Jak wybrać sokowirówkę?

Jak wybrać sokowirówkę?

Dziś odpowiadamy na pytanie: jak wybrać sokowirówkę? Trend zdrowego stylu życia opanował niemal wszystkich z nas – coraz więcej osób poświęca dużo uwagi na prawidłowe odżywianie czy uprawianie sportu. Co zrobić kiedy zwyczajnie nie mamy czasu, żeby na co dzień zadbać o wprowadzanie do swojego życia rewolucji? Wystarczy zmienić proste nawyki, na przykład wyeliminować ze swojego menu różnego rodzaju słodzone, gazowane napoje i zastąpić je zdrowymi, świeżo wyciskanymi sokami. Pierwszy krok do zdrowia? Wybór odpowiedniej sokowirówki.

wyciskarki-sokowirowki

Sokowirówka czy wyciskarka?

Wielu z nas mówi „wyciskarki i sokowirówki” nie zastanawiając się właściwie o jaki rodzaj urządzenia konkretnie chodzi. Bo na rynku dostępne są zasadniczo trzy rodzaje tego typu sprzętów: wyciskarki do cytrusów, do soków lub sokowirówki.

Wyciskarki do cytrusów, jak sama nazwa wskazuje, przydadzą się nam w zasadzie tylko do przyrządzenia soku z owoców cytrusowych, takich jak pomarańcze, grejpfruty, pomelo czy cytryny. Jeżeli zależy nam wyłącznie na przetwarzaniu tego rodzaju owoców wyciskarka do cytrusów w zupełności wystarczy nam na co dzień. Wyciskarki takie jak Profi Cook PC-ZP 1018 czy Teesa TSA3010 są łatwe w obsłudze i nie sprawiają problemu z utrzymaniem czystości.

wyciskarka-profi-cook-1018

wyciskarka-teesa-3010

Sokowirówka to najbardziej popularny rodzaj urządzenia do samodzielnego przygotowywania świeżych soków. Sokowirówki, takie jak Clatronic AE 3531 czy Clatronic AE 3532 są dość tanie, a sok uzyskujemy w bardzo krótkim czasie. Niestety trzeba się liczyć z tym, że sokowirówki nie należą do najcichszych sprzętów AGD i nie sprawdzą się jako urządzenie do przygotowywania smoothie na bazie zielonych warzyw liściastych, ponieważ zwyczajnie nie uzyskamy w ten sposób żadnego płynu. Sok z sokowirówki jest klarowny, co dla dużej grupy osób jest zaletą. Jednak wraz z brakiem miąższu tracimy część cennych składników odżywczych.


sokowirowka-clatronic-3532

sokwirowka-clatronic-3531

Wyciskarki do soków najczęściej dla odróżnienia od sokowirówek określane są wolnoobrotowymi. Chodzi oczywiście o mechanizm działania – wyciskarka do soku pracuje na zasadzie powolnego miażdżenia warzyw i owoców. Co prawda uzyskanie soku jest bardziej czasochłonne, ale wyciskarki nie generują tak dużego hałasu jak sokowirówki. Sam napój z uwagi na sposób działania nie jest w pełni klarowny, ale za to bogaty we wszystkie składniki odżywcze. Zazwyczaj wyciskarki do soków, takie jak Teesa TSA3220 czy Eldom Perfect Juicer PJ200 są też dużo łatwiejsze w czyszczeniu po pracy.

wyciskarka-teesa-3220

wyciskarka-eldom-pj200

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wyciskarki lub sokowirówki

Podejmując decyzję o zakupie urządzenia do przygotowywania soków warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  1. rodzaj sprzętu – znając już różnice pomiędzy urządzeniami zastanówmy się do czego chcemy go używać. Jeśli w grę wchodzi tylko przetwarzanie owoców cytrusowych wystarczy wyciskarka do cytrusów. Sokowirówka to opcja ekonomiczna, która zapewnia szybkie efekty, ale nie wyciśnie soku choćby ze szpinaku. Wyciskarka do owoców posłuży do przygotowywania pełnowartościowych napojów i nie będzie sprawiała problemów w eksploatacji.
  2. moc urządzenia – główna zasada jest taka, że im większa moc, tym lepsze możliwości urządzenia. Jeśli sokowirówka ma sobie poradzić z twardymi owocami i warzywami szukajmy sprzętów o większej mocy, ale pamiętajmy, że takie urządzenie będzie też dużo głośniejsze.
  3. otwór na owoce i warzywa – w przypadku sokowirówek i wyciskarek warto też sprawdzić jakiej wielkości jest otwór wsadowy. Im większy, tym łatwiej będzie przygotowywać napoje, wrzucając składniki w całości.
  4. wyposażenie – nie bez znaczenia będzie też dodatkowe wyposażenie, jakie producent dołącza do sprzętu. Najczęściej w standardzie można liczyć na specjalne naczynie, do którego będzie trafiał świeżo wyciskany sok.

Zdrowia życzy:

logo

Zapraszamy na zakupy.

koszyk