Najczęstsze problemy z telewizorami cz.1 - LCD

Najczęstsze problemy z telewizorami cz.1 - LCD

Pisaliśmy już na naszym blogu o różnicach między telewizorami LCD, LED i plazmowymi. Zwracaliśmy uwagę na wady i zalety każdego z rozwiązań, teraz postaramy się przedstawić Wam problemy z jakimi możecie spotkać się po zakupie każdego z TV.


Niestety zawsze może zdarzyć się tak, że po przywiezieniu naszego nowiutkiego telewizora do domu, coś będzie z nim nie tak :/ Niezależnie od marki zakupionego odbiornika, każdemu z nas może się to przydarzyć. Oto lista najczęściej występujących usterek wraz z poradami, jak można je usunąć.

Martwe piksele

To najczęściej występująca wada w telewizorach ciekłokrystalicznych. Spotykana jest głównie w starszych modelach ekranów, jednak czasami można natknąć się nią również w najnowszych panelach. Martwy piksel (lub piksele) to po prostu piksel, który nie świeci. Na ekranie możemy zauważyć to w postaci czarnej plamki (widocznej jednak tylko z bardzo bliskiej odległości).

Czy można się pozbyć martwych pikseli? Teoretycznie tak. Profesjonalna naprawa jest jednak droga i  tak naprawdę nieopłacalna. Użytkownicy znaleźli jednak domowe sposoby na „ożywienie” martwych punktów. Podajemy je tylko w celach informacyjnych i nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne szkody. Nie próbujcie tego w domu  :)

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z jednego z darmowych programów do naprawiania martwych pikseli (Bad pixels) – skuteczność w tym przypadku jest różna. Innym, nieco partyzanckim rozwiązaniem, jest naciskanie przez ściereczkę długopisem na ekran w miejscu, gdzie znajduje się bad piksel.

Przeciwieństwem martwych pikseli są hot piksele, czyli miejsca, gdzie piksel świeci się cały czas na jeden kolor (najczęściej na biało).

Przy zakupie telewizora warto sprawdzić, czy marka, której odbiornik wybierzemy daje gwarancję na 0 martwych pikseli, jeśli tak, nie będziemy mieć problemów z wymianą  telewizora na nowy.

Szumy i rozmyty obraz

W przypadku szumów na ekranie warto sprawdzić, czy na to zjawisko nie ma wpływu inne urządzenie elektryczne podłączone do prądu, jak np. suszarka do włosów, czy odkurzacz.  Jeśli wszystkie inne sprzęty są odłączone, wtedy warto spróbować podłączyć inny kabel.

Jakość kabla (i przede wszystkim złącz) warto sprawdzić również jeśli zauważymy, że obraz na ekranie naszego telewizora się rozmywa.  Jeśli wszystko wydaje się być w porządku, warto sprawdzić, jak wygląda wyświetlanie obrazu z innego źródła (np. odtwarzacza dvd). Dopiero jeśli nadal będziemy obserwować rozmywanie się obrazu, powinniśmy zgłosić się do firmowego serwisu.

Problemy z podświetlaniem

Niestety to dosyć często występujący problem podczas intensywnego użytkowania telewizora LCD. Ekrany tych telewizorów podświetlane są lampami CCFL, których żywotność wynosi od 2000 do 10 000 godzin. Zużywająca się lampa może świecić słabiej, mrugać, lub podświetlać ekran na różowo. Kiedy spotkamy się z takimi problemami, oznaczać to będzie, że konieczna jest wymiana lampy.

Samoczynne włączanie lub wyłączanie się telewizora

O ile nagłe wyłączenie się odbiornika nie jest czymś strasznym (zdarza się przy problemach z dostawą energii), o tyle samoistne włączenie się telewizora w nocy może doprowadzić do zawału serca ;) Jednak jeśli wyłączanie się telewizora nie jest związane z awarią prądu trzeba oddać go do serwisu. W drugim przypadku, może to być kwestia warunków panujących w pomieszczeniu, wilgotności powietrza itp. Powodem może być również nalot na stykach, a nawet może to być wpływ portów podczerwieni z innych urządzeń.

Jak widać naszym odbiornikom wiele może się przydarzyć, jednak większość usterek można naprawić we własnym zakresie. Ważne żeby przed oddaniem telewizora do serwisu sprawdzić wszystkie możliwości. Zaoszczędzimy czas i pieniądze.

Strona główna