Mandatom stop – czy antyradar jest legalny?

Mandatom stop – czy antyradar jest legalny?

W sieci wciąż toczą się zacięte dyskusje na temat legalności radaru w Polsce.  Niby prawo zakazuje używania tego sprzętu, mimo to ze sklepowych półek regularnie znikają kolejne modele. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że prawnie zabronione są antyradary, a z półek znikają urządzenia informujące o zbliżaniu się do radaru policyjnego. A to spora różnica:)

W czym tkwi różnica?


Nie ma się co oszukiwać – antyradary są w Polsce zakazane. Za ich posiadanie grozi kierowcy mandat. Nie wyrzucajcie jednak pochopnie swoich urządzeń z tego powodu. Mówiąc o antyradarze powinno się precyzować to pojęcie. Antyradar to urządzenie, które zakłóca działanie radaru policyjnego – co z oczywistych względów zostało zakazane przez stróżów prawa:) Natomiast zdecydowana większość urządzeń, które posiadamy, to podobne do GPS-a urządzenia ostrzegające  przed miejscami ustawienia radaru. Prawda jest więc taka, że antyradar to pojęcie, do którego się przyzwyczailiśmy i dlatego mylnie go używamy. W rzeczywistości urządzenia, które posiadamy, nie mają one nic wspólnego
z zakłócaniem działania radaru. Producenci tego typu sprzętu robią wszystko, by ominąć prawo i umożliwić kierowcom unikanie kontroli radarowej. Przeanalizujmy jeden z takich sposobów.

100% legalności

Chcesz zrozumieć różnicę – zobrazuj ją:) My zrobimy to na przykładzie interaktywnego radaru Yanosik. Urządzenie spełnia swoją funkcję idealnie. W prosty i skuteczny sposób ostrzega nie tylko przed kontrolą radarową, ale też innymi przeszkodami, których żaden kierowca na swojej drodze sobie nie życzy:)

Urządzenie działa podobnie do GPS-a, nie posiada jednak map. Tutaj zamiast standardowego „Za 500 metrów skręć w prawo”, słyszymy: „Policja – 500 metrów”, „Korek – 1000 metrów”, „Fotoradar – 300 metrów”. Dzięki podłączeniu do bazy danych, oraz możliwości odbierania
i przekazywania komunikatów od innych kierowców, Yanosik ostrzega w ten sposób przed:

– fotoradarem
– kontrolą drogową
– patrolem oznakowanym
– nieoznakowanym radiowozem na trasie, którą pokonujesz
– inspekcją transportu drogowego
– wypadkiem
– korkiem
– oraz innymi utrudnieniami drogowymi

Na filmiku poniżej przedstawiamy obsługę Yanosika.

Podsumowując funkcje Yanosika można by powiedzieć, że łączy w sobie GPS-a z CB-radiem. Dzięki połączeniu z centralną bazą danych ostrzega nie tylko przed radarem, ale też potencjalnymi zagrożeniami i spowalniaczami ruchu. Biorąc pod uwagę te funkcje – jasna staje się różnica między zakazanym antyradarem, a legalnymi urządzeniami, które z przyzwyczajenia określamy tym mianem:)

Jakie są Wasze doświadczenia z antyradarami i interaktywnymi komunikatorami?

Strona główna