Jak radzić sobie z upałem?

Jak radzić sobie z upałem?

Słońce i wysokie temperatury potrafią być niezwykle przyjemne, szczególnie jeśli można się nimi rozkoszować na plaży, nad jeziorem czy w innych relaksujących okolicznościach. Jednak większość czasu spędzamy w miastach, gdzie żar lejący się z nieba potrafi dać się we znaki. Co zrobić, żeby przetrwać upał w domu, w pracy czy w podróży? Oto kilka sprawdzonych rad jak radzić sobie z upałem.

Pij wodę, unikaj nadmiaru słońca

Jeśli gorące dni spędzamy w centrum miasta, krzątając się między pracą, domem a innymi obowiązkami należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pierwszą z nich jest, powtarzane jak mantra zdanie: pij wodę. Żeby wyrobić sobie zdrowy nawyk utrzymania prawidłowego nawodnienia organizmu warto wychodząc z domu, zabrać ze sobą małą butelkę wody i nie czekać na objawy odwodnienia, takie jak bóle głowy, zmęczenie i suchość w ustach, ale systematycznie popijać niewielkie ilości płynów.

Przebywanie na zewnątrz wiąże się także z oddziaływaniem promieni słonecznych. Szczególną uwagę warto poświęcić ochronie skóry i głowy, więc nieodzowne okażą się różnego rodzaju kapelusze, czapki oraz kremy z filtrami UV. Jeśli mamy to szczęście i piękny, gorący dzień możemy spędzić na łonie natury (lub w swoim przydomowym ogródku) ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna, żeby wieczorem nie skarżyć się na przykre dolegliwości bólowe. A niewiele potrzeba, żeby odpoczynek na zewnątrz był zarówno przyjemny, jak i bezpieczny – na przykład wybierając leżak najlepiej wybrać model z daszkiem, który ochroni naszą głowę przed przegrzaniem, a pod ręką mieć lodówkę turystyczną, w której będą czekały lekko schłodzone butelki wody.

lezak-ogrodowy-z-daszkiem

Chłodne powietrze w domu czy w pracy

Kiedy temperatura osiąga prawdziwie letnie wartości większość z nas zaczyna doceniać wynalazek, jakim jest klimatyzacja – za to dobrodziejstwo należy dziękować amerykańskiemu inżynierowi o imieniu Willis Carrier, nazywany ojcem współczesnej klimatyzacji. Prace nad urządzeniem do obróbki powietrza zaczął już w 1902 roku, ale od tego czasu technologia poczyniła znaczne postępy i z zalet zaawansowanych systemów klimatyzacji możemy korzystać bez potrzeby instalacji skomplikowanych urządzeń. Wystarczy zaopatrzyć się w przenośny klimatyzator wodny, który doskonale sprawdzi się w domu czy biurze. Taki sprzęt posiada zazwyczaj kilka funkcji: od chłodzenia powietrza, przez oczyszczanie, nawilżanie czy wentylację, a wygodne sterowanie zapewnia pilot dołączony do zestawu. Korzystając z klimatyzacji trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie doprowadzić do szoku termicznego, jakiego można doznać wychodząc z chłodnego pomieszczenia na rozgrzane powietrze na zewnątrz.

Pozostając w temacie powietrza – wysoka temperatura może szczególnie dokuczać alergikom, gdyż często towarzyszy jej przesuszanie powietrza, co może nasilić objawy alergii czy różnego rodzaju uczuleń. Receptą na ten problem jest nawilżacz powietrza – najlepiej zdecydować się na model, który posiada funkcję jonizacji lub sterylizacji ozonowej. Dzięki temu wszelkie drobnoustroje, bakterie, a nawet zarodniki grzybów i pleśni zostają zneutralizowane. Niektóre modele nawilżaczy powietrza posiadają wbudowany higrometr, który wskazuje aktualny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Dzięki zastosowaniu nawilżaczy i oczyszczaczy powietrza nawet alergicy mogą spokojnie wietrzyć wnętrza swoich domów, bez obaw o swoje zdrowie.

klimatyzator-ravanson

nawilzacz-jonizacja

ultradzwiekowy-nawilzacz

 


 

To może Ci się przydać podczas upałów:

Produkty dostępne w sklepie:

logo

Strona główna