Jakie technologie zawdzięczamy Star Trekowi?

Jakie technologie zawdzięczamy Star Trekowi?

Star Trek – serial realizujący marzenia ludzi o podróżach po galaktyce. Kilka serii serialu, kilkanaście filmów pełnometrażowych, setki tysięcy fanów na całym świecie. Czy Star Trek dał nam coś więcej, niż tylko dobrą rozrywkę podczas oglądania? Tak – pomysły i inspiracje dla konstruktorów urządzeń elektronicznych. Przyjrzyjmy się niektórym z nich :)

Kosmiczne komórki

Choć pierwsza seria Star Treka dziś wywołuje raczej salwy śmiechu lub spojrzenia pełne politowania, w czasach gdy była wyświetlana w telewizji odnosiła spore sukcesy. Po pierwsze, serial poruszał ważne kwestie – rasizm, zimna wojna, konflikty zbrojne, brak tolerancji dla odmienności. Po drugie, stanowił odskocznię od trudnych realiów lat sześćdziesiątych . Wreszcie, po trzecie – serial odzwierciedlał i spełniał rozmaite ludzkie marzenia – eksploracja kosmosu, spotkanie obcych cywilizacji czy pokój na świecie. A poza tym fikcyjne technologie użyte jako rekwizyty, zaowocowały odpowiednikami w realnym świecie.

Jednym z najpowszechniejszych wynalazków, które zawdzięczamy pierwszej serii Star Treka jest telefon komórkowy, którego pierwowzorem był startrekowy komunikator załogi. Jego wyglądem i funkcjonalnością – urządzeniem dającym możliwość mobilnej komunikacji – zainspirował się przyszły założyciel firmy Motorola i stworzył pierwszy telefon komórkowy. W oryginalny startrekowy komunikator wbudowany był jeszcze uniwersalny translator, tłumaczący na bieżąco wszelkie możliwe języki, które bohaterowie spotykali w galaktyce. Kto wie, czy nie pojawi się taka możliwość także w naszych telefonach? :)

Tablety z Next Generation

Kolejną inspirującym rozwiązaniem technologicznym użytym w serialu były płaskie dotykowe ekrany, zarówno w formie przypominającej laptopy, jak  i bardziej podobnych do współczesnych tabletów. Choć pojawiły się już w Star Trek Original Series, w postaci topornych i grubych tablic, formę przypominającą współczesne tablety zyskały dopiero w serii Next Generation. Głównym „podejrzanym” o inspirowanie się Paddami ze Star Treka była firma Apple i jej „okręt flagowy” w postaci iPada. Jak widać na zdjęciu, kapitan Jean Luc Picard, mógłby spokojnie reklamować produkty światowego giganta :)

Inne technologie

Inspiracji w startrekowych gadżetach szukają także firmy medyczne. Firma Scanadu próbuje stworzyć odpowiednik tricordera, czyli urządzenie, które umożliwia szybkie i bezinwazyjne badania organizmu – ciśnienia krwi, wydolności płuc, pracy serca oraz pozwala na natychmiastowe zdiagnozowanie stanu zdrowia. W planach urządzenie ma być całkowicie zsynchronizowane z tabletem lub smart fonem i za pośrednictwem jego ekranu wyświetlać wszystkie dane. Jeśli projekt się powiedzie, będzie to ogromna rewolucja medyczna.

Załogi Gwiezdnej Floty w serialu używało wielu technologii, o których na razie możemy jedynie marzyć. Można tutaj wymienić takie urządzenia na napęd Warp, dający możliwość poruszania się z prędkością nadświetlną, replikatory żywności, przemieniające energię w materię czy słynne teleportery, umożliwiające przenoszenie osób i przedmiotów w ułamku sekund.
Forma w jakiej przedstawiono te technologie w serialu, jest jeszcze daleko poza naszym zasięgiem, jednakże naukowcy czynią niewielkie, lecz znaczące postępy w ich badaniu. Obecnie potrafimy „przeteleportować” pojedynczy atom oraz rozpędzić go do prędkości światła. Jak na razie jest to niewiele, jednakże wskazuje to na słuszny kierunek działań. Być może w przyszłości będziemy w stanie je opanować :)

Strona główna