Najczęstsze problemy z telewizorami cz.2 - Plazmy

Najczęstsze problemy z telewizorami cz.2 - Plazmy

Pisaliśmy ostatnio o problemach, z jakimi mogą spotkać się właściciele telewizorów LCD. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej usterkom, jakie trafiają się popularnym plazmom.


Martwe piksele

Wspominaliśmy o tym problemie w poprzednim tekście, więc teraz tylko potwierdzamy – w przypadku plazm również występują bad i hot piksele. Z jednym wyjątkiem. W przypadku plazm w miarę zużywania się sprzętu, nie będą pojawiać się nowe martwe piksele (z czym mamy do czynienia w przypadku paneli LCD).

Ekran wrażliwy na udary

Wyświetlacz jest jednym z najsłabszych ogniw telewizorów plazmowych. Składa się z dwóch szklanych płytek, między którymi znajdują się paski fosforu i gazy szlachetne, takie jak argon, neon czy ksenon. W przypadku uszkodzenia szklanej płyty, gazy ulatniają się, a telewizor staje się bezużyteczny. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na ekran np. podczas przenoszenia telewizora. Pla­zmy powinniśmy przenosić w pozycji pionowej, tak aby na panel nie działały żadne siły.

Wypalanie się

Dotyczy głównie pierwszych modeli telewizorów plazmowych. Jeszcze kilka lat temu wypalanie się obrazów na ekranach telewizorów plazmowych było sporym problemem dla posiadaczy tych odbiorników. Powstawanie „duszków” było związane z nagrzewaniem się fosforu podczas wyświetlania na ekranie statycznych scen i w dłuższej perspektywie powodowało trwałe uszkodzenie ekranu. W nowych modelach telewizorów nie ma już z tym problemów. Najnowsze systemy zabezpieczające telewizory plazmowe m.in. przesuwające automatycznie obraz o jeden piksel, doskonale rodzą sobie z ochroną matrycy.

Teoretycznie obecnie telewizory (zarówno plazmowe jak i LCD) są mniej awaryjne niż jeszcze kilka lat temu. Trzeba jednak pamiętać, że każdej marce i każdemu modelowi może przydarzyć się wpadka.