
Nośniki pamięci, czyli pamięć absolutna
Pamięć może być dobra, ale krótka. O ile na stan pamięci człowieka niewiele można poradzić, oprócz prób wyćwiczenia umysłu i poprawy swoich zdolności zapamiętywania, o tyle w kwestii utrwalania informacji wirtualnych mamy już pory wachlarz możliwości. Kiedy na komputerze, telefonie czy innym urządzeniu kończą się zasoby wbudowanej pamięci czas sięgnąć po wsparcie z zewnątrz – ale co wybrać? Jakie nośniki pamięci są dostępne w sklepach i czym kierować się przy ich zakupie?
Największe pod względem pojemności, a zarazem wymiarów są dyski zewnętrzne. Te najbardziej popularne mają wymiary od 2,5” do 3,5” – podstawową różnicą między nimi jest sposób zasilania – te większe wymagają zasilania sieciowego, natomiast mniejsze wystarczy podpiąć do urządzenia bezpośrednio przez kabel USB.
Mechanizm działania dysków zewnętrznych jest podobny do tego znanego z nośników pamięci flash. Tego typu nośniki oferują zwykle największą pojemność pamięci, najczęściej od 500 GB do ponad 2 TB. Dysk zewnętrzny pozwoli na przechowywanie i przenoszenie danych, a nawet mniejsza pojemność 500 GB to wystarczająca ilość miejsca, aby pomieścić ponad 100000 zdjęć, 60 godzin filmów czy 7000 godzin muzyki.
Dyski zewnętrzne to najlepszy pomysł do przechowywania zdjęć, muzyki czy innych plików, które niepotrzebnie zajmują pamięć komputera, ale których nie chcemy usuwać.
Przenośna pamięć USB – pen drive
…czyli tak zwane powszechnie pen drive, flash drive czy flash memory stick. Niewielkie urządzenie, które można w każdej chwili mieć przy sobie, a swoją popularną nazwę (która de facto jest zastrzeżonym znakiem towarowym) zawdzięcza podobieństwu w budowie do długopisu – głównie ze względu na zdejmowaną skuwkę.
Przenośne nośniki pamięci USB działają zwykle w technologii plug and play, co oznacza, że po podłączeniu ich do docelowego urządzenia nie jest wymagana instalacja żadnego oprogramowania. Zgodnie z nazwą, flash drive można podłączyć i używać.
Pen drive najczęściej służą nam do przenoszenia ograniczonej ilości danych, chociaż ich pojemność coraz częściej przypomina tę spotykaną w dużych dyskach zewnętrznych. Jednak do najbardziej popularnych pojemności przenośnej pamięci USB należą: 4GB, 8 GB czy 16 GB.
Najmniejszy powszechnie używany nośnik pamięci, niegdyś stosowane głównie w aparatach cyfrowych czy palmtopach, a dzisiaj niezastąpione przy korzystaniu ze smartfonów i tabletów. Odmiany kart pamięci, jakich używamy na co dzień to najczęściej miniSD (21,5 × 20 × 1,4 mm) oraz microSDHC (11 × 15 × 1 mm).
Wybierając kartę pamięci warto sprawdzić klasę prędkości, która informuje nas o szybkości zapisu i odczytu danych. Na potrzeby użytku prywatnego najlepiej szukać karty, która ma co najmniej 4 klasę prędkości (zapis: 4 Mb/s, odczyt: 32 Mb/s).