Czy myjką parową można myć panele?

Czy myjką parową można myć panele?

Mycie paneli podłogowych, szczególnie na dużych powierzchniach, nie jest najłatwiejszym zadaniem. Tradycyjny mop jest nie tylko niezbyt efektywnym narzędziem, ale i dość uciążliwym w obsłudze. Ponadto czyszczenie paneli przy użyciu dużej ilości wody nie jest dla nich bezpieczne, szczególnie jeśli nie są wodoodporne i bardzo dobrej jakości. Czy myjka parowa do domu jest dobrym rozwiązaniem, które zapewni nam większą ilość czasu i dobry efekt? Jak dbać o panele podłogowe, żeby cieszyły nas swoim wyglądem przez długie lata? Czym nabłyszczać panele? Na wszystkie te pytania odpowiemy w artykule.

Myjka parowa domowa – wady i zalety

Kupując myjkę parową, staniemy przed wyborem pomiędzy ręczną myjką parową i specjalnym urządzeniem parowym do mycia, które wyglądem przypomina trochę odkurzacz. Mycie paneli tymi urządzeniami jest prostsze i szybsze niż tradycyjnym mopem, dlatego decydują się na nie przede wszystkim osoby bardzo zapracowane lub posiadające podłogi o dużych powierzchniach.

Mop parowy świetnie radzi sobie nie tylko z kurzem, ale i z trudnymi zanieczyszczeniami, takimi jak pleśń czy tłuste plamy. Nie wymaga też używania detergentów, co jest oszczędniejsze, zdrowsze, bardziej ekologiczne i mniej szkodliwe dla zwierząt. Dobra myjka parowa do paneli dezynfekuje również powierzchnie i oczyszcza je z różnych drobnoustrojów, co jest zaletą dla alergików.

Niestety tego typu urządzenia nie są pozbawione wad. Szczególnie te słabej jakości mogą zostawiać na panelach mokre plamy, które wymagają ręcznego osuszenia i przeradzają się w smugi. Modele lepszej jakości natomiast mają dość wysoką cenę. Przykładem taniej myjki na parę może być myjka ciśnieniowa FM-A18. Droższe i większe urządzenie to Clatronic DR 3280.

Czym myć panele?

Panele, podobnie jak okna, możemy myć zarówno gotowymi preparatami dostępnymi w każdym sklepie ze środkami czystości, jak i za pomocą ekologicznych preparatów własnej roboty. Domowe sposoby mycia paneli to przede wszystkim klasyczny ocet, do którego wystarczy dodać ciepłej wody. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, możemy wywietrzyć solidnie mieszkanie lub dodać do roztworu środek zapachowy.

Zobacz więcej

Błyszczące panele. Jak to zrobić?

Chcesz osiągnąć efekt połysku na swoich panelach? Możesz używać specjalnych środków nabłyszczających do mycia podłóg lub po prostu myć panele zimną wodą z dodatkiem octu. Jednak nigdy nie osiągniesz spektakularnego efektu, jeśli panele w Twoim domu są w złym stanie. Jeśli jest na nich dużo rys, należy sięgnąć po specjalne środki ochronne, które nie tylko zamaskują uszkodzenia, ale i będą chronić podłogę przed dalszym niszczeniem. Regularne stosowanie takich preparatów to wygodna konserwacja paneli podłogowych – dzięki tym zabiegom będą one dłużej cieszyły oko swoim wyglądem.

Czym myć ciemne panele?

Posiadacze ciemnych paneli doskonale wiedzą, co to jest problem ze smugami – na żadnych innych powierzchniach nie są one chyba aż tak widoczne. Aby zapomnieć o tym problemie, należy przede wszystkim myć panele w takim kierunku, w jakim zostały położone. Jeśli natomiast na podłodze mamy już smugi, należy je przecierać wilgotną ściereczką, a następnie osuszać. Dobrze jest unikać preparatów, które zbytnio nabłyszczają podłogę – to tylko pogorszy problem.

Jak dbać o panele laminowane?

Panele laminowane należy przede wszystkim regularnie odkurzać. Dzięki temu pozbędziemy się drobnego piasku i innych zanieczyszczeń, które mogą rysować tego typu powierzchnie, ścierając położony laminat. Im wyższa klasa ścieralności (AC4 lub AC5), tym to ryzyko jest mniejsze, nadal jednak właściwa konserwacja jest słowem klucz. Panele laminowane są wrażliwe na działanie detergentów i wody, dlatego należy je przecierać wyłącznie wilgotną szmatką i solidnie osuszać.

Po pojawieniu się plamy na podłodze (np. wylany sok, wino) należy reagować jak najszybciej, wycierając wszystko do sucha, żeby zabrudzenie nie dostało się do niższych warstw podłogi, skąd usunąć je będzie wyjątkowo ciężko. Ochrona przed zarysowaniami i delikatne mycie to podstawy, o których warto pamiętać w przypadku pielęgnacji tego typu podłóg.

Jaką myjkę parową kupić?

Urządzenia parowe do czyszczenia to produkty uniwersalne, które mogą posłużyć nam nie tylko do mycia paneli, ale i do nawilżania powietrza czy… prasowania odzieży! Warto więc zastanowić się, jaki model cechuje się najbardziej wszechstronnym zastosowaniem i jaki najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Nie trzeba wcale wydawać majątku, by cieszyć się funkcjonalnością uniwersalnej myjki na parę. Nawet najprostsze modele pozwalają nam korzystać z takich opcji jak czyszczenie, sterylizacja i prasowanie ubrań – nawet w pionie. Urządzenie tego typu umożliwia nam także przeprowadzanie aromaterapii i posiada funkcję kosmetycznej sauny twarzy. Za pomocą myjki można też wygodnie okadzać i odymiać wnętrza, umieszczając w niej zioła.

Choć trudno w to uwierzyć, na rynku występują zdecydowanie bardziej zaawansowane modele domowych myjek parowych. Cechują się one wyższą mocą, za którą idzie wydajność i łatwiejsze usuwanie zabrudzeń. Nieraz mają dłuższe kable, co ułatwia ich obsługę, oraz większe pojemniki na wodę, wymagające rzadszego uzupełniania.

Jak korzystać z parowej myjki do domu?

Każda myjka parowa różni się nieco sposobem obsługi, lecz wszystkie one działają na podobnych zasadach. Ze szczegółami warto zapoznać się w instrukcji. Użycie prostych ręcznych urządzeń będzie odbiegało od sposobu obsługi myjek wysokociśnieniowych. Oba rodzaje wymagają jednak napełnienia ich wodą przed rozpoczęciem pracy, a po jej zakończeniu – usunięcia resztek cieczy. Samo czyszczenie przebiega podobnie jak korzystanie z odkurzacza czy żelazka.

Dzięki takiemu udogodnieniu, jakim jest myjka na parę, będziesz w stanie z łatwością wyczyścić płytki oraz fugi między nimi, dywany i odzież, gładkie powierzchnie jak okna, lustra i kabiny prysznicowe, a nawet tapicerki samochodowe czy meble.

Ułatw sobie życie

Mając do dyspozycji ręczną myjkę parową, trudno sobie nawet wyobrazić sprzątanie za pomocą tradycyjnego mopa. Tak funkcjonalne urządzenie ułatwia cały proces czyszczenia, bez problemu usuwając zabrudzenia z właściwie każdej powierzchni. Myjki wyposażone są w liczne akcesoria i dodatki, takie jak specjalne lance, szczotki czy pistolety. Dzięki nim i gorącej parze pod ciśnieniem porządki są tak łatwe jak nigdy wcześniej!

Udostępnij artykuł: