Plazma vs. LCD – plusy i minusy

Plazma vs. LCD – plusy i minusy

Kontynuujemy porównanie telewizorów CRT, LCD i plazm. Tym razem skupiamy się na różnicach między LCD a plazmą. Jakie plusy, a jakie minusy kryją się za ekranem każdej z nich?

Telewizory płaskopanelowe są teraz obiektem pożądania numer jeden. Trudno się dziwić – smukły profil, duży ekran, wyraźny obraz, do tego ładnie wyglądają w pomieszczeniu. Istnieją dwa rodzaje telewizorów z płaskimi panelami do wyboru: plazma i LCD. Telewizory plazmowe wytwarzają tysiące maleńkich światełek fluorescencyjnych do tworzenia obrazu. Telewizor LCD działa z kolei jak ekran w laptopie. O ile ich plusów nie da się podważyć, o tyle jest kilka rzeczy, do których warto przywiązać uwagę przed zakupem.

Plazmy

Telewizory plazmowe nie są telewizorami w tradycyjnym sensie. Plazmy to bardziej monitory, które potrzebują zewnętrznego tunera TV do wyświetlania sygnałów telewizyjnych. Wyświetlacze plazmowe są wyświetlaczami cyfrowymi o wyższej rozdzielczości niż monitory CRT. Jeśli myślimy o kupnie plazmy ważne byśmy wiedzieli, że nie każda plazma jest w stanie produkować pełnej rozdzielczości obraz HDTV. Niektóre telewizory plazmowe określane są jako EDTV, o rozdzielczości 852×480. Z drugiej strony, najwyższej klasy plazmy produkują obraz w olśniewająco wysokiej rozdzielczości 1920×1080.

Plusy:

– duży rozmiar ekranu

– smukły profil (3’ grubości)

– mogą być montowane na ścianie, suficie, lub montowane na statywie

Minusy:

– są stosunkowo drogie (choć ceny spadły w ostatnich kilku latach)

– są podatne na wypalenie, czyli szkody wyrządzone długim wyświetlaniem obrazów statycznych. O tym, jak tego uniknąć pisaliśmy w poprzedniej notce.

– mają niski poziom czerni, a to wpływa na szczegółowość obrazu (wyjaśnienie w poprzedniej notatce)

LCD

Panele LCD to takie większe wersje ekranu laptopa. Podobnie jak plazmy, LCD wymagają zewnętrznego tunera do odbioru sygnału. LCD wygrywają z plazmą mniejszą grubością ekranu przy podobnej cenie.

Plusy:

– mają smukły profil (2’ grubości)

– ich cena detaliczna spada

– ostry i jasny obraz, zwłaszcza w przypadku video lub podłączania do komputera domowego

Minusy:

– mają ograniczony rozmiar ekranu

– słaby poziom czerni

– obrazy nie wyglądają aż tak realistycznie, jak w przypadku plazmy

Różnice między LCD a plazmą choć niewielkie, to istnieją. Jeśli planujemy zakup któregoś z tych modeli do domu, radzimy nie kierować się zasadą „im wyższa cena, tym lepszy telewizor”, a wziąć pod uwagę swoje wymagania i do nich odpowiednio dobrać model. Szeroki wybór pozwala na niemal idealne dopasowanie Twoich oczekiwań do możliwości sprzętu:) Powodzenia!

Strona główna