Kominek w domu - co warto wiedzieć

Kominek w domu - co warto wiedzieć

Kominek w domu to marzenie wielu z nas – rodzinne wieczory przed buchającym wesoło ogniem to coś, co kojarzy nam się z domową atmosferą, romantycznym wieczorem we dwoje czy świętami. Jeśli chcemy mieć kominek w domu, musimy to uwzględnić już przy projekcie – ustalić, gdzie powinien stanąć i jakie funkcje ma pełnić. Kominek należy dobrać również do rodzaju domu. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Kominek w drewnianym domu

Nie należy się bać kominka w domu wykonanym z drewna – wystarczy spojrzeć na domu w Kanadzie czy USA, żeby wiedzieć, że jest to bezpieczny wybór. Kluczem jest odpowiedni model, bezpieczna instalacja i odpowiednia eksploatacja. Kominek w drewnianym domu powinien być zamknięty (z kasetą kominkową lub wkładem), mieć bezpieczną obudowę z niepalnych materiałów (takich jak kamień czy cegła) oraz odpowiednią izolację. Konieczne jest też sprawne odprowadzanie ciepła. Dzięki temu kominek w domu z bali jest bezpieczny i ekonomiczny.

Kominek w domu szkieletowym

Czy wiesz, że ogrzewanie powietrzne jest najszybszym sposobem ogrzewania domu kanadyjskiego? I tak jak w przypadku drewnianego zupełnie bezpiecznym. Najlepszym wyborem jest kominek z wkładem grzewczym z rozprowadzaniem ciepłego powietrza, który pozwoli na ogrzanie domu o powierzchni nawet 200m2! To wspaniała atmosfera i ekonomiczne ogrzewanie w jednym.

Kominek w domu pasywnym i energooszczędnym

Dom pasywny to taki, w którym zużywa się od ok. 5 do 15 kWh/m2 rocznie. W tym wypadku od klasycznego komina lepszy będzie piec, który gwarantuje wytworzenie dużej ilości ciepła, nie wysusza powietrza i potrafi wygodnie ogrzać wszystkie pomieszczenia w domu. Kominek w domu energooszczędnym może być też tradycyjnym piecem kaflowym, który również doskonale spełni swoje zadanie w domach tego typu.

Zamknięty czy otwarty kominek w domu?

Zanim zdecydujemy się na typ kominka, warto rozważyć kilka kwestii. Przede wszystkim, kominek otwarty uważany jest za atrakcyjniejszy – mamy kontakt z żywym, widocznym ogniem. Minusem tego wyboru jest fakt, że w kominku otwartym jedynie 10-15% wytworzonego ciepła pozostaje w pomieszczeniu: większość ucieka kominem. Natomiast wydajne kominki zamknięte mogą zatrzymać nawet 80% ciepła w domu i ogrzać kilka pomieszczeń. W kominkach otwartych jest też o wiele większe zużycie drewna – dla porównania, aby uzyskać 10kW energii cieplnej w kominku z wkładem kominkowym wystarczy 3,5 kg drewna. Natomiast kiedy mamy do czynienia z kominkiem otwartym, jest to od 10 do 20 kg.
Zobacz więcej

Rodzaje kominków – otwarty, konwekcyjny, kotłowy i kumulacyjny

Jak wspomnieliśmy w poprzednim punkcie, kominek otwarty pełni przede wszystkim rolę dekoracyjną, a większość wytworzonego przez niego ciepła ucieka bezpowrotnie z naszych domów. Najpopularniejszy w Polsce jest zdecydowanie kominek konwekcyjny, którego zaletą jest wytwarzanie dużej ilości ciepła i dobre rozprowadzanie go po wszystkich pomieszczeniach. Jego droższą, ale i atrakcyjniejszą alternatywą jest kominek kumulacyjny, który dodatkowo pięknie eksponuje ogień. Kominek kotłowy to piec, który ogrzewa wodę i w ten sposób wspomaga centralne ogrzewanie.

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym to atrakcyjna alternatywa, która pozwala nam ogrzewać pomieszczenia i jednocześnie wodę, z której korzystamy i zasilać centralne ogrzewanie. Wybierając ten typ kominka nie potrzebujemy mieć w domu kotłowni i niezbyt atrakcyjnego kotła – kominek stanie się atrakcją salonu. Wymaga to jedynie zakupu droższego wkładu kominkowego. Kominek z płaszczem wodnym może być jednak niebezpieczny w eksploatacji dlatego ważna jest dobra instalacja i montaż systemów zabezpieczeń.

Podsumowanie

Kominek może stać w każdym domu – drewnianym, energooszczędnym czy szkieletowym, ważny jest tylko wybór odpowiedniego rodzaju, bezpieczna instalacja oraz odpowiednia eksploatacja.

Kominek może być otwarty, konwekcyjny, kumulacyjny lub kotłowy – ten ostatni występuje raczej w starym budownictwie, kominek otwarty jest najatrakcyjniejszy, ale spełnia głównie rolę estetyczną, natomiast najpopularniejszy w naszym kraju jest kominek konwekcyjny, który świetnie ogrzewa dom. Jego atrakcyjniejszym alter ego jest kominek kumulacyjny.

Warto rozważyć kominek z płaszczem wodnym – dzięki temu możemy jednocześnie ogrzewać pomieszczenia i wodę w domu. Wymaga ona tylko zakupu nieco droższego wkładu kominkowego, ale konieczne jest zwrócenie dodatkowej uwagi na bezpieczeństwo.

Strona główna