Kupujemy sprzęt - jak wybrać tuner DVB-T?

Kupujemy sprzęt - jak wybrać tuner DVB-T?

Jak wybrać tuner DVB-T? Aby cieszyć się zaletami cyfrowej telewizji naziemnej trzeba dysponować odpowiednim sprzętem, który jest w stanie odebrać sygnał cyfrowy. Nowsze odbiorniki telewizyjne i monitory są przystosowane do takiego odbioru, bo są wyposażone we wbudowany tuner DVB. Jeśli mamy nieco starszy telewizor wystarczy zaopatrzyć się w zewnętrzny dekoder, który będzie pełnił funkcję przekaźnika sygnału. Zewnętrzne tunery DVB-T, nazywane też set-top boxami, instaluje się między anteną a odbiornikiem. W sprzedaży mamy do wyboru szeroki asortyment, w różnym przedziale cenowym i różniący się dodatkowymi funkcjami. Na co zwrócić uwagę kupując dekoder telewizji naziemnej?

tunery-dvbt-sklep

sklep z elektroniką poleca: tunery DVB-T

Najważniejsze, zarówno przy wyborze tunera jak i odbiornika, to sprawdzić czy działa on zgodnie ze standardem kodowania ustanowionym w Polsce. Szukajmy sprzętu w standardzie MPEG-4 (H.264) AVC. Na rynku dostępne są wciąż odbiorniki i dekodery obsługujące jedynie standard MPEG-2, a w takim przypadku również będzie konieczne kupno dodatkowego dekodera DVB-T. Przeglądając ofertę sklepów z elektroniką szukajmy w specyfikacji sprzętowej informacji o obsługiwanym standardzie.

Decydując się na zewnętrzny dekoder, będziemy musieli podłączyć go do odbiornika telewizyjnego. Od tego, jakie wejście audio-wideo posiada nasz telewizor zależy jak podłączymy tuner. Podobne złącza występują w odbiornikach wyposażonych w wewnętrzny dekoder. Możliwe jest wejście HDMI, czyli cyfrowe złącze, które przesyła sygnał w najwyższej jakości, obsługujące obraz w wysokiej rozdzielczości i przestrzenny dźwięk. Jeśli nie takie, możliwe, że znajdziemy analogowe złącze typu SCART lub Component Video, przesyłające analogowo obraz, również w rozdzielczości High Definition.

ariva-153-combo

Tuner Ferguson Ariva 153 Combo

Tunery różnią się opcjami dźwięku, więc jeśli zależy nam na wysokiej jakości efektach dźwiękowych trzeba poświęcić chwilę i sprawdzić możliwości odbioru dźwięku. Dźwięk przesyłany z tunera do odbiornika może korzystać z tego samego złącza, co sygnał obrazu, czyli HDMI lub SCART albo osobnym złączem jedynie do dźwięku. Tunery mogą być wyposażone w różne gniazda audio, między innymi: RCA cinch, Cinch, Jack czy wcześniej wspomniany SCART i HDMI. Pierwszy rodzaj umożliwia przesyłanie sygnału cyfrowego audio, jest to pojedyncze gniazdo, zwykle w kolorze czarnym lub pomarańczowym. Drugi, czyli Cinch to złącze analogowe, składające się z dwóch gniazd, dla lewego i prawego kanału. Gniazdo Jack to stereofoniczne analogowe złącze, a SCART, czyli tak zwane eurozłącze, to kolejne gniazdo analogowe, przez które przesyłany jest już nie tylko sam dźwięk, ale też obraz. Przez łącze HDMI przesyłany jest również sygnał multimedialny (audio i wideo), ale w formie cyfrowej. Dobrze, jeśli tuner daje możliwość odbioru przestrzennego dźwięku AC-3 i E-AC-3.

Zwróćmy uwagę na to czy tuner obsługuje format HD czy tylko SD. Jest to o tyle istotne, że większość podstawowych kanałów nadawanych jest tylko w systemie wysokiej rozdzielczości, a  nie posiadając tunera HD nie odbierzemy tych programów. Nie należy się przejmować, jeśli nie posiadamy telewizora HD, bo tuner automatycznie dobierze rozdzielczość do możliwości technicznych odbiornika. Dodatkowo jeszcze w ubiegłym roku niektórzy operatorzy platform cyfrowych ogłosili całkowitą rezygnację ze wsparcia dla dekoderów SD.

ferguson-combo

Ferguson Ariva 4K Combo 

Inwestując w nieco droższy tuner możemy liczyć na dodatkowe funkcje takiego sprzętu. Szczególnie ciekawą jest możliwość nagrywania programów, na dysk zewnętrzny, pamięć przenośną lub wbudowaną pamięć tunera. Tutaj można wyróżnić opcję twin tuner, która pozwala na nagrywanie kanału, nawet jeśli go obecnie nie oglądamy lub znajduje się na innym multipleksie.0

Można też wybrać specjalne dekodery z wejściem antenowym i złączem USB, które umożliwią wykorzystanie komputera jako telewizora. Takie urządzenia, w zależności od producenta mogą być też wyposażone w dedykowane oprogramowanie bezproblemowe umożliwiające nagrywanie dowolnych programów.

Przede wszystkim zróbmy rachunek zalet i wad, jakie niosą oba rozwiązania, czyli zakup nowego odbiornika z wbudowanym dekoderem lub wybór zewnętrznego tunera DVB-T. Pierwsze rozwiązanie może być uważane za bardziej wygodne, bo korzystamy z jednego sprzętu, ale w drugim przypadku możemy korzystać z wielu dodatkowych udogodnień. Warto zapoznać się z szeroka ofertą, jaką przedstawiają wyspecjalizowane sklepy internetowe z elektroniką, jak Wasserman.pl.  Najważniejsze jest jednak to, aby zwrócić uwagę na obsługę standardu kodowania MPEG-4 ( H.264) AVC, który działa w Polsce.

fbox-3

Ferguson FBOX 3 Smart TV


logo-sklep

Strona główna