Jak spać żeby się wyspać?

Jak spać żeby się wyspać?

Jak spać żeby się wyspać? A może na czym spać by wypoczętym wstać?

Podstawą zdrowego snu jest dobry materac. A wybór idealnego materaca wcale nie jest prostą sprawą. Na rynku jest tak olbrzymi wybór, że kiedy przymierzasz się do kupna dostajesz totalnego zawrotu głowy. Piankowe, sprężynowe, lateksowe, strefowe.

Od czego zacząć wybór materaca?

Idealny materac nie powinien być ani za bardzo twardy, ani za miękki. Każdy z nas jest innej budowy ciała i innej wagi dlatego sprawdźmy jakie oznaczenia posiada dany materac. H2 i H3, gdzie pierwsze oznaczenie to materac dla osoby poniżej 80 kg, drugie powyżej 80 kg. Ważnym aspektem przy wyborze materaca jest też pozycja, jaką najczęściej wybieramy podczas snu. Jeżeli lubisz spać na boku, to materac bardziej elastyczny będzie najlepszym wyborem. Na takim podłożu najbardziej wystające części ciała będą mogły się zagłębić w materacu. Jeżeli lubisz spać na brzuchu lub plecach wybierz nieco twardszy materac. A jeżeli dokuczają ci schorzenia kręgosłupa zapytaj najpierw swojego ortopedy jaki materac w Twoim przypadku będzie najlepszy.
Następna sprawa to wkład, wypełnienie materaca. Każdy typ ma inne właściwości. Sprężyna? Lateks? Pianka?

Materace piankowe

Materace piankowe, to materace wykonane ze zwykłej pianki poliuretanowej, ale i też rewolucyjne z pianki termoelastycznej. Taka pianka zwiększa swoją elastyczność kiedy wzrasta temperatura. Co to znaczy? Materac przejmując Twoje ciepło dopasuje się do kształtu ciała i sprawi, że poczujesz się otulony komfortem. Pianka lateksowa to z kolei świetny materiał o właściwościach wentylacyjnych. Lateks jest niezwykle elastyczny i dlatego będzie odpowiednio podpierać nasz kręgosłup. Materace lateksowe są także bakteriobójcze.
Następna grupą materacy są materace kieszeniowe. W takim materacu sprężyny umieszczone są w oddzielnych kieszeniach materiałowych. To idealne rozwiązanie dla dwóch osób w jednym łóżku. Taka konstrukcja sprawia, że każda ze sprężyn pracuje oddzielnie, jeżeli większy nacisk będzie na jedną to następna nie będzie się uginać, co powoduje, że materac jest cichy a wiercenie się jednej osoby nie zakłóca snu drugiej. Im więcej kieszeni tym większy komfort spania. Na rynku dostępne są też materace sprężynowe bonellowe.

Materace bonellowe

Materac bonelowy to pojedyncze sprężyny spięte w całość spiralnym drutem. Na takim materacu ciężar śpiącej osoby zostaje rozłożony na całą jego powierzchnię. Wyśpią się na nim osoby o różnym ciężarze ciała i o różnych upodobaniach co do pozycji w czasie snu. Minus jest taki, że każda zmiana pozycji jednej osoby będzie odczuwana przez drugą.

A materace kontynentalne? Co nich wiesz?

Materace kontynentalne

Materace kontynentalne zbudowane są z trzech części. Materac bonellowy z wbudowanym stelażem, materac kieszeniowy, który znajduje się w środkowej części i materac nawierzchniowy. Do wyboru mamy wiele opcji ponieważ część bonellowa oraz sprężynowa są niezmienne ale za to górna warstwa może być wykonana z różnych materiałów.
Do wyboru mamy też materace na stelażu. I tu dostępne są modele i sprężynowe bonellowe i kieszeniowe o różnych twardościach. Taki materac to po prostu materac z drewnianym stelażem. Nie potrzebujesz do niego ramy łózka, wystarczy postawić go na podłodze, na nóżkach które są przy stelażu. Ta opcja daje sporą przewiewność materaca.

A słyszeliście o materacach ze strefami twardości?

Strefy twardości w materacu to strefy, różniące się między sobą twardością. Strefy te odpowiadają anatomicznej budowie naszego ciała. Określone partie, takie jak głowa, ramiona, kręgosłup, miednica, kolana czy stopy naciskają na materac mocniej lub słabiej. Największy nacisk przypada na okolice ramion, miednicy i bioder. Dlatego materace strefowe posiadaj inną twardość w miejscach gdzie ten nacisk jest największy a inną tam gdzie najmniejszy. Takie materace mają sporo zalet między innymi precyzyjne dopasowanie do budowy ciała, wsparcie dla kręgosłupa, większy komfort snu przy bolących mięśniach.

Materace multipocket

Ale pamiętajmy, że taki materac ma konkurenta, który wcześniej omawialiśmy, to materac z pianki termoelastycznej. Ty zadecyduj, który będzie Twój.

Masz materac? Ubierz go!

Pokrowiec to nie tylko płaszczyk narzucony na materac. Dobry pokrowiec nie tylko ochrania ale ulepsza i uzupełnia. Niektóre pokrowce są nie tylko miłe w dotyku ale dodatkowo mogą być nasączone olejkami pielęgnującymi lub jakimś uspokajającym zapachem. Są pokrowce bakteriobójcze, grzybobójcze i nie pozwalające na rozwój roztoczy.
Te pokrowce z wyższej półki często wyposażone są w rączki umożliwiające odwracanie lub przenoszenie materaca. Niektóre z nich posiadają także taśmy na bokach materaca dzięki którym materac oddycha.

W sklepie Wasserman znajdziesz wszystkie rodzaje materacy i odpowiednio dobrane do nich pokrowce.

Materace i pokrowce

Podsumowując, najważniejsze to odpowiedzieć sobie na pytanie: na jakim podłożu lubisz spać?

Strona główna