Jaki wybrać laptop do pracy w terenie?

Jaki wybrać laptop do pracy w terenie?

Często spotykamy się z problemem wyboru idealnego laptopa do pracy w terenie. Czy laptop będzie w ogóle dobrym wyborem? Czy może lepiej kupić tablet internetowy? Jeśli Wy też zadawaliście sobie to pytanie ten wpis jest dla Was.


Zacznijmy od tego, do czego będzie służył nam nasz sprzęt. Jeśli często podróżujemy w celach biznesowych i potrzebujemy być cały czas on-line, czy po prostu odpisywać na maile w zupełności wystarczy nam tablet internetowy, a nawet smartphone z dużym wyświetlaczem. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy w podróży pracujemy z edytorami tekstu, arkuszami kalkulacyjnymi lub musimy szybko przygotować prezentację multimedialną. Wtedy laptop może okazać się niezastąpiony. Zastanówmy się więc, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego notebooka do pracy w podróży?

Mogłoby się wydawać, że każdy laptop nadaje się do pracy poza biurem, trzeba jednak rozróżnić możliwość przenoszenia komputera od prawdziwej mobilności. Tę różnicę określa się m.in. na podstawie wagi, wielkości, czy wydajności baterii.

Rozmiar ma znaczenie

Jeśli z naszym komputerem będziemy często podróżować np. pociągiem, warto zastanowić się nad rozmiarem matrycy. Im mniejszy laptop, tym łatwiej będzie nam go spakować i tym mniej miejsca zajmie w naszym bagażu. Poza tym mniejszy ekran pobiera mniej energii z baterii i jest bardziej ekonomiczny. Najlepszym wyborem będzie w tym przypadku ekran o średnicy 13 cali. A jeśli nie mamy dużych wymagań co do wydajności komputera, warto zastanowić się nawet nad wyborem 10 calowego netbooka.

Wybierając matrycę zwróćmy uwagę nie tylko na jej rozmiar, ale też to by była matowa (ułatwia to pracę w różnych warunkach oświetleniowych). Jeśli natomiast chodzi o rozdzielczość to najpopularniejszym rozwiązaniem w przypadku tym przypadku jest 1366 x 768 pikseli.

Bateria

Jeśli nasz laptop ma być ultra mobilny, to kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest wydajność baterii. Jeśli często pracujemy z dala od gniazdek z prądem, na pewno powinniśmy omijać z daleka komputery z akumulatorami 3- i 4- komorowymi, o niskiej pojemności. W tym przypadku absolutnym minimum są baterie 6-komorowe, a najlepiej zaopatrzyć się w 8-komorowy akumulator. Trzeba również pamiętać, że wszystkie baterie tracą swoją pojemność po kilkuset ładowaniach (średnio 20% po 300 ładowaniach).

Podzespoły

Mając w pamięci to, że nasz komputer powinien jak najdłużej pracować na baterii warto wybrać laptopa z odpowiednim niskonapięciowym procesorem (np. Intelowskie Sandy Bridge: Celeron, Pentium i Core lub AMD z serii E).

Gdy komputer będziemy wykorzystywać jedynie do pracy z dokumentami, przeglądania Internetu, czy od czasu do czasu będziemy chcieli obejrzeć film, w zupełności wystarczy nam notebook z układem AMD Brazos. Jednak gdy będziemy pracować z bardziej wymagającymi aplikacjami warto rozejrzeć się za procesorami Core i3 lub i5, ewentualnie AMD z serii A6/A8.

Do wygodnej pracy potrzebować będziemy również pamięci RAM. W przypadku mniej wymagających aplikacji wystarczy nam 2 GB pamięci, jednak warto zwrócić od razu uwagę, czy będziemy mogli ją rozbudować w przyszłości do 4 GB. Pamięć 4GB warto wybrać również jeśli korzystamy ze zintegrowanego układu GPU, który wykorzystuje pamięć główną komputera.

Akcesoria

Pracując na świeżym powietrzu, czy podczas podróży pociągiem na pewno przyda nam się modem 3G/4G. Jeśli nasz komputer nie ma wbudowanego takiego modemu, warto dokupić zewnętrzny moduł. Nie wszędzie będziemy mieć bowiem dostęp do otwartej sieci Wi-fi. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również podkładka chłodząca pod laptopa, czy lampka na USB oświetlająca nam klawiaturę.

Strona główna