Jaki wybrać tuner DVB-T

Jaki wybrać tuner DVB-T

Proces cyfryzacji polskiego radia i telewizji właśnie się rozpoczął. Do czerwca 2012 w prawie każdym polskim domu, ma odbierać cyfrowa telewizja naziemna, a w 2013 całkowicie zastąpić telewizje analogową. Dzięki tej zmianie znacznie wzrośnie jakość dźwięku i obrazu oraz liczba programów, które będziemy mogli odbierać na jednym kanale. By tak się stało niezbędny jest tuner DVB-T.


Odpowiedni tuner – połowa sukcesu

Pierwszym, zasadniczym pytaniem jakie musimy sobie zadać przy wyborze tunera DVB-T jest: Jaki mamy telewizor?

Jeśli mamy telewizor LCD, LED, bądź Plazma oznaczony HD Ready lub Full HD wtedy powinniśmy zaopatrzyć się w tuner HD , koniecznie ze złączem HDMI (niemal każde nowe tzw. „płaskie” telewizory mają fabrycznie montowane tego typu złącza)

Jeśli posiadamy telewizor starszego typu, który wyposażony jest w złącza:

  • Tylko w złącze SCART zwane powszechnie EURO złączem, wówczas musimy wybrać tuner ze złączem SCART, jednak mamy do wyboru dwie wersje:

  • W wykonaniu z miniSCARTem, a dokładnie mówiąc ze złączem SCART„męskim”, które łączy się bezpośrednio ze złączem „żeńskim” ukrytym w tyle telewizora. To ustawienie ma swoje plusy, ponieważ tuner jest skrzętnie schowany za telewizorem i nie jest on widoczny dla oglądającego telewizor.
  • W wykonaniu stojącym lub leżącym ze złączem „żeńskim” połączonym z telewizorem za pomocą kabla SCART( męski)–SCART( męski). Wtedy mamy dużą dowolność w ustawieniu tunera. Nie koniecznie musi stać on w pobliżu telewizora, a jego odległość od odbiornika ograniczona jest tylko długością kabla.

  • Tylko w złącze RCA zwane też złączami CHINCH lubi AV, wówczas najlepiej zainwestować w tuner ze złączem SCART typu „żeńskiego”.

  • Jeśli telewizor posiada oba złącza, najlepszym rozwiązaniem jest tuner ze wejściem SCART, ponieważ po włączeniu telewizora, tuner automatyczne przełącza go w stan AV ( RGB ), a więc sam ustawia kolory.

  • W momencie, kiedy telewizor nie posiada żadnego ze złącz, niezbędne jest zastosowanie między telewizorem a tunerem modulator PAL/AV które zamienia sygnał AV ( RGB ) na sygnał RF.

  • Dobrym, ale zarazem nieco droższym rozwiązaniem jest także zakupienie tunera RTB, który posiada wszystkie rodzaje złącz ( HDMI, SCART, RCA ) oraz istotne złącze S/PID (Cyfrowy Interfejs Audio ) np. dla zestawu kina domowego.

Tuner SD czy HD- oto jest pytanie?

v  Kiedy posiadamy telewizor z grupy HD Ready czy Full HD ( oczywiście kiedy telewizor nie ma w ogóle  tunera DVB-T lub nie jest on w standardzie MPEG-4/H.264/AVC), tak jak wspominaliśmy wcześniej , najlepszym wyborem będzie tuner HD. Zdecydowanie lepszą jakość obrazu można uzyskać przez łącze HDMI, niż przez łącze SCART.

v  Jeśli posiadamy telewizor bez złącza HDMI ( a właściwie jeśli nasz odbiornik nie wspiera standardu HDTV 1080i, 1080p lub 720p), nie ma co ukrywać, nigdy nie będziemy wstanie odbierać programów w jakości HD TV, nawet jeśli będziemy posiadali tuner HD. Wtedy najlepiej wybrać tuner SD.