Projekt Glass

Projekt Glass

Projekt Glass, przedstawiony niedawno przez Google, to odważna wizja przyszłości oraz prezentacja urządzenia skupiającego w sobie wszystkie cechy smartfonów, tabletów, nawigacji GPS oraz komputerów. Nasuwają się pytania, czym są te magiczne okulary? I czy jest to w ogóle realne?

Wizja przyszłości

Filmik przygotowany przez Google przedstawia niezwykłe urządzenie przyszłości – mono gogle z mini projektorem. Dzięki nim będziemy mogli korzystać  z każdej technologii, dosłownie na wyciągnięcie ręki – począwszy od nawigacji za pomocą Google Maps, poprzez buszowanie po Internecie za pomocą wyszukiwarki Google, na komunikacji  za pomocą Google+ oraz Video kończąc.

Wszystko dostępne przed naszymi oczami, wyświetlane na szkłach futurystycznych okularów. Mapy z nawigacji dokładnie pokazujące drogę do wyznaczonego przez nas celu. Wizualizacja osoby, z którą rozmawiamy. Wszelkie potrzebne informacje wyszukiwane za pomocą Google. Możliwość organizowania kalendarza oraz przypomnień -za pomocą aparatu lub kamerki możemy skanować np. plakaty informujące lub ulotki. Wszystko pojawia się lub znika, kiedy tylko tego chcemy – całość sterowana ma być za pomocą…..  naszego głosu.

Mieszane uczucia

Uważamy, że technologia powinna pracować dla ciebie, pojawiać się kiedy jej potrzebujesz i znikać kiedy jej nie chcesz – napisano na oficjalnym profilu firmy w serwisie Google +.

Mimo wszystko projekt budzi ambiwalentne odczucia. Z jednej strony byłoby to ogromne ułatwienie codziennych obowiązków, biorąc pod uwagę współczesny tryb życia i mnogość informacji do zapamiętania.
Lecz czy na pewno potrzebujemy takiej technologii na każdym kroku? Istnieją obawy, że takie projekty jak okulary Google całkowicie nas ubezwłasnowolnią – pokazując na każdym kroku gotowe rozwiązania, każdą potrzebną informację, drogę do wszelakich miejsc, przypominając nam o wszystkich ważnych wydarzeniach. Po głębszym zastanowieniu nie brzmi to tak utopijnie jak przedstawia nam to Google – bardziej przypomina scenariusz ponurych filmów science fiction, w którym ludzie są uzależnieni od maszyn i technologii :). Jednak całkowicie na poważnie, na dłuższą metę coś takiego mogłoby zabić ludzką kreatywność i zdolność do samodzielnego myślenia oraz osłabić pamięć…

Jak będzie naprawdę, przekonamy się zapewne już w niedalekiej przyszłości. Tymczasem zachęcamy do obejrzenia reklamy projektu, tym bardziej, że jest naprawdę ciekawa.