Jaki telewizor kupić? Poradnik cd.

Jaki telewizor kupić? Poradnik cd.

W ciągu ostatnich lat technologia poszła tak bardzo do przodu, że nie wystarczy już kierować się jednym kryterium podczas wyboru telewizora. Mało tego – wybór wcale nie jest teraz łatwiejszy. Każdy model ma swoje wady i zalety, w zależności od zastosowanej technologii. Dlatego jeśli już zdecydujemy, jak duży telewizor chcemy kupić, czas na zrozumienie czynników, które wpływają na pracę telewizora.

1. Kąt widzenia

Kąt widzenia to bardzo ważny czynnik, jeśli decydujemy się na zakup dużego ekranu. Kąt jaki telewizor wybrac, telewizja cyfrowa, telewizja satelitarna, antenawidzenia odpowiada łącznej powierzchni przed ekranem, na której możemy oglądać obraz bez zniekształceń. Telewizory znacznie różnią się kątem wyświetlania. Różnica wynika z technologii, jaka została zastosowana w celu wygenerowania i dostarczenia obrazu. Dla przykładu: telewizor plazmowy używa małych, podświetlonych komórek do produkcji obrazu. Jeśli oglądamy te komórki pod kątem, wówczas tracimy ostrość obrazu. Jak dobrze znamy to zjawisko choćby z oglądania filmów na laptopie, prawda?:) W odniesieniu do plazm, tradycyjne telewizory kineskopowe używają elektronów, by „zamalować ekran obrazem”. Ta metoda pozwala na oglądanie obrazu pod różnym kątem, bez znaczącej utraty jakości.

2. Poziom czerni

Poziom czerni to zdolność Twojego telewizora do produkcji czarnego koloru. Telewizory tworzą kolorowy obraz mieszając kolor czerwony, zielony i niebieski. Czarny kolor to zatem tak naprawę brak koloru,  który służy do wprowadzenia szczegółu do obrazu. Specjaliście pracujący nad nowymi technologiami starają się wprowadzać kolor czarny do nowych ekranów (jak choćby LCD), jednak do dzisiaj nic nie jest w stanie dorównać w poziomie czerni staremu, poczciwemu telewizorowi kineskopowemu:)

3. Rozdzielczość

Rozdzielczość to liczba pikseli na cal kwadratowy. Piksele to małe, kolorowe kropki, które składają się na obraz widoczny na ekranie telewizora. Im więcej pikseli na ekranie, tym większa rozdzielczość. Im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu. Pomiary rozdzielczości  są wyświetlane w następującym formacie: 1280×720. Liczby te odpowiadają liczbie pikseli poziomych i pionowych w obrazie. Aby dać wyobrażenie o dostępnym wyborze asortymentu, CRT TV jest zdolny do 480 linii wyświetlanych, podczas gdy HDTV może produkować 1920×1080.

telewizja cyfrowa4. Wypalenie obrazu

Przegrzewanie (ang. burn-in) to termin, który określa szkody na ekranie, wyrządzone przez obrazy statyczne, wyświetlane przez długi czas. Zarówno telewizory kineskopowe, jak i plazmy, są podatne na tego typu uszkodzenia. Kiedy obraz statyczny, taki jak logo stacji czy wynik oglądanego meczu, wyświetlany jest na ekranie przez dłuższy czas, obraz zostaje wypalony na ekranie przez urządzenia produkujące ten obraz. Obserwujemy wówczas jakby cień wyświetlanego przez dłuższy czas obrazka. Wypalenie możemy na szczęście redukować, poprzez ustawienie poziomu kontrastu na wyśrodkowany i upewnianie się, że statyczne obrazy nie są wyświetlane na naszym ekranie przez wiele godzin. Nowe telewizory plazmowa są wyposażone w technologię „auto piel shift”, która pozwala ochronić telewizor od wypaleń.

5. Odbicie światła

Odbijanie światła tworzy się, gdy ekran telewizora odbija światło znajdujące się w pomieszczeniu w kierunku widza. Jest to szczególny problem telewizorów kineskopowych, które mają zakrzywiony, szklany ekran. Aby temu przeciwdziałać, producenci zapewniają wersje płaskich ekranów, które niemal całkowicie eliminują odbicia. Co prawda takie rodzaje ekranów są droższe, ale jeśli mieszkasz w dobrze naświetlonym mieszkaniu, to inwestycja będzie na pewno opłacalna.

6. Trwałość

Trwałość to cecha, której oczekujemy przy zakupie dowolnego sprzętu elektronicznego. W tej kwestii obserwujemy sporą różnicę między plazmami a ekranami LCD. Plazmy i telewizory projekcyjne mimo wyższej ceny, mają krótszą żywotność – warto to wziąć pod uwagę przy zakupie telewizora, bez zamiaru jego zmiany za kilka lat.

7. Cena

Cena gra ogromną, jeśli nie główną rolę, przy zakupie telewizora. W przypadku TV cena uzależniona jest od wielkości i rodzaju telewizora. Plazmy i ekrany LCD są oczywiście droższe niż telewizory teleskopowe. Cena dyktowana jest głównie zastosowaną nowszą technologią i większymi kosztami produkcji. Najważniejszą rzeczą, o której musimy pamiętać biorąc pod uwagę cenę, jest zasada: najwyższa cena wcale nie oznacza, że obraz będzie lepszy.

Strona główna