Jaki telewizor wybrać? Poradnik cz.1

Jaki telewizor wybrać? Poradnik cz.1

Wreszcie spełnia się Twoje marzenie i możesz kupić sobie wyśniony telewizor. Bierzesz do ręki pierwszą lepszą ofertę i… właśnie, w natłoku różnych modeli tracisz zapał i motywację. Czym kierować się, by kupić odpowiedni telewizor? Dzisiaj pierwsza część poradnika:)

telewizja cyfrowaRozróżnienie telewizora HDTV od analowego nie jest dla Ciebie do końca jasne? Nie bardzo wiesz, co  odróżnia LED od LCD? Nie jesteś pewien, czy najnowsze opcje są Ci naprawdę potrzebne do wieczornego oglądania filmów?

W powyższych dylematach nie jesteś sam. Rynek akcesoriów TV oferuje tak duży wybór produktów, że przeciętnemu użytkownikowi trudno jest się w nim zorientować. Mało tego – współcześnie nie jest łatwo stwierdzić, który telewizor jest lepszy, a który gorszy. Często różnią się jedynie kilkoma opcjami, których jedni potrzebują, a dla innych będzie to zbytek. Jeśli w trakcie wyboru nowego telewizora nie chcesz być zdany tylko i wyłącznie na opinię sprzedawcy, zapoznaj się z kilkoma punktami naszego poradnika:)

Dzisiaj odpowiadamy na pytanie: czy rozmiar ma znaczenie?

Często ludzie oceniają jakość telewizora po wielkości jego ekranu. Im większy ekran, tym telewizor wydaje nam się lepszy. A to nie jest do końca prawda. Jeśli mieszkamy w niewielkim mieszkanku, zbyt duży rozmiar ekranu będzie nam tylko przeszkadzał – będziemy siedzieli za blisko monitora, by być w stanie zapewnić sobie komfort oglądania. Z drugiej strony, jeśli wybierzemy zbyt mały rozmiar, możemy być niemal pewni, że będzie miało to negatywny wpływ na zdrowie naszych oczu.

Rozmiar ekranu zawsze mierzony jest długością jego przekątnej. A te wahają się od ok. 5-calowych, do nawet 64-calowych i większych.

telewizja cyfrowa

Wybór odpowiedniego modelu TV dla Ciebie powinieneś zacząć od określenia, ile miejsca w mieszkaniu możesz poświęcić. Większe telewizory są zwykle cięższe i nieco grubsze, dlatego ich umieszczenie odgrywa istotną rolę. Na szczęście istnieje prosty wzór, który pozwoli Ci określić optymalną wielkość ekranu, biorąc pod uwagę jego oddalenie od miejsca oglądania.

telewizja cyfrowa

Jeżeli masz już w mieszkaniu miejsce przeznaczone na telewizor, wówczas będziesz ograniczony tą przestrzenią. Dobierając telewizor do miejsca o konkretnych parametrach pamiętaj, by zostawić odrobinę miejsca na dobrą wentylację urządzenia.

Płaskie telewizory stają się coraz bardziej popularne, ponieważ możemy pozwolić sobie na  większy ekran, zajmujący mniej miejsca, można nawet powiesić telewizor na ścianie, więc kwestia wielkości ekranu nie jest dużym problemem. Wentylacja jest jednak nadal bardzo ważna,  szczególnie w przypadku plazm, które wytwarzają dużo ciepła.

Ogólnie rzecz biorąc, telewizor 27-calowy jest odpowiedni do sypialni czy mniejszego pomieszczenia. 32-calowe i większe są odpowiednie do wspólnego, rodzinnego cieszenia się z kina domowego w pokoju dziennym.

Zdarzyło się może komuś z Was kupić za mały bądź za duży telewizor w stosunku do miejsca w mieszkaniu? Mamy nadzieję, że nie:) A jeśli tak – podzielcie się z nami wnioskami w komentarzach:)

Strona główna