Jak samodzielnie skonfigurować router?

Jak samodzielnie skonfigurować router?

Zasady konfiguracji domowej sieci internetowej różnią się zwykle w zależności od tego, jaki model routera posiadamy oraz czy tworzymy sieć przewodową, czy bezprzewodową. Podajemy jednak kilka ogólnych kroków, które poprowadzą Cię przez ten proces niezależnie od tego, jakimi urządzeniami dysponujesz.

Jeśli będziesz postępował zgodnie z poniższymi punktami, stworzenie domowej sieci internetowej nie powinno zająć Ci więcej niż godzinkę :)

Wybierz dogodną lokalizację routera.

Bardzo prawdopodobne, że w przypadku routera bezprzewodowego będziesz musiał zmienić jego lokalizację tak, aby sygnał sięgał do wszystkich miejsc, gdzie jest potrzebny. Do samej konfiguracji najlepiej jednak wybrać miejsce blisko komputera.

Podłącz modem do routera.

Większość modemów sieciowych łączy się poprzez kabel intranetu, ale połączenie poprzez USB staje się coraz bardziej popularne. Kabel podłącz do wejścia określonego jako WAN, uplink lub Internet. Po podłączeniu kabla zrestartuj modem aby upewnić się, że router go rozpoznaje.

Podłącz komputer do routera.

Nawet jeśli posiadasz router bezprzewodowy, podczas instalacji musisz podłączyć go kablem sieciowym z jednym komputerem. Użycie kabla podczas instalacji routera zapewnia maksymalną niezawodność urządzenia. Kiedy skończysz instalację routera bezprzewodowego, możesz zastąpić komputer bezprzewodowym łączem.

Otwórz panel administracyjny routera.

Na komputerze podpiętym do routera uruchom przeglądarkę internetową. Aby dostać się na stronę routera, wklej jego adres sieciowy do wyszukiwarki. Adres sieciowy powinien znajdować się w dokumentach dołączonych do Twojego modelu. Co ważne – aby wykonać ten ruch, nie musisz być podłączony do Internetu.

Zaloguj się na stronie routera.

Strona routera poprosi Cię o nazwę użytkownika oraz hasło. Dane te powinieneś znaleźć w
dokumentach dołączonych do urządzenia. Po wstępnej rejestracji możesz oczywiście zmienić hasło dostępowe do routera.

Jeśli chcesz połączyć router z Internetem, musisz wprowadzić informacje dotyczące połączenia internetowego do panelu konfiguracji routera. W przypadku korzystania
z Internetu DSL, może być konieczne, abyś wprowadził nazwę użytkownika i hasło PPPoE. Jeżeli używasz  statycznego adresu IP, pola statyczne IP (w tym maska sieci i bramka) podane przez dostawcę muszą również być ustawione w routerze.

Zmień nazwę sieci.

Router trafia w nasze ręce z nazwą sieci ustawioną jeszcze w fabryce, dlatego wskazana jest zmiana nazwy dla Twoich potrzeb.

Sprawdzamy.

Sprawdź, czy połączenie sieciowe działa między komputerem a routerem. Aby to zrobić, musisz upewnić się, że komputer otrzymał informacje o adresie IP z routera. Jeśli wszystko działa, możesz teraz spokojnie podłączyć inne komputery do Internetu.

Na koniec skonfiguruj dodatkowe funkcje zabezpieczeń sieci zgodnie z potrzebami w celu ochrony przed atakami i próbami włamania się.

Mamy nadzieję, że nasze porady pozwolą Wam uniknąć opłat za instalację routera:) Wykonanie instalacji nie powinno trwać dłużej niż godzinkę, powodzenia!:)

Strona główna