Okulary 3D do telefonu – technologia przyszłości na wyciągnięcie ręki

Okulary 3D do telefonu – technologia przyszłości na wyciągnięcie ręki

Okulary 3D do telefonu – technologia przyszłości na wyciągnięcie ręki

Zbierz otaczające Cię urządzenia elektroniczne i zastanów się, ile z nich jeszcze dekadę temu pozostawało w sferze marzeń na miarę filmów science fiction. Smartfony, tablety, bezprzewodowe sieci internetowe, a teraz także obraz wirtualnej rzeczywistości w technologii 3D – obecnie to wszystko jest już w zasięgu większości z nas. Właśnie okulary 3D do telefonu, czyli okulary VR przeznaczone do smartfonów, robią w ostatnim czasie prawdziwą furorę. Czy rzeczywiście warto się nimi zainteresować?

Co to są okulary VR?

Okulary VR to gogle przeznaczone do odbioru treści multimedialnych w ramach wirtualnej rzeczywistości (virtual reality). Za pośrednictwem takich okularów uzyskujemy dostęp do niesamowitej rozrywki, korzystając ze swojego telefonu. W jaki sposób działają okulary VR? Producenci stosują mechanizm zróżnicowania perspektywy dla każdego oka, co ludzki umysł odbiera jako obraz wirtualnego świata w trójwymiarowej głębi.

Szukając modelu okularów VR, warto wybrać taki, który posiada stabilną konstrukcję. Nie będzie nas wtedy ograniczać podczas odkrywania iluzji świata trójwymiarowego. Sprawdźmy też specyfikację produktu pod względem przekątnej ekranu telefonu – w zależności od modelu okulary mogą być zaprojektowane pod smartfony o wyświetlaczu 3,5” do nawet 5,9”. Niektóre okulary VR posiadają dodatkowo regulację gumowej opaski na głowę, co wpływa na komfort użytkowania okularów.

Do czego służą okulary VR?

Obecnie najchętniej korzystamy z wirtualnej rzeczywistości w celach rozrywkowych: do filmów, obrazów czy gier w technologii 3D. Dzięki okularom VR wystarczy smartfon, żeby przenieść się do świata trójwymiarowej, wirtualnej rozrywki. W sklepach z aplikacjami na system Android oraz iOS można znaleźć naprawdę duży wybór gier oraz programów zaprojektowanych specjalnie pod kątem wirtualnej rzeczywistości oglądanej przez okulary VR. Jakie atrakcje cieszą się największą popularnością?

Gry VR

Choć najpełniejsze doznania gwarantują konsole wyposażone w zaawansowane technologicznie gogle VR, sam smartfon również może dostarczyć ciekawej rozrywki. Wystarczy w swoim sklepie z aplikacjami znaleźć interesującą nas grę i zamontować telefon w okularach. Pamiętajmy jednak, że wrażenie trójwymiarowości oraz szerokokątne widzenie to największe zalety takich produkcji. Trudno wymagać od nich czegoś jeszcze, na przykład fabuły czy atrakcyjnego sterowania. Gry tego typu pełnią raczej funkcję ciekawostek pozwalających na zanurzenie się w wirtualnej rzeczywistości.

Możemy więc wcielić się w bohatera przemierzającego mroczne labirynty bądź wziąć udział w wyścigach samochodowych. Cokolwiek by to nie było, doświadczymy tego pełniej niż jakiejkolwiek standardowej gry.

Zobacz więcej

Zdjęcia i filmy VR

Dzięki coraz powszechniejszym kamerom sferycznym Internet obfituje w nagrania oraz panoramiczne zdjęcia przeznaczone do oglądania pod kątem 360 stopni. Trudno najczęściej mówić o pełnometrażowych filmach fabularnych, lecz krótszych form oraz materiałów amatorskich jest w sieci cała masa. Wyraźnie rozwinął się pod tym kątem YouTube. Nagrania VR w 3D można liczyć w milionach, a mobilna aplikacja serwisu umożliwia obejrzenie każdego z nich w trybie Cardboard – czyli przez okulary VR do telefonu.

Warto pamiętać, że najczęściej sami mamy możliwość tworzenia materiałów tego typu. Wystarczy zagłębić się w sklep z aplikacjami i zrobić pełen użytek z wbudowanej kamery. Przyznaj, że panoramy 360 stopni to znacznie ciekawsze pamiątki z wakacji niż tradycyjne zdjęcia czy selfie.

Okulary VR to także możliwość przeżycia tego, co w realu nie byłoby tak łatwo dostępne. Chcesz zobaczyć zorzę polarną na kole podbiegunowym? A może nurkować w Pacyfiku? Lub przejechać się jedną najszybszych kolejek górskich świata? Gogle do smartfonu dają Ci taką możliwość. W sieci znajdziesz jednak nawet tak przyziemną rozrywkę jak wirtualny escape room.

 

 

Ile kosztują okulary 3D?

Obok niezwykle drogich, zaawansowanych technologicznie modeli gogli VR, w sklepach z elektroniką można obecnie znaleźć wiele propozycji okularów na każdą kieszeń. Na próbę można zaopatrzyć się w okulary o prostej konstrukcji, których ceny wahają się od 15 do 30 złotych. Nieco bardziej solidne i lepiej wykonane modele to wydatek rzędu 70 – 100 złotych. W sprzedaży są też dostępne profesjonalne modele gogli VR, jednak są one dedykowane nie smartfonom, a komputerom i konsolom.

Dla najlepszych efektów smartfon, którego używamy wraz z okularami VR, powinien mieć wbudowany żyroskop oraz dysponować ekranem o wysokiej rozdzielczości, co najmniej Full HD. Dzięki takim technologiom w grach możliwe jest na przykład sterowanie samą głową oraz ogląd wirtualnej rzeczywistości pod kątem 360 stopni.

Wcale nie musisz wydawać grubych tysięcy na profesjonalne wyposażenie konsoli wideo, by cieszyć się doznaniami wirtualnej rzeczywistości. Wystarczy kilkanaście złotych na najzwyklejsze okulary Cardboard bądź kilkadziesiąt na nieco bardziej solidny plastikowy model. Reszta potencjału drzemie w Twoim telefonie.

Strona główna