Kuchnia eksperymentalna w domu - gotowanie sous vide

Kuchnia eksperymentalna w domu - gotowanie sous vide

Znudzeni tradycyjnym schabowym? A może szukacie sposobu na gotowanie dietetycznych dań, które przy okazji zachowają swój smak? Metoda gotowania sous vide powinna was zatem zaintrygować.

Sous vide w języku francuskim oznacza “z próżni”. Jest to sposób przygotowania dań zapakowanych w woreczki próżniowe w niskich temperaturach Metodą tą można gotować wszystkie rodzaje jedzenia: ryby, mięsa, warzywa i owoce, nabiał czy owoce morza. Szczelnie zamknięte opakowanie sprawia, że danie zachowuje swoje właściwości odżywcze, które nie mają możliwości na ucieczkę do wody, w której są gotowane. Dania nie wymagają również dużej ilości przypraw – naturalne aromaty pozostają w jedzeniu, sprawiając, że jedzenie gotowane metodą sous vide ma niepowtarzalny, pełny smak.

wasserman - blog — kopia — kopia (1)

Wielu ludzi zastanawia się, czy gotowanie w foliowych woreczkach jest bezpieczne dla zdrowia. Rozwiewając wszelkie niepewności należy zaznaczyć, że gotowanie odbywa się w temperaturach daleko poniżej 100 ºC, co uniemożliwia przenikanie szkodliwych związków z folii do jedzenia. Zwykle temperatury do gotowania różnych rodzajów jedzenia prezentują się w następujący sposób:

cielęcina: 65–68 ºC
wołowina medium-rare: 54–59°C
wołowina medium: 60–63°C
drób: 65–71 º C
pierś z kurczaka: 60–66°C
wieprzowina: 52–68°C
tradycyjna ryba: 50–60 C
warzywa: 80–85 º C

Takie gotowanie jest możliwe dzięki użyciu specjalnego naczynia do gotowania metodą sous vide, które posiada także termocyrkulator – dzięki temu temperatura jest stale utrzymywana na jednym poziomie. Ma to bardzo duże znaczenie – dzięki odpowiedniemu jej ustawieniu nasze dania uzyskają pożądaną miękkość.

wasserman - blog — kopia — kopia (2)

Wiele nowoczesnych restauracji stosujących u siebie molekularne metody przygotowywania posiłków szczyci się także zastosowaniem metody sous vide. Dziś każdy może mieć do niej dostęp we własnym domu!

Strona główna