Korzystasz z Windowsa? Facebook udostępni ci darmowego antywirusa

Korzystasz z Windowsa? Facebook udostępni ci darmowego antywirusa

Społecznościowy gigant zamierza walczyć z zagrożeniami typu malware, dostarczając użytkownikom darmowe narzędzia antywirusowe.

Facebook chce nas chronić przed wirusami. Już niedługo ci użytkownicy, na komputerach których zostanie wykryte zagrożenie ze strony zainfekowanych aplikacji, będą mogli za darmo pobrać z poziomu serwisu specjalne oprogramowanie, które ich przed tym ochroni.

Póki co ma to dotyczyć wyłącznie osób korzystających z Windowsa, ponieważ to właśnie system Microsoftu jest szczególnie zagrożony atakami malware.

Podyskutuj z autorem na @Twitterze

Serwis Marka Zuckerberga nawiązał współpracę z firmami Trend Micro i F-Secure, zajmującymi się dostarczaniem oprogramowania zabezpieczającego przed wirusami komputerowymi. W zależności od rodzaju wykrytego zagrożenia, użytkownikom będzie proponowany jeden z tych programów.

Zasady działania nowego systemu zabezpieczającego mają być uproszczone do maksimum i w pełni zautomatyzowane. Gdy klikniemy w zaproponowany przez Facebooka odnośnik, aplikacja zostanie pobrana i zainstalowana na naszym komputerze, a po wykonaniu skanowania jego zawartości i wyeliminowaniu ewentualnych zagrożeń – automatycznie odinstalowana. Facebook nie będzie więc chronił naszych komputerów przez cały czas, lecz jedynie w momencie zaistnienia zagrożenia.

Te zagrożenia to różnego rodzaju zainfekowane linki, które często bez wiedzy użytkownika są wyświetlane na tablicach i przesyłane do znajomych w wiadomościach.