 złotych w górę. Jednak za taką cenę można już oczekiwać naprawdę imponujących rezultatów zarówno pod względem jakości odtwarzanych treści, jak i żywotności urządzenia.

Dobra propozycja

Ciekawym produktem na rynku projektorów multimedialnych jest projektor LED Dignity Montain Di1004-A. Jest to sprzęt działający w oparciu o system Android, z technologią wyświetlania obrazu LCD, czyli po prostu poprzez matrycę ciekłokrystaliczną. Projektory LCD zapewniają bardzo dobre odwzorowanie kolorów, a sam wyświetlany obraz cechuje się dużą jasnością, dlatego bez przeszkód można ich używać nawet w dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Model ten posiada też bardzo praktyczną funkcję korekty obrazu Keystone, która automatycznie dopasowuje wyświetlane treści – dzięki temu niezależnie od kąta wyświetlania zawsze uzyskamy obraz w kształcie prostokąta, a nie zniekształconego trapezu (jest to tak zwana korekcja efektu trapezowego). Projektor LED Dignity Montain Di1004-A zapewnia wyświetlanie obrazu o przekątnej aż do 220 cali, więc bez wątpienia przewyższa on możliwości nawet ponadprzeciętnego telewizora w systemie kina domowego. Rozdzielczość natywna projektora to standard WXGA (1280×800), ale urządzenie wspiera multimedia o rozdzielczości HD (1080p).


projektor dignity 1004-a sklep wasserman

Wybór konkretnego modelu projektora multimedialnego powinien być dostosowany do potrzeb i celów, w jakich będzie on używany. Nieco inne wymagania będzie miał klient, który szuka projektora do oglądania filmów w zaciszu domu lub ogrodu, a inne oczekiwania postawi ktoś, kto będzie używał projektora do prowadzenia konferencji lub szkoleń.

Oprócz specyfikacji technicznej warto też zwrócić uwagę na takie cechy jak głośność pracy czy wymiary i wagę urządzenia. Dla wygody codziennego użytkowania warto pomyśleć także nad zakupem akcesoriów, które zapewnią jeszcze bardziej przyjemne doznania – projektor multimedialny będzie się sprawował doskonale zawieszony na wysokości dzięki specjalnemu uchwytowi sufitowemu, a optymalną jakość obrazu uzyskamy korzystając z ekranu projekcyjnego.

uchwyt sufitowy projektor sklep opticum


sklep z elektroniką wifi wasserman 

Strona główna