1. Blog

Jak prawidłowo myć okna?

Mycie okien to czynność, za którą nie przepada chyba zdecydowana większość gospodarstw domowych. To czasochłonne, męczące i niezbyt pasjonujące zajęcie, ale jak to zwykle ze sprzątaniem i innymi tego typu obowiązkami bywa, nie mamy wyjścia, o ile chcemy, żeby do naszego domu dochodziło czasem światło dzienne. Czyszczenie okien możemy zlecić specjalistycznej firmie (jeśli mamy na to środki) lub wykonać samodzielnie, co jest opcją najczęściej wybieraną. Jak dokładnie umyć okna? Sprawdźcie nasz poradnik.

Mycie szyb – jak często?

Skuteczne mycie okien nie jest trudne i na szczęście nie musimy tego robić częściej, niż kilka razy w roku. Zewnętrzną część okien myjemy według potrzeb, czyli wtedy, kiedy wydają nam się brudne. Wewnętrzną, od strony domu, przyjęło się myć minimum 3 razy w roku. Zazwyczaj nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przy okazji i umyć zewnętrzną, więc w praktyce obie strony szyb myjemy 3-5 razy w roku, w zależności od poziomu zabrudzenia.

Czym myć okna?

Zarówno w internecie, jak i w sklepach stacjonarnych, znajdziemy mnóstwo gotowych preparatów do mycia szyb, w różnej cenie i o różnych zapachach. Zazwyczaj nie ma problemu z wyborem właściwego środka, a każda rodzina ma swój ulubiony produkt lub sugeruje się promocjami. Po domowe środki czyli własnoręcznie przygotowane preparaty sięgamy zazwyczaj dopiero w ostateczności – chcąc zaoszczędzić, żyć ekologicznie lub kiedy mamy alergię na chemię, która znajduje się w środkach do szyb. Do mycia okien używamy chłonnych ścierek z mikrofibry lub specjalnie zakupionych do tego celu ręczniczków. Nieźle też sprawują się pieluchy tetrowe.

Mycie okien. Domowe sposoby

Nasze mamy i babcie często myły okna po prostu płynem do mycia naczyń rozpuszczonym z wodą. Popularne jest też mycie okien octem – wystarczy połączyć go z wodą w stosunku 1 do 1, a dobrze poradzi sobie z brudem, a dodatkowo ładnie nabłyszcza szyby. Jeśli w myciu okien octem przeszkadza Wam zapach, możecie zastosować inną mieszankę: do 2,5 litra wody wycisnąć sok z jednej cytryny. Po takim myciu szyba będzie lśnić i zapach nie będzie Wam przeszkadzał! Jest to też sprawdzony sposób na mycie okien bez smug.

Robot do mycia okien. Krok w nową erę?

Jak najszybciej umyć okna? Wielu żartownisiów powie, że zlecając tą uciążliwą pracę komuś innemu. Jest w tym trochę racji, ale nie musicie koniecznie zatrudniać pomocy domowej, żeby pozbyć się problemu. Przynajmniej nie w tej epoce! Na rynku od lat dostępne są skuteczne roboty, które umyją okna za nas. Popularne w biurach stopniowo podbijają też nasze domostwa. Wystarczy takiego robota przyłożyć do szyby, a on dzięki specjalnej technologii nie tylko z nich nie spadnie, ale i umyje całą powierzchnię. Dobrym przykładem jest Mamibot Glassbot – jeśli chcesz pozbyć się obowiązku mycia szyb sprawdź o nim więcej informacji.

Zobacz więcej

Mycie okien w mrozie

Zima to zdecydowanie najgorszy czas na mycie okien. Jak umyć dobrze okna, kiedy za oknem śnieg i mróz? Z reguły nie trzeba robić tego wcale, bo myjemy okna przed sezonem. Wyjątkiem jest wyższa konieczność i… święta ;) Na szczęście w naszym klimacie siarczyste mrozy to prawdziwa rzadkość, dlatego możemy polerowanie okien zostawić sobie na lepszy czas. Warto pamiętać, że w mroźny dzień nie można myć okna parą czy ciepłą wodą, bo różnica temperatur może uszkodzić szybę. Dzięki temu mycie okien w zimie będzie bezpieczne.

Nie tylko szyba

Warto pamiętać, że mycie okien to nie tylko usuwanie zabrudzeń, wycieranie i polerowanie szyb, ale i troska o ramę, którą trzeba przecierać z brudu i doglądać, ponieważ łatwo w niej o uszkodzenia. Szczególnie, jeśli ramy naszych okien mają już swoje lata lub są wykonane z trudnych do utrzymania materiałów, np. drewna. Warto na bieżąco konserwować ramy okienne, bo to właśnie one wpływają na szczelność.
Jak umyć dobrze okna? Mamy nadzieję, że nasze porady rozwiały trochę wątpliwości. Mycie okien nie jest bardzo czasochłonnym zajęciem, ale jeśli wyjątkowo go nie lubimy, możemy podzielić ten obowiązek między wszystkich domowników lub zainwestować w urządzenie do mycia szyb. Dzięki temu, podobnie jak w przypadku zmywarki czy pralki, zostawimy ten element sprzątania daleko za sobą!

Udostępnij artykuł:
Jesteś głodny nowości?

Promocje, nowości, konkursy, rabaty..

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!