Jaki dekoder do odbioru DVB-T2?

Jaki dekoder do odbioru DVB-T2?

Już 28 marca 2022 roku rozpocznie się przełączanie sygnału telewizyjnego na DVB-T2/HEVC.  Czy wiesz co to dla Ciebie oznacza? Czy już wiesz, czego potrzebujesz by bez przeszkód odbierać sygnał?

Telewizja naziemna

W tym przypadku zamiast satelitów znajdujących się w przestrzeni powietrznej sygnał będzie transmitowany z nadajników znajdujących się w różnej lokalizacji na Ziemi. Nie ma się czego obawiać nic nie jest tu skomplikowane. Jeżeli korzystasz z płatnych telewizji kablowych, satelitarnych czy IPTV, to spokojnie przeczekasz zmianę, nie robiąc nic.

Jeżeli jednak do tej pory korzystałeś tylko z bezpłatnej naziemnej telewizji to masz dwa wyjścia. Po pierwsze, sprawdzenie możliwości technicznych swojego odbiornika telewizyjnego. Jeżeli Twój telewizor ma wbudowany wewnętrzny tuner DVB-T będziesz odbierać sygnał bez konieczności dokupowania zewnętrznego sprzętu. Trzeba też zweryfikować czy, jeżeli jest to czy będzie kompatybilny z nowym systemem nadawania DVB-T2/H.265/HEVC.

Z reguły wszystkie telewizory sprzedawane po 1 stycznia 2020 powinny mieć wbudowany taki tuner, ale...nie wszystkie sklepy podchodziły do tego tematu uczciwie. No i dochodzimy do opcji numer dwa a nawet trzy. Jeżeli Twój odbiornik nie posiada tunera wbudowanego trzeba będzie dokupić tuner zewnętrzny albo nowy telewizor.

Kupujesz nowy telewizor?

Wybierając się na zakupy koniecznie sprawdź parametry techniczne nowego sprzętu.

Kluczowe cechy, które powinien mieć odbiornik telewizyjny by bez przeszkód odbierać nowy sygnał to:

  • Odbiór telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2.
  • Odbiór kodowania obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H).
  • Odbiór kodowania fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3.

Jeżeli odbiornik umożliwi podłączenie do Internetu, to musi
obsługiwać standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.

A jeśli telewizor ma umożliwiać odbiór programów o ultra wysokiej
rozdzielczości (UHDTV/4k), to sprawdźmy, czy spełnia także inne
wymagania:

  • Odbiór obrazu HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10.
  • Odbiór dźwięku w wersji Dolby AC-4

Jaki dekoder do odbioru DVB-T2

Pierwsza i najważniejsza rzecz to sprawdzenie, czy dekoder obsługuje standard H.265/HEVC. Jeżeli zakupisz tuner zaopatrzony w łącze USB (często przypomina pendrive) to nie będziesz potrzebować anteny do odbioru sygnału a wystarczy Ci do tego komputer. Naziemna telewizja łączy się z sygnałem cyfrowym przez sieć Wi-Fi.

Te najnowsze tunery posiadają różne, wygodne opcje. Możesz nagrywać audycję, cofać program emitowany na żywo, masz dostęp do telegazety. Jeżeli monitor komputera czy laptopu jest dla Ciebie za mały to za pomocą złącza HDMI połącz komputer z telewizorem. Jeżeli zdecydujesz na dekoder bez USB trzeba go będzie podłączyć do telewizora ,więc zaopatrz się od razu w kabel antenowy i kabel HDMI.

Pamiętaj, że musisz go kupić tyle żeby starczyło na podłączenie sprzętów do siebie i do anteny. No właśnie, to kolejna rzecz, która będzie Ci potrzebna. Jeżeli już masz antenę przez którą odbierałeś sygnał DVB-T to spokojnie możesz ją zostawić. Możesz też zakupić antenę pokojową. Takie anteny są dostępne w różnych modelach, płaskie, prostokątne lub podłużne. Zbudowane z siatki z dwoma teleskopowymi prętami albo jednym. Posiadają podstawki żeby wygodnie ustawić w wybranym miejscu. A jeżeli chcesz, możesz iść w stronę nowszego designu i kupić antenę o takim wyglądzie, że powieszona na ścianie będzie robić za dodatkową ozdobę.

Połączenie TV i tunera to HDMI ale jeżeli korzystasz ze starszego urządzenia, to musisz poszukać dekodera, który umożliwi CI podłączenie w innym standardzie np. SCART.

Tunery DVB-T/2

Kiedy nastąpi zmiana standardu nadawania


Etap 1. Planowany jest na 28 marca 2022 roku (województwo lubuskie, dolnośląskie, opolskie).
Etap 2. Planowany jest na 25 kwietnia 2022 roku (województwo zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie).
Etap 3. Planowany jest na 23 maja 2022 roku (województwo łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie).
Etap 4. Planowany jest na 27 czerwca 2022 roku (województwo warmińsko -mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie)

Strona główna