1. Blog
Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

W okresie jesienno-zimowych, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, zmienia się diametralnie klimat pomieszczeń, w których przebywamy. Mogą wtedy wystąpić duże problemy z odpowiednim nawilżeniem powietrza. Szczególnie szybko reaguje na te zmiany ludzki organizm – w takich warunkach jest bardziej narażony na infekcje.

Powietrze w normie

Jaki poziom wilgotności powietrza jest odpowiedni? Norma to poziom powyżej 30%. W idealnych warunkach ten poziom powinien oscylować wokół 40-60%. Gdy nie jest spełnione minimum, organizm ludzki reaguje ekspresowo. Pojawia się męcząca chrypka i suchość w gardle, problemy z zatokami, piekące, zaczerwienione oczy i problemy z cerą. Co więcej, na szkody narażeni jesteśmy nie tylko my, ale także nasze zwierzęta, rośliny, a nawet sprzęt domowy. Do mierzenia poziomu wilgotności powietrza służy higrometr. Co nowocześniejsze nawilżacze mają już zamontowane fabrycznie mierniki wilgotności. Jeżeli nasz sprzęt go nie posiada, wtedy warto zaopatrzyć się w to praktyczne urządzenie. Niektóre higrometry posiadają także wbudowany termometr.

1

Rodzaje nawilżaczy

W utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza pomoże odpowiednio dobrany nawilżacz. Niektóre z tych urządzeń posiadają wiele funkcji – mogą jonizować i oczyszczać powietrze, a nawet działać jako pochłaniacze wilgoci. Droższe modele potrafią stanowić także prawdziwą ozdobę dla wnętrz.

2

Nawilżacze tradycyjne (niezużywające prądu, ale też najmniej skuteczne, wieszane zwykle na kaloryferach w formie pojemników na wodę, z których paruje podgrzewana woda) wypierane są coraz częściej przez sprzęt elektroniczny. Nawilżacze parowe są do nich najbardziej podobne – wytwarzana przez nie ciepła, sterylna mgiełka z podgrzewanej wody delikatnie nawilża powietrze i podnosi nieco temperaturę w pomieszczeniu, w którym się znajduje.

Nawilżacze ewaporacyjne produkują natomiast zimną mgiełkę – nie podgrzewają wody, lecz wyrzucają jej mikroskopijne drobinki z cząstkami zasysanego wcześniej powietrza. Idealne dla osób szukających urządzeń do aromaterapii.

Nawilżacze parowe i ewaporacyjne są doskonałym rozwiązaniem chociażby do pokoików dziecięcych – pracują cicho i niemal niezauważalnie. Na rynku dostępnych jest wiele designerskich nawilżaczy, które wyglądem przypominają dziecięce zabawki.

3

Nawilżacze ultradźwiękowe natomiast mogą produkować oba wyżej wymienione rodzaje mgiełki. Pracują dzięki falom dźwiękowym o bardzo wysokiej częstotliwości, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Mogą natomiast drażnić domowe zwierzęta. Produkowana przez nie mgiełka jest już widoczna – unosi się w formie białego dymku nad rozpylaczem. Urządzenie sprawdzi się idealnie dla tych, którzy szukają uniwersalnego rozwiązania, lecz nie posiadają zwierząt domowych.

4

Dlaczego warto?

Przede wszystkim dzięki nawilżaczom powietrza nie będziemy tak bardzo narażeni na infekcje, o które łatwo w okresie jesienno-zimowym. Jest to rozwiązanie idealne nie tylko w domu, ale także w biurze – na uboczne efekty ogrzewania jesteśmy narażeni w każdym pomieszczeniu. W naszym klimacie sezon grzewczy potrafi trwać nawet do pół roku – sprzęt, jakim jest nawilżacz powietrza staje się w takiej sytuacji niemal niezbędny.

Zasięg działania

Produkowane dzisiaj nawilżacze mają zasięg od kilku do nawet kilkuset metrów kwadratowych. Do małych pomieszczeń nie potrzeba zatem skomplikowanych i drogich urządzeń – możemy być pewni, że prosty, elektroniczny nawilżacz spełni doskonale swoją rolę.

Udostępnij artykuł:
Jesteś głodny nowości?