Kupujesz tablet? Na to musisz zwrócić uwagę

Kupujesz tablet? Na to musisz zwrócić uwagę

Kupujesz tablet? Na to musisz zwrócić uwagę

Tablety stały się dzisiaj niezwykle popularne, coraz częściej zastępując tradycyjnych mobilnych towarzyszy, czyli laptopy i netbooki. Większe od smartfonów, ale mniejsze i lżejsze od ultrabooków, umożliwiają dostęp do informacji, rozrywki i narzędzi pracy w każdym miejscu i o dowolnej porze dnia. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę przymierzając się do zakupu tabletu?

 

tabletwasserman

Ekran, wyświetlacz

Cała obsługa tabletu, oprócz dodatkowych akcesoriów takich jak podłączana klawiatura, sprowadza się do dotykowego ekranu. Zatem rozpoczynając poszukiwania najlepszego sprzętu trzeba określić swoje wymagania i preferencje oraz cel, do jakiego będziemy najczęściej używali tabletu. Ekrany o przekątnej 7 i 8 cali są najbardziej kompaktowym rozwiązaniem, ale im większy wyświetlacz, tym lepszy może być komfort użytkowania. Ale to będzie zależało w głównej mierze od rozdzielczości i rodzaju matrycy – jeśli chodzi o tę drugą cechę najlepiej postawić na ekrany typu IPS, które zapewniają wysokie kąty widzenia i najbardziej realistyczne odwzorowanie kolorów. Jeśli natomiast chodzi o rozdzielczość ekranu ogólna zasada jest taka, że im wyższa, tym lepsza jest czytelność wyświetlanych obrazów i treści. Zadowalające minimum, w jakie warto zainwestować to 1024×600 albo 1280×800.

System operacyjny

Do wyboru mamy w zasadzie trzy systemy operacyjne: Android, Windows albo iOS. Jednak doradzanie, który z nich jest najlepszy może być dość kłopotliwe, bo w znacznej mierze zależy to od osobistych preferencji użytkownika. Ogólnie powtarzane opinie są takie, że Android umożliwia największą personalizację urządzenia, Windows może zadowolić szczególnie tych, którzy zamierzają na tablecie wykonywać wiele czynności związanych z pracą, a iOS uznawany jest za jeden z bardziej bezpiecznych dla użytkownika systemów.

Bateria

Ponieważ tablety to z założenia urządzenia mobilne, szczególnie ważnym parametrem jest bateria. Dobry wbudowany akumulator powinien zapewniać ciągłość pracy powyżej 6 godzin. Optymalna pojemność baterii będzie się różnić między innymi w zależności od wersji systemu operacyjnego, rozdzielczości i wielkości ekranu – im większy, tym wyższa powinna być też pojemność baterii. Minimalna wartość, która powinna sprawdzić się w przypadku urządzeń 7 i 8 calowych to około 4000 mAh.

Warto przed zakupem sprawdzić jaką pojemność ma wybrany przez nas model, zwłaszcza przy zakupie tabletów budżetowych, w których oszczędności najłatwiej wprowadzić między innymi w kwestii baterii. Bo po co komu mobilny tablet, skoro żeby z niego korzystać musi stale rozglądać się za gniazdkiem elektrycznym albo podróżować z pojemnym powerbankiem?

Serce urządzenia czyli pamięć i procesor

Na to czy tablet będzie działał płynnie, nie będzie się zawieszał czy nawet niekontrolowanie wyłączał zależy to, co ma w środku, czyli procesor oraz pamięć wewnętrzna i RAM. Przyjęło się uważać, że najlepszym wyborem są układy 4-rdzeniowe, ale najlepiej jest sprawdzić testy i opinie wydajności konkretnej jednostki przed zakupem.

Pamięć wbudowana i RAM będą wpływały na komfort użytkowania tabletu. Ta pierwsza określa jaką ilość danych w postaci aplikacji i plików własnych możemy umieścić w urządzeniu, przy czym praktycznie każdy tablet umożliwia rozszerzenie tego parametru przez dodatkową kartę pamięci. Ale nie każde urządzenie i nie każdy system operacyjny pozwoli korzystać z takiej dodatkowej pamięci, aby umieszczać na niej dane instalowanych aplikacji. Dodatkowo, większość producentów decyduje się na fabryczne preinstalowanie programów, których użytkownik nie może usunąć na własną rękę. Nie można też zapomnieć, że system operacyjny również zajmuje jakąś część tej pamięci, więc trzeba być przygotowanym na to, że kupując tablet z pamięcią 8 GB do użytku pozostanie nam co najmniej 2 GB mniej.

Natomiast RAM to pamięć podręczna, która przechowuje dane obsługiwanych aktualnie programów. Oczywistym wnioskiem jest, że im większa pamięć RAM, tym szybsza i bardziej stabilna praca urządzenia. Ale zakładając, że mamy określony budżet przeznaczony na tablet, jaka pamięć podręczna powinna wystarczyć do codziennej pracy? Minimum 1 GB, w większości przypadków zapewni funkcjonowanie urządzenia i obsługę wielu aplikacji jednocześnie.

Łączność z siecią

Tablet bez dostępu do Internetu oczywiście może służyć ciągle do wielu czynności, ale na pewno odbiera mu szereg ciekawych funkcjonalności. Podstawowym sposobem łączności jest bezprzewodowa technologia WiFi, która zapewnia dostęp do Internetu między innymi w miejscach publicznych z tak zwanymi hotspotami. Jeśli tablet ma nam służyć głównie w domu, pracy czy właśnie tego typu miejscach karta sieciowa WiFi powinna w zupełności wystarczyć. Natomiast dla tych, którzy wymagają dostępu do sieci niezależnie od tego, gdzie się znajdują niezbędny będzie moduł 3G, który pozwoli łączyć się z Internetem za pośrednictwem sieci danych komórkowych. Szczególnie wymagający użytkownicy powinni rozglądać się za tabletem, który ponadto obsługuje standard LTE, który zapewnia superszybkie łącze.

 

Wybór ciekawych modeli, zarówno do celów związanych z pracą, jak i w celach rozrywkowych, dla dorosłych i najmłodszych, znajdą Państwo w sklepie Wasserman.pl.

 

 

Strona główna