Jak zadbać o swojego pupila

Jak zadbać o swojego pupila

Zastanawiasz się czy nie przygarnąć psa? A może już masz w domu nowego czworonożnego przyjaciela? W obu przypadkach na pewno potrzebujesz, chociaż trochę informacji jak wychowywać i jak zadbać o swojego pupila. Zanim jednak przejdę do tych ważnych spraw dam Ci garść ciekawostek, których nie wszyscy miłośnicy zwierząt znają.

Nie ma dwóch takich samych psich nosów. Każdy jest inny, tak jak u ludzi, odcisk palca. Psy mogą wytrącić 70% wody z sierści w cztery sekundy! Ziewanie jest zaraźliwe także dla psów. Dźwięk ludzkiego ziewu może spowodować ziewanie Twojego psa. Psy lubią tarzać się w brudzie lub śmieciach, ponieważ ten odorek maskuje ich własny zapach. Było to przydatne w przeszłości, kiedy psy narażone były na niebezpieczeństwo.

Wyprawka

A teraz poważniejsze sprawy takie jak np. wyprawka dla szczeniaka. Co musisz mieć w domu zanim przybędzie pupil? Najważniejsza sprawa to wybranie miejsca, w którym pies będzie miał swój prywatny kąt. Nie za daleko od domowników, ale i nie w centrum wydarzeń. Legowisko dobieramy przede wszystkim do rozmiaru psa, musi mieć wygodnie i mieć możliwość wyciagnięcia się, chociaż psy potrafią spać w niewiarygodnych pozycja. Duży wybór legowisk już na wyciagnięcie ręki.

Legowiska dla psa

Następna rzecz to miski do jedzenia i picia. Wystarczą dwa pojemniki, na wodę i pożywienie. Na początek lepsze będą te o mniejszej pojemności. Najlepsze są te wyposażone w antypoślizgową gumę na spodzie. Do wyboru mamy modele pojedyncze i podwójne. Dobrze też zaopatrzyć się w podkładki pod miski, znacznie ułatwiają sprzątanie po posiłkach.

Miski dla psa

Pamiętaj, że Twój pupil musi mieć zawsze dostęp do świeżej wody. A karmę, na początku kup taką, jaką dostawał przed przybyciem do Ciebie. Potem pomału możesz wprowadzać nową.

Czasami dobór odpowiedniej karmy potrafi długo trwać

Karmy możesz kupić zarówno mokre jak i suche. Które są lepsze? Mokra karma dla psów zawiera więcej wody( jeżeli Twój pies mało pije albo mieszkacie w gorącym i suchym klimacie) to może poprawić jego nawodnienie. Mokra karma jest lepsza dla psiaków mających problemy z gryzieniem. Nie tylko starsze psy mają z tym problem, młode z nieprawidłowym zgryzem lub ubytkami w uzębieniu też będą wolały mokrą. No i zapach, niektóre karmy puszkowe pachną tak, że gulasz angielski może się wstydzić. Co w takim razie przemawia za wyborem suchej karmy? Jest przede wszystkim wygodna. Odmierzone porcje możemy pozostawić w misce, aby zwierzak dokończył posiłek, kiedy zechce. Jest ekonomiczna, można kupić większe opakowanie, a te z reguły są dużo tańsze. Łatwiej ją też przechowywać. Niektóra sucha karma wspaniale oczyszcza zęby. Jeżeli nie wiesz, co zaproponować swojemu pupilowi postaw na obie karmy. Można to zrobić, mieszając je razem w tej samej misce lub podając suchą rano, a mokrą wieczorem. Unikaj mieszania karm od różnych producentów. Każda karma ma zbilansowany skład tak, aby zaspokoić potrzeby zwierzęcia.

W najlepszym sklepie internetowym, według subiektywnej opinii piszącej te słowa ( oraz wszystkich wiernych klientów), znajdziesz karmy dla każdego psiaka.

Karma

Następnym zakupem musi być szczotka do pielęgnacji sierści, szczotka do zębów, smycz i szelki lub obroża oraz woreczki na odchody.

Szelki czy obroża?

Obroża z klamrą to najpopularniejszy rodzaj, zapina się ją bardzo szybko. Często jednak dochodzi do zerwania się zatrzasku w przypadku mocnego pociągnięcia, a jeżeli Twój pupil ma długą sierść może dojść do jej przytrzaśnięcia podczas zapinania klamerki.

Obroża półzaciskowa jest na tyle luźna, że można ją bez problemu wsunąć przez głowę psa. Luźny nadmiar taśmy podczas pociągnięcia za smycz sprawia, że obroża się zaciska, ale nie do końca, tylko do momentu, wyznaczonego przez drugie te większe kółko na obroży W ten sposób nie istnieje groźba przyduszenia psa, ale zarazem uniemożliwia mu wyswobodzenie się.

Obroża martingale to także rodzaj obroży półzaciskowej. Różni się tym, że nadmiar taśmy jest zszyty w formie pętelki. Takie obroże są najlepsze dla psów z długą kryzą, a także dla tych psów, które mają szyje szersze od głowy.

Szelki typu „guard” składają się z dwóch regulowanych obręczy; szyjnej i piersiowej, połączonych paskiem mostkowym na dole i grzbietowym na górze. Pasek z przodu nie leży na łopatce, a ten z tyłu jest oddalony od łokci, A to pozwala psu na naturalny zakres ruchu jego  łapy. A dzięki dłuższemu paskowi na grzbiecie i konstrukcji opartej na dwóch obręczach zwierzęciu jest bardzo trudno z nich się wyswobodzić. Ale trzeba uważać, bo gdy będą źle dopasowane i np. dolny pasek jest za krótki, mogą wtedy uciskać mostek.

Szelki bezuciskowe to ulepszona wersja typu „guard”. Jednak w tym przypadku obręcze nie są zrobione z taśmy, a z jednego większego kawałka miękkiego materiału. To fartuszek wygodnie spoczywający na klatce piersiowej, nieuciskający w żaden sposób.

Szelki norweskie wystarczy przełożyć przez głowę, a luźny pasek przełożyć pod brzuchem i zapiąć klamerkę z drugiej strony. W tym modelu bardzo często tylko obręcz, spoczywająca wokół klatki piersiowej ma możliwość regulacji, a pasek opierający się z przodu ma niestety stałą długość. A takie szelki mogą podduszać psa. A co najgorsze, bardzo łatwo jest się z nich wyswobodzić.

Szelki typu „step in” to chyba najbardziej popularne szelki dla psów. Są proste w obsłudze, wkładamy przednie łapy psa w dwa trójkąty rozdzielone paskiem mostkowym. Potem dwa końce szelek łączymy na grzbiecie psa i zapinamy jedną klamrą. Niestety popularność tych szelek nie idzie w parze z wygodą, bezpieczeństwem czy zdrowiem psa, bardzo często przez złe dopasowanie do masy i figury zwierzęcia Paski są rozłożone tak, że ten z przodu może ograniczać pełny ruch psiej łopatki, a ten pod pachami, bardzo często obcierać, znajdując się zbyt blisko przednich łap.

Obroże

Szelki

Nie zapominajmy też o zabawie

To przecież najfajniejsza rzecz, jaką można robić z psem. Zabawki. Dużo zabawek. Jeszcze więcej zabawek. Zabawa nie pozwali psu na nudę, ale także świetnie stymuluje jego rozwój. Szczeniaki uwielbiają gryźć różne przedmioty i jeśli zapewnimy mu zabawki do gryzienia to być może nie zniszczy nam mebli albo, co gorsza butów. Wybierz na tyle miękka by mógł j złapać w zęby, ale też na tyle twardą by jej nie pożarł. Świetną sprawą są kongi z gumy. To zabawka do środka, której można włożyć smakołyk zalepić otwór serkiem lub pasztetem i dać psu by sam wydobył smakowitą niespodziankę ze środka. Jeżeli dobrze to zrobimy to kong może zająć psu nawet kilka godzin a to świetny sposób na uniknięcie problemów separacyjnych.

Zabawki dla psa

Inną idealną zabawką będzie sznur, bo każda rzecz, która pańcia lub pańcio trzyma w dłoni jest niebywale atrakcyjna zwłaszcza, kiedy pozwala ją potrzymać a nawet pociągnąć i o zgrozo, poszarpać. Frisbee, piłki, piłki na sznurku. Jest mnóstwo zabawek, które dostarczą wam wspaniałej zabawy. Pamiętajmy jednakże, że nie tylko o fizyczny rozwój psiaka musimy zadbać, bo do pełni szczęścia waszemu pupilowi potrzebna jest też rozrywka umysłowa. Nie chodzi tu oczywiście o krzyżówki, tylko o zabawki logiczne aktywizujące szare komórki i skłaniające zwierzę do samodzielnego rozwiązywania różnych zadań. Większość tych zabawek działa na prostej zasadzie: „znajdź i zjedz” ( Ja znam tę zabawę z autopsji). Przysmaki ukrywane są pod przesuwanymi przez psa, (pyskiem lub łapą), klockami, w specjalnie zaprojektowanych matach i innych skrytkach. Wyobraźcie sobie, że takie logiczne zabawy czasami potrafią wymęczyć psa tak samo jak wybieganie na spacerze. Zapamiętaj najważniejsze rzeczy dotyczące zabaw z pieskiem. Zawsze niech to będą zabawki dostosowane do wielkości, kondycji i wieku psa. Wykorzystaj możliwość zabawy, jako nagrodę za wykonywanie przez psa twoich poleceń. Nigdy nie używaj piszczących zabawek, gdy bawisz się ze szczeniakiem, oducza go to reagowania na piski, jako sygnał bólu. Nie rzucaj psu patyków, to grozi skaleczeniem lub zadławieniem.

Ostatnia rzecz, która spędza sen z oczu właścicielowi szczeniaka. Jak zostawić malucha samego w domu? Najlepiej będzie na początku zostawiać szczeniaka samego na krótko i stopniowo wydłużać mu czas. Zapewnijmy mu atrakcje na naszą nieobecność. I zapewnijmy bezpieczeństwo zwracając uwagę na wszystkie niebezpieczne rzeczy leżące w jego zasięgu.

Ten artykuł to tylko liźnięcie tematu, jakim jest posiadanie psa. Ale zawsze, w razie pytań nasi pracownicy odpowiedzą, doradzą i mile obsłużą.

Strona główna